Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Facebook plný smajlíků a šifrované iPhony

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Facebook plný smajlíků a šifrované iPhony

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

není to tak dávno, co jsme slavili Vánoce, příchod nového roku či první číslo Ikara roku 2016 a pak si člověk uvědomí, že od Vánoc už uplynuly víc než dva měsíce a za dveřmi už pomalu přešlapuje březen. Jako by ten čas (a s ním i celý svět) běžel čím dál rychleji. A nebo jsme naopak díky přesycenosti ze strany technologií, médií a sociálních sítí čím dál pomalejší; těžko říct.

Pravdou každopádně je, jak už to ostatně kolem února bývá, že není nouze o zajímavé zprávy, novinky a události z "reálného" i "virtuálního" světa – a i u nich je poměrně hezky vidět, jak ten čas letí. Tak například Facebook na začátku února oslavil již 12. narozeniny a zatím se nezdá, že by mu (jak už to tak v pomíjivém světě internetu bývá) docházel dech. Za dvanáct let své existence posbíral celkem 1,5 miliardy uživatelů a jen za poslední čtvrtletí vydělal 1,5 miliardy dolarů.

A jako by nestačily samotné narozeniny, cca dva dny zpátky se Facebook opět dostal na první stránky technologicky a internetově orientovaných médií, protože po zhruba roce vývoje oficiálně spustil tzv. Facebook Reactions, rozšíření legendárního tlačítka "Like" neboli "To se mi líbí". Nově tak můžete na Facebooku kromě "lajknutí" použít i jednu z pět dalších reakcí: Super, Haha, Paráda, To mě mrzí a To mě štve (v originále Like, Love, Haha, Wow, Sad a Angry). Což sice minimálně na první pohled vypadá a zní poněkud infantilně, ale pravděpodobně si na to za chvíli zvykneme. Ostatně jako vždycky.

Co se týče sociálních sítí, alespoň stručnou zmínku si zaslouží i Twitter, který v průběhu února představil (a začal spouštět) tzv. algoritmickou časovou osu. Zatímco dosud byl "feed" tweetů zcela bez jakýchkoliv filtrů (tj. uživatel viděl v reálném čase všechny tweety všech uživatelů, které sleduje), nyní se Twitter rozhodl začít po vzoru Facebooku tento obsah filtrovat a na základě algoritmů "vybírat to nejlepší". Facebook je za filtrování obsahu dlouhodobě kritizovaný, ale zatím i tak slaví úspěch, je tedy otázka, jak na tyto změny zareagují uživatelé Twitteru.

Kromě sociálních sítí bylo v posledních týdnech poměrně velkým tématem také soukromí. Soud ve Spojených státech nařídil v polovině února společnosti Apple, aby FBI pomohla odblokovat iPhone jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu, při kterém manželé postříleli 14 lidí. A společnost Apple to odmítla s tím, že to telefonů svých zákazníků nemají přístup a ani by ho mít neměli, což ve svém vyjádření později rozvedl i CEO Apple Tim Cook. Což samozřejmě odstartovalo bouřlivou debatu o tom, zdali má mít větší prioritu soukromí jednotlivce (včetně vrahů či teroristů) nebo národní zájmy (s teoretickou možností zneužití).

V polovině února byly také vyhlášeny výsledky dalšího ročníku ankety Big Brother Awards. "Ocenění" tentokrát získala Policie ČR za provoz systému Automatické kontroly vozidel, společnost MATTEL za panenku Hello Barbie analyzující dětský hlas, Ministerstvo financí za "netransparentní slídění ve zdravotnických datech" a ministr vnitra Milan Chovanec za výroky týkající se nutnosti lépe identifikovat uživatele internetu. Což je opět možná zajímavé téma k otevření diskuse, ale osobně nemám pocit, že by "internetová" panenka byla zrovna symbolem Orwellovy dystopie; obávám se, že s postupnou ztrátou soukromí a "přesunem" většiny našich aktivit na internet se budeme muset dříve či později smířit; a to nikoliv kvůli konspiracím Velkého Bratra, ale díky naší vlastní zálibě ve smartphonech, sociálních sítích a sdílení všeho možného.

Každopádně co se týče časopisu Ikaros, podrobné monitorování našich čtenářů zatím v plánu nemáme a jediné, na čem po večerech v utajení pracujeme, jsou nové a zajímavé články a reportáže :)

Čímž se tedy (více či méně elegantně) konečně dostávám k možná té nejzajímavější informaci, tedy k obsahu aktuálního čísla. Těšit se tentokrát můžete na druhý díl článku o knihovnách a knihovnictví v českých zemích v letech 1938-1945, reportáž z listopadového workshopu o informační gramotnosti, prosincového semináře Počítačové hry jako sociokulturní fenomén či z lednové konference Do černého 2016.

Podíváme se také na aktivity českých knihoven pro uprchlíky, představíme si Muzejně-dokumentační centrum Železnic SR a chybět nebude ani další díl série o informačních systémech a službách v Čechách od doc. Vlasáka.

Příjemné únorové čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 4)
RYLICH, Jan. Facebook plný smajlíků a šifrované iPhony. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 2 [cit. 2024-11-23]. urn:nbn:cz:ik-17695. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17695

automaticky generované reklamy
registration login password