Přivítání v novém roce
Vážení čtenáři,
rád bych vás srdečně přivítal v novém roce 2014 a zároveň v prvním čísle 18. ročníku časopisu Ikaros. Doufám, že jste si užili vánoční svátky, že se vám líbilo silvestrovské číslo [4], a že jste do nového roku vykročili s dobrou náladou.
Zatímco do prosincového úvodníku [5] se sešla celá řada zajímavých událostí z poměrně různorodých oblastí; první lednové týdny jsou zejména ve znamení velkých peněz a velkých akvizic. Například společnost Apple [6] na začátku ledna oznámila, že její zákazníci loni v App Storu utratili 10 miliard dolarů, tj. v přepočtu 200 miliard korun. A samotný prosinec byl prý nejúspěšnějším měsícem v historii App Store.
O překvapení se postarala také společnost Google [7], která minulý týden rozhodla koupit společnost Nest [8] za 3,2 miliardy dolarů (v přepočtu cca 65 miliard korun). Společnost Nest je výrobcem chytrého termostatu a chytrého detektoru kouře, a je tedy zřejmé, že se Google začíná stále vážněji zajímat o oblast tzv. "internetu věcí" (chytrých a vzájemně propojených zařízení do domácnosti).
Abychom ale nemluvili jen o penězích, zmínku si zaslouží i novinka určená především pro starší hráče, kteří s nostalgií vzpomínají na první herní konzole v 70. a 80. letech. Známá digitální knihovna Internet Archive [9], která se již řadu let věnuje archivování webových stránek, spustila krátce po Vánocích projekt The Console Living Room [10] – archiv několika stovek her pro několik historických herních systémů (včetně legendární Atari 2600). Vše funguje bez stahování či emulátorů přímo v prostředí webového prohlížeče.
Co se týče lednového čísla, doporučujeme například článek o Korejské národní digitální knihovně [11], článek věnovaný patentovým databázím [12], či podrobnou reportáž ze závěrečné konference k projektu EFI [13] (Efektivní informační služby NTK pro veřejnost a státní správu).
Doporučujeme také článek věnovaný změnám autorského práva v EU [14] od Zdeňka Matušíka. Začátkem prosince totiž Evropská komise vyhlásila [15] veřejnou konzultaci k přezkoumání unijního autorského práva, a do této konzultace se může zapojit každý – tedy nejen autoři, kolektivní správci nebo politici, ale i knihovny, školy a koncoví uživatelé. Konzultace končí 5. února a je tedy nejvyšší čas se zapojit.
V aktuálním čísle dále najdete reportáž z mezinárodního semináře Classification & visualization [16] a z dvoudenního semináře Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě [17], výsledky soutěže Společně otevíráme data [18] či recenzi knihy Průvodce po světové literární teorii 20. století [19]. Rádi bychom také upozornili na první českou virtuální sbírku glóbů [20], kterou koncem minulého roku zpřístupnila Mapová sbírka PřF UK.
V neposlední řadě vám přinášíme trojici článků věnovaných projektu Centrálního portálu knihoven. První díl zkoumá potřeby návštěvníků a uživatelů [21] knihoven, druhý se zaměřuje na potřeby samotných knihoven [22], a třetí článek přináší porovnání výsledků [23] a závěrečné shrnutí.
Ještě jednou vše nejlepší do nového roku a příjemné lednové čtení!
Jan Rylich & redakce