Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

15 let časopisu Ikaros

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

15 let časopisu Ikaros

5 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

v sobotu 14. dubna 2012 oslaví časopis Ikaros přesně 15 let své existence. Je skoro až neuvěřitelné, jak dlouhá je to doba a kolik času uplynulo od našich prvních krůčků v kyberprostoru  – zejména když uvážíme, že samotný "český Internet" je starý pouhých 20 let a dokonce i Seznam, česká internetová jednička, odstartoval pouhý rok před námi, v roce 1996.

Časopis Ikaros urazil za ta léta velmi dlouhou cestu, a nemyslím to jen jako prázdnou frázi – ostatně stačí se podívat do archivu a jistě pár rozdílů najdeme. Nejen v obsazení redakce, ale především v obsahu, který dnes může působit jako úsměvný pohled do historie. Viz třeba zásadní informace o možnosti změnit kurzor myši na animovaný obrázek, první kontakty s audiovizuálním obsahem či zamyšlení nad osudy úzkokolejek. Vzniklo ale také legendární kyberfeministické okénko, objevila se první recenze, a hned od druhého čísla jsme měli i pravý a nefalšovaný editorial! :)

Patnáctileté výročí si nepochybně zaslouží větší prostor, než pár vět na začátku nového čísla. Do květnového vydání proto plánujeme samostatný článek (možná i rubriku), kde se k celé Ikaří historii vyjádří i někteří pamětníci a samozřejmě i naše Zakladatelka a bývalá šéfredaktorka Petra Štogrová-Jedličková. A když budeme mít štěstí, zkusíme s krátkým ohlédnutím infiltrovat i konferenci Inforum!

Dosti ale nostalgie a raději se pojďme podívat, co přináší aktuální číslo. V první řadě doporučuji zajímavý a aktuální článek o "ztracené" virtuální knihovně, který kromě anglického originálu nabízíme i s českým překladem našeho redaktora Pavla Farkase. Pozornost si zaslouží také reportáž z konference "Efektivní informační služby NTK", a to zejména proto, že máme tu čest být hlavními mediálními partnery nejen zmiňované konference, ale i celého (takřka stejnojmenného) projektu.

Dále pro vás máme reportáž z Lipského knižního veletrhu, z výpravy do Státní Berlínské knihovny, či exkurze SKIPu do knihovny v Průhonicích; dále recenzi dvojice knih J. L. Borgese, představení služby bX Hot Articles, výsledky soutěže Biblioweb 2012 a také představení projektu správy elektronických publikací, na kterém pracuje Národní knihovna ČR. Dále jsme navštívili francouzský knižní veletrh Salon du livre, druhý ročník Učitelského summitu či zajímavou konferenci Kniha ve 21. století. Podíváme se také na otevření nového studijního a informačního centra v Brně, prozkoumáme interkulturní služby ve vídeňské síti městských knihoven, a když už máme ten duben, připomeneme si i letošní "vypečené novinky" od společnosti Google.

Příjemné (narozeninové) čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. 15 let časopisu Ikaros. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 4 [cit. 2021-06-13]. urn:nbn:cz:ik-13850. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13850

automaticky generované reklamy

Jsou zde 5 komentáře

Blahopreji redakci k vyroci. Musim rict, ze podobny projekt nema jinde ve svete moc obdoby, takze aspon v necem jsme opravdu svetovi :) Jen skoda, ze Ikaros nema aspon zakladni anglickou verzi... aby se o nem aspon vedelo :)

Jinak mi moc chybi kyberfeministicke okenko.

A jako perlicku vytahnu tento clanek z roku 1998 - neni autor soucasny popularni trestanec? Nebo jen shoda jmen? :))

http://ikaros.cz/projekt-skolskeho-informacniho-media-ceska-skola

Ales Pekarek

Mám tu čest být autorkou první recenzované publikace. Pokud si dobře pamatuji, s kolegou Vojtáškem jsme si tehdy tu "z poloviny využitou šanci" vysvětlili e-mailem.
Připojuji se ke gratulaci pana Pekárka i k jeho konstatování, že podobný projekt nemá ve světě obdoby. V této souvislosti mě o to víc mrzí fakt, že v článku mé kolegyně Pavly Rygelové Open Access Week 2011 in the Czech Republic (Report) zveřejněném v časopise Liber Quarterly (http://liber.library.uu.nl/; PDF verze článku: http://liber.library.uu.nl/publish/articles/000557/article.pdf) není nikde zmínka o tom, že jde o doslovný překlad článku zveřejněného původně právě v časopise Ikaros: Open Access Week 2011 v České republice, http://www.ikaros.cz/node/7315.
Že je v komentáři k článku v Ikarovi informace o anglické verzi uvedena, nic nemění na tom, že to mělo být naopak. Není tohle nevyužitá šance?

Přeji Ikarovi, aby neshořel a vydržel nejméně dalších 15 let.

Daniela Tkačíková
http://knihovna.vsb.cz/
http://www.openaire.eu/cs
http://www.openaire.eu/cs/about-openaire/general-information/partner-info/27-technical-university-of-ostrava-vb-tuo-ostrava-poruba

http://www.ikaros.cz/ad-z-poloviny-vyuzita-sance

Daniela Tkačíková

Dobrý den, děkujeme za blahopřání, Ikaros si radostně čechrá pírka.

Paní kolegyně Rygelová redaktorce Liberu o Ikarovi řekla, poznámku v článku očekávala, ale ta do vydání zařazena nebyla. Proč, to se můžeme jen domnívat.

Zdraví
Pavel Farkas

Zdravim,

proc se na to pani redaktorky proste nezeptate? :) Nebo se mam ptat za Ikaros?

Podle me to tam jde lehce doplnit, stacilo by se mozna jen zeptat :)

Ja jsem spokojeny, anglicky napsany clanek od ceske autorky byl opublikovan. A tento diskusni prispevek moc nechapu, prijde mi takovy... typicky cesky :D

Srdecne zdravi

Ales Pekarek