Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Soutěž Společně otevíráme data přinesla řadu užitečných aplikací

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Soutěž Společně otevíráme data přinesla řadu užitečných aplikací

0 comments
Anglicky
English title: 
The competition "Opening Data Together" resulted in useful apps
English abstract: 
Exactly 25 applications tackled the competition focused on open data. The monetary reward for winners is secondary; their applications have the potential to help people. It is possible to find notable programs in both categories, for the general public and the students: among others, there is one that summarizes the projects receiving funding from the European Union, another that presents a map of places that is wheel-chair accessible, or an app that searches for pharmacies and monitors drug interactions.

Dvacet pět aplikací usnadňujících orientaci například v evropských dotacích nebo obchodních vztazích českých firem, nabízejících praktické služby v oblasti zdravotnictví nebo hromadné dopravy či poskytujících lokalizovaná data o kvalitě ovzduší a kriminalitě. To je výsledek soutěže Společně otevíráme data, kterou uspořádal Fond Otakara Motejla ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK. Otevřená data znamenají zveřejňování informací ve strojově čitelném formátu pod licencí, která umožňuje jejich volné využití.

Vítězové jednotlivých kategorií
Vítězové si kromě uznání odnesli také finanční ocenění (foto: pořadatel)

Průhledné financování i pomoc handicapovaným

V soutěžní kategorii pro veřejnost zvítězila aplikace Fondyeu.eu z dílny občanského sdružení Naši politici. Díky tomuto projektu je poprvé možné jednoduše vyhledat vztahy mezi příjemci dotací, vlastnickou a personální strukturou příjemců, veřejnými zakázkami a politiky i lobbisty. „V nové verzi je výrazně rozšířen okruh informací o příjemcích dotací. Veřejnost se tak dozví o hospodářských výsledcích i registrovaných oborech podnikání příjemců dotací. Parametrické vyhledávání například umožňuje filtrování příjemců dotací podle toho, zda se jedná o polostátní, státní či soukromé firmy. Nově lze i stahovat vybraná data v otevřeném datovém formátu CSV,“ říká Jiří Fiala ze sdružení Naši politici.

První místo ve studentské kategorii získal portál Najdi-lekarnu.cz, který poskytuje aktualizované informace o lékárnách a lécích. Lidé si díky němu mohou vyhledat nejbližší lékárnu nebo zjistit interakce mezi různými druhy medikamentů. V blízké budoucnosti přibude také srovnání výše doplatků v jednotlivých lékárnách.

Zvláštní cenu Nadace Vodafone získal Vozejkmap, webová a mobilní aplikace mapující bezbariérová místa v celé České republice. Vozíčkářům výrazně usnadňuje pohyb v neznámé oblasti. Podle Petry Černé z České asociace paraplegiků – CZEPA sbírali její autoři úvodní zdrojová data manuálně z veřejně dostupných zdrojů, další informace nyní doplňuje administrátor aplikace, který sám vozík používá. Po startu projektu bylo letos v březnu v databázi přibližně 700 míst, nyní jich je již přes 4000. Vozejkmap zároveň získal druhé místo v kategorii pro veřejnost.

Mezi dalšími oceněnými aplikacemi je chytrý našeptávač adres Smartform, Analýza dopravní dostupnosti, kterou nad daty o pražské MHD vytvořili studenti FEL ČVUT, nebo server Bizbiz.cz, publikující informace o firmách, osobách a vazbách mezi nimi.

„Za každou z aplikací stojí zajímavá myšlenka či nápad. Všechny dokládají, jak obrovský potenciál má využití otevřených dat, a jen potvrzují známé zjištění, že na nejlepší využití vašich dat přijde někdo jiný. Kéž by si to uvědomili i ti, kteří svá data jako otevřená dosud nepublikují,“ uvedl IT konzultant a člen poroty soutěže Jiří Peterka.

Česko stojí v otevírání dat na počátku

Fond Otakara Motejla prostřednictvím soutěže ukázal, že otevřená data mohou přinést nové informace i praktické služby. Proto se podílí i na otevírání dat městských a obecních úřadů například v Opavě, Děčíně a Kuřimi a dalších institucích. Je v této oblasti také konzultantem Úřadu vlády ČR a podařilo se mu prosadit otevřená data do vládní strategie proti korupci pro rok 2013–14. V roce 2012 přispěl Fond Otakara Motejla ke zpřístupnění parlamentní databáze Poslanecké sněmovny ve strojově čitelné formě. Otevírání dat nabývá na naléhavosti i v souvislosti se schválením aktualizace směrnice EU z roku 2003, která členským státům ukládá do července roku 2015 přijmout právní opatření pro zveřejňování informací veřejného sektoru ve strojově čitelném formátu, a umožnit tak jejich opakované použití.

 „Pevně věřím, že otevřená data budou mít pro inovace stejný význam, jako měly otevřené standardy pro rozvoj internetu či osobních počítačů. A tato soutěž mě v tomto přesvědčení jen utvrdila,“ říká Ondřej Filip, člen rady Českého telekomunikačního úřadu a předseda poroty soutěže. „Zúčastněné projekty totiž pomáhají řešit velkou škálu rozličných problémů, ať už jde o běžné starosti všedního dne, pomoc handicapovaným spoluobčanům nebo monitoring našeho prostředí a transparentnost státní správy," dodal. Kompletní přehled přihlášených aplikací najdete na www.otevrenadata.cz

Vítězné aplikace:

A. Kategorie pro veřejnost

1. místo: Fondyeu.eu (Naši politici o. s.)

Stručně o aplikaci: webová aplikace, která hledá a propojuje dostupná data o projektech a příjemcích dotací z EU
Výhody, přínosy: odhaluje to, co nemusí být na první pohled patrné (např. vazby)
Zdroj dat: více zdrojů; např. MMR, ČSÚ

FondyEU
Webová aplikace FondyEU - ukázka profilu (podpořené projekty, veřejné zakázky, dceřiné firmy, vazby)

2. místo: VozejkMap (Česká asociace paraplegiků - CZEPA)

Stručně o aplikaci: mapa bezbariérových míst a nově i aplikace pro chytré telefony a tablety
Výhody, přínosy: možnost plánovat cestu dopředu i orientovat se v terénu, mobilní i webová aplikace
Zdroj dat: vlastní otevřená data, která sbírají a publikují sami vozíčkáři

Vozejkmap
Rozhraní aplikace Vozejkmap se zpracovanými POI ("points of interest") a detailem zvoleného místa

3. místo: Smartform (Jan Herold / Trixi)

Stručně o aplikaci: jedná se tzv. "našeptávač adres" (napovídá a vyplňuje adresu už po vepsání prvních písmen - průběžně se ukazují možnosti, které připadají v úvahu); webová a desktopová aplikace.
Výhody, přínosy: kontrola existence adresy, správnost a jednotnost zápisu (syntaxe)
Zdroj dat: ČÚZK / RÚIAN (Český úřad zeměměřický a katastrální / registr územní identifikace, adres a nemovitostí), vlastní číselníky

Smartform
Webové stránky aplikace Smartform s nabídkou webové a desktopové aplikace

B. Kategorie pro studenty

1. místo: najdi-lekarnu.cz (Zdeněk Troníček, Michal Kopp, Aliaksandr Maksimau (ČVUT FIT))

Stručně o aplikaci: webová aplikace zaměřená na vyhledávání lékáren, léků, substitutů a interakce mezi léky
Výhody, přínosy: dostupnost léků a lékáren, vyhledání léku bez doplatku, předcházení negativním interakcím
Zdroj dat: SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv)

Webové stránky najdi-lékárnu.cz
Webové stránky najdi-lékárnu.cz nenabízí jen vyhledávání lékáren, ale i databázi léků, substitutů a jejich interakcí

2. místo: Analýza dopravní dostupnosti (Jan Nykl, Jan Hrnčíř, Michal Jakob (ČVUT FEL))

Stručně o aplikaci: nová webová aplikace mapuje pokrytí MHD v Praze
Výhody, přínosy: usnadňuje výběr lokality, může být podkladem pro zlepšování MHD
Zdroj dat: DP / infoprovsechny.cz

Analýza dopravní dostupnosti
Analýza dopravní dostupnosti vizualizuje rychlost dopravy od počátečního místa, které lze zadat kliknutím do mapy

3. místo: Prague Transport (Miroslav Hrivík, MFF UK)

Stručně o aplikaci: mobilní aplikace pro Android hledá spojení MHD, ukazuje odjezdy ze zastávky, nabízí mapy i aktuální informace
Výhody, přínosy: pomoc místním cestujícím i turistům, snadné plánování spojů
Zdroj dat: thunderforest.com/transport/

Několik screenshotů z aplikace Prague Transport
Několik screenshotů z aplikace Prague Transport (verze pro Android)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYBIČKOVÁ, Michaela. Soutěž Společně otevíráme data přinesla řadu užitečných aplikací. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 1 [cit. 2021-09-23]. urn:nbn:cz:ik-14186. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14186

automaticky generované reklamy
registration login password