Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Předvánoční přehled novinek a zajímavostí

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Předvánoční přehled novinek a zajímavostí

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

většina z nás se už pravděpodobně těší na vánoční svátky, ať už kvůli příjemné atmosféře, setkání s rodinou a přáteli, očekávaným i neočekávaným dárkům nebo přinejmenším kvůli několika dnům zaslouženého volna a bezstarostné pohody – tedy pokud člověk nepočítá hektické nákupy na poslední chvíli, celodenní předvánoční i povánoční úklid, cestu na pohotovost s rybí kostí v krku a podobné vánoční kratochvíle. Společně s Vánocemi ale přichází také prosincové číslo časopisu Ikaros, které sice není vyloženě sváteční a nedá se ani sníst (na rozdíl od cukroví), ale snad vás i tak potěší.

Nejprve bych se ale jako obvykle rád vrátil k několika zajímavým událostem posledního týdne – mezi které patří např. Stratocaching, který proběhl v polovině listopadu, krátce po naší poslední uzávěrce. Jednalo se o experiment, při kterém bylo z meteorologického balónu ve stratosféře nad Českem vypuštěno 12 modulů ve tvaru javorového semínka s GPS a  rádiovými moduly. Cesta balónu do 30km výšky a zpátky byla v reálném čase streamována na internetu a vypuštěné moduly s GPS se staly cílem v geolokační hře geocaching. Každý modul měl svého sponzora a nálezci tak mohli získat zajímavé ceny. Podrobnosti o projektu najdete například na stránkách stratocaching.idnes.cz.

Ostatně projekt Stratocaching si kromě zájmu technické veřejnosti vysloužil i zvláštní cenu serveru Lupa.cz. ve středu 20. listopadu byly totiž vyhlášeny výsledky ankety Křišťálová Lupa 2013. V anketě letos zvítězil srovnávač cen Heureka.cz, mobilní aplikace Mapy.cz, server Stream.cz a jeho pořad Peklo na talíři, zpravodajský server iDNES.cz, netradiční ale skvělý komix Opráski sčeskí historje, projekt Potraviny na pranýři či donášková služba DámeJídlo.cz. Ocenění získala také datová žurnalistika na serveru IHNED.cz, online kampaň Karel na hrad a nástroj apiary.io. Anticenu získal dosavadní monopol společnosti Chaps na data o jízdních řádech. Osobností roku se stal Petr Koubský.

Na konci listopadu byly také vyhlášeny výsledky soutěže o společensky nejpřínosnější aplikace využívající otevřená data. Soutěž Společně otevíráme data jsme v krátkosti představili na začátku července, a 28. listopadu byly vyhlášeny výsledky. Do soutěže se přihlásilo 25 mobilních a webových aplikací, přičemž oceněno bylo 13 z nich. První místo v kategorii pro veřejnost získal projekt fondyeu.eu zaměřený na příjemce dotací z EU a podpořené projekty; ve studentské kategorii zvítězila aplikace najdi-lekarnu.cz umožňující vyhledávání lékáren a léků. Speciální ocenění od České asociace paraplegiků získala mapa bezbariérových míst v ČR Vozejkmap.

Prosinec jistě potěšil milovníky hudby. Na český trh totiž vstoupila hudební streamovací služba Spotify. Jedná se o významného hráče, jehož katalog čítající 20 milionů skladeb může konkurovat i službě Google Music, která na náš trh vstoupila 1. října (viz říjnový editorial). Velikou výhodou Spotify proti konkurenci (kam patří kromě Google Music například Deezer a Rdio) je Free verze, která umožňuje neomezené streamování v nižší kvalitě a s reklamami (což je vlastně podobné jako klasická komerční rádia). Prémiová verze za 5.99 EUR (cca 165 Kč) měsíčně je samozřejmě bez reklam a umožňuje např. poslouchání hudby offline, tj. bez nutnosti být neustále na internetu.

Zajímavé věci proběhly i na českém trhu e-knih. V pátek 6. prosince spustila mediální skupina MAFRA nový internetový obchod s elektronickými knihami na knihy.idnes.cz. Partnerem a provozovatelem obchodu je firma Palmknihy. V nabídce je cca 8.000 titulů od 200 vydavatelů, přičemž třetina je k dispozici zdarma. A možná budou i placené knihy brzy ještě dostupnější; provozovatel internetového obchodu Palmknihy se totiž chystá prodávat e-knihy přes společnost Palmbooks S.à r.l registrovanou v Lucembursku, protože zatímco u nás je DPH na knihy 21%, v Lucembursku to jsou jen 3%.

Příjemné předvánoční čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Předvánoční přehled novinek a zajímavostí. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 12 [cit. 2021-12-08]. urn:nbn:cz:ik-14169. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14169

automaticky generované reklamy
registration login password