Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

15 let časopisu Ikaros

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

15 let časopisu Ikaros

5 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

v sobotu 14. dubna 2012 oslaví časopis Ikaros přesně 15 let své existence. Je skoro až neuvěřitelné, jak dlouhá je to doba a kolik času uplynulo od našich prvních krůčků v kyberprostoru  – zejména když uvážíme, že samotný "český Internet" je starý pouhých 20 let a dokonce i , česká internetová jednička, odstartoval pouhý rok před námi, v roce 1996.

Časopis Ikaros urazil za ta léta velmi dlouhou cestu, a nemyslím to jen jako prázdnou frázi – ostatně stačí se podívat do a jistě pár rozdílů najdeme. Nejen v obsazení redakce, ale především v obsahu, který dnes může působit jako úsměvný pohled do historie. Viz třeba zásadní informace o možnosti na animovaný obrázek, první kontakty s či zamyšlení nad . Vzniklo ale také legendární , objevila se , a hned od jsme měli i pravý a nefalšovaný editorial! :)

Patnáctileté výročí si nepochybně zaslouží větší prostor, než pár vět na začátku nového čísla. Do květnového vydání proto plánujeme samostatný článek (možná i rubriku), kde se k celé Ikaří historii vyjádří i někteří pamětníci a samozřejmě i naše Zakladatelka a bývalá šéfredaktorka Petra Štogrová-Jedličková. A když budeme mít štěstí, zkusíme s krátkým ohlédnutím infiltrovat i !

Dosti ale nostalgie a raději se pojďme podívat, co přináší aktuální číslo. V první řadě doporučuji zajímavý a aktuální , který kromě anglického originálu nabízíme i s českým překladem našeho redaktora Pavla Farkase. Pozornost si zaslouží také , a to zejména proto, že máme tu čest být hlavními mediálními partnery nejen zmiňované konference, ale i celého (takřka stejnojmenného) .

Dále pro vás máme reportáž z , z výpravy do , či exkurze SKIPu do ; dále recenzi dvojice , představení služby , výsledky soutěže a také představení projektu , na kterém pracuje Národní knihovna ČR. Dále jsme navštívili francouzský knižní veletrh , druhý ročník či zajímavou konferenci . Podíváme se také na otevření nového v Brně, prozkoumáme interkulturní služby ve , a když už máme ten duben, připomeneme si i letošní od společnosti Google.

Příjemné (narozeninové) čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. 15 let časopisu Ikaros. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 4 [cit. 2016-06-30]. urn:nbn:cz:ik-13850. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13850

automaticky generované reklamy

Jsou zde 5 komentáře

Blahopreji redakci k vyroci. Musim rict, ze podobny projekt nema jinde ve svete moc obdoby, takze aspon v necem jsme opravdu svetovi :) Jen skoda, ze Ikaros nema aspon zakladni anglickou verzi... aby se o nem aspon vedelo :)

Jinak mi moc chybi kyberfeministicke okenko.

A jako perlicku vytahnu tento clanek z roku 1998 - neni autor soucasny popularni trestanec? Nebo jen shoda jmen? :))

http://ikaros.cz/projekt-skolskeho-informacniho-media-ceska-skola

Ales Pekarek

Mám tu čest být autorkou první recenzované publikace. Pokud si dobře pamatuji, s kolegou Vojtáškem jsme si tehdy tu "z poloviny využitou šanci" vysvětlili e-mailem.
Připojuji se ke gratulaci pana Pekárka i k jeho konstatování, že podobný projekt nemá ve světě obdoby. V této souvislosti mě o to víc mrzí fakt, že v článku mé kolegyně Pavly Rygelové Open Access Week 2011 in the Czech Republic (Report) zveřejněném v časopise Liber Quarterly (http://liber.library.uu.nl/; PDF verze článku: http://liber.library.uu.nl/publish/articles/000557/article.pdf) není nikde zmínka o tom, že jde o doslovný překlad článku zveřejněného původně právě v časopise Ikaros: Open Access Week 2011 v České republice, http://www.ikaros.cz/node/7315.
Že je v komentáři k článku v Ikarovi informace o anglické verzi uvedena, nic nemění na tom, že to mělo být naopak. Není tohle nevyužitá šance?

Přeji Ikarovi, aby neshořel a vydržel nejméně dalších 15 let.

Daniela Tkačíková
http://knihovna.vsb.cz/
http://www.openaire.eu/cs
http://www.openaire.eu/cs/about-openaire/general-information/partner-info/27-technical-university-of-ostrava-vb-tuo-ostrava-poruba

http://www.ikaros.cz/ad-z-poloviny-vyuzita-sance

Daniela Tkačíková

Dobrý den, děkujeme za blahopřání, Ikaros si radostně čechrá pírka.

Paní kolegyně Rygelová redaktorce Liberu o Ikarovi řekla, poznámku v článku očekávala, ale ta do vydání zařazena nebyla. Proč, to se můžeme jen domnívat.

Zdraví
Pavel Farkas

Zdravim,

proc se na to pani redaktorky proste nezeptate? :) Nebo se mam ptat za Ikaros?

Podle me to tam jde lehce doplnit, stacilo by se mozna jen zeptat :)

Ja jsem spokojeny, anglicky napsany clanek od ceske autorky byl opublikovan. A tento diskusni prispevek moc nechapu, prijde mi takovy... typicky cesky :D

Srdecne zdravi

Ales Pekarek