Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Přivítání v novém roce

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Přivítání v novém roce

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

rád bych vás srdečně přivítal v novém roce 2014 a zároveň v prvním čísle 18. ročníku časopisu Ikaros. Doufám, že jste si užili vánoční svátky, že se vám líbilo silvestrovské číslo, a že jste do nového roku vykročili s dobrou náladou.

Zatímco do prosincového úvodníku se sešla celá řada zajímavých událostí z poměrně různorodých oblastí; první lednové týdny jsou zejména ve znamení velkých peněz a velkých akvizic. Například společnost Apple na začátku ledna oznámila, že její zákazníci loni v App Storu utratili 10 miliard dolarů, tj. v přepočtu 200 miliard korun. A samotný prosinec byl prý nejúspěšnějším měsícem v historii App Store.

O překvapení se postarala také společnost Google, která minulý týden rozhodla koupit společnost Nest za 3,2 miliardy dolarů (v přepočtu cca 65 miliard korun). Společnost Nest je výrobcem chytrého termostatu a chytrého detektoru kouře, a je tedy zřejmé, že se  Google začíná stále vážněji zajímat o oblast tzv. "internetu věcí" (chytrých a vzájemně propojených zařízení do domácnosti).

Abychom ale nemluvili jen o penězích, zmínku si zaslouží i novinka určená především pro starší hráče, kteří s nostalgií vzpomínají na první herní konzole v 70. a 80. letech. Známá digitální knihovna Internet Archive, která se již řadu let věnuje archivování webových stránek, spustila krátce po Vánocích projekt The Console Living Room – archiv několika stovek her pro několik historických herních systémů (včetně legendární Atari 2600). Vše funguje bez stahování či emulátorů přímo v prostředí webového prohlížeče.

Co se týče lednového čísla, doporučujeme například článek o Korejské národní digitální knihovně, článek věnovaný patentovým databázím, či podrobnou reportáž ze závěrečné konference k projektu EFI (Efektivní informační služby NTK pro veřejnost a státní správu).

Doporučujeme také článek věnovaný změnám autorského práva v EU od Zdeňka Matušíka. Začátkem prosince totiž Evropská komise vyhlásila veřejnou konzultaci k přezkoumání unijního autorského práva, a do této konzultace se může zapojit každý – tedy nejen autoři, kolektivní správci nebo politici, ale i knihovny, školy a koncoví uživatelé. Konzultace končí 5. února a je tedy nejvyšší čas se zapojit.

V aktuálním čísle dále najdete reportáž z mezinárodního semináře Classification & visualization a z dvoudenního semináře Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě, výsledky soutěže Společně otevíráme data či recenzi knihy Průvodce po světové literární teorii 20. století. Rádi bychom také upozornili na první českou virtuální sbírku glóbů, kterou koncem minulého roku zpřístupnila Mapová sbírka PřF UK.

V neposlední řadě vám přinášíme trojici článků věnovaných projektu Centrálního portálu knihoven. První díl zkoumá potřeby návštěvníků a uživatelů knihoven, druhý se zaměřuje na potřeby samotných knihoven, a třetí článek přináší porovnání výsledků a závěrečné shrnutí.

Ještě jednou vše nejlepší do nového roku a příjemné lednové čtení!

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Přivítání v novém roce. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 1 [cit. 2021-09-23]. urn:nbn:cz:ik-14190. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14190

automaticky generované reklamy
registration login password