15 let časopisu Ikaros
Vážení čtenáři,
v sobotu 14. dubna 2012 oslaví časopis Ikaros přesně 15 let své existence. Je skoro až neuvěřitelné, jak dlouhá je to doba a kolik času uplynulo od našich prvních krůčků v kyberprostoru – zejména když uvážíme, že samotný "český Internet" je starý pouhých 20 let a dokonce i Seznam [4], česká internetová jednička, odstartoval pouhý rok před námi, v roce 1996.
Časopis Ikaros urazil za ta léta velmi dlouhou cestu, a nemyslím to jen jako prázdnou frázi – ostatně stačí se podívat do archivu [5] a jistě pár rozdílů najdeme. Nejen v obsazení redakce, ale především v obsahu, který dnes může působit jako úsměvný pohled do historie. Viz třeba zásadní informace o možnosti změnit kurzor myši [6] na animovaný obrázek, první kontakty s audiovizuálním obsahem [7] či zamyšlení nad osudy úzkokolejek [8]. Vzniklo ale také legendární kyberfeministické okénko [9], objevila se první recenze [10], a hned od druhého čísla [11] jsme měli i pravý a nefalšovaný editorial! :)
Patnáctileté výročí si nepochybně zaslouží větší prostor, než pár vět na začátku nového čísla. Do květnového vydání proto plánujeme samostatný článek (možná i rubriku), kde se k celé Ikaří historii vyjádří i někteří pamětníci a samozřejmě i naše Zakladatelka a bývalá šéfredaktorka Petra Štogrová-Jedličková. A když budeme mít štěstí, zkusíme s krátkým ohlédnutím infiltrovat i konferenci Inforum [12]!
Dosti ale nostalgie a raději se pojďme podívat, co přináší aktuální číslo. V první řadě doporučuji zajímavý a aktuální článek o "ztracené" virtuální knihovně [13], který kromě anglického originálu nabízíme i s českým překladem našeho redaktora Pavla Farkase. Pozornost si zaslouží také reportáž z konference "Efektivní informační služby NTK" [14], a to zejména proto, že máme tu čest být hlavními mediálními partnery nejen zmiňované konference, ale i celého (takřka stejnojmenného) projektu [15].
Dále pro vás máme reportáž z Lipského knižního veletrhu [16], z výpravy do Státní Berlínské knihovny [17], či exkurze SKIPu do knihovny v Průhonicích [18]; dále recenzi dvojice knih J. L. Borgese [19], představení služby bX Hot Articles [20], výsledky soutěže Biblioweb 2012 [21] a také představení projektu správy elektronických publikací [22], na kterém pracuje Národní knihovna ČR. Dále jsme navštívili francouzský knižní veletrh Salon du livre [23], druhý ročník Učitelského summitu [24] či zajímavou konferenci Kniha ve 21. století [25]. Podíváme se také na otevření nového studijního a informačního centra [26] v Brně, prozkoumáme interkulturní služby ve vídeňské síti městských knihoven [27], a když už máme ten duben, připomeneme si i letošní "vypečené novinky" [28] od společnosti Google.
Příjemné (narozeninové) čtení,
Jan Rylich & redakce