Ve znamení velkých dat a sociálních sítí
Vážení čtenáři,
od vydání říjnového čísla uplynulo přesně pět týdnů, což znamená, že aktuální listopadové číslo vychází s mírným několikadenním zpožděním. Kromě obvyklé hektické uzávěrky za pět minut dvanáct se totiž ještě tuto sobotu (3.11.) konala v Národní technické knihovně celodenní odborná konference Big Clean 2012. A protože to byla konference skutečně zajímavá a obsahově velmi aktuální, nechtěli jsme čekat až do příští uzávěrky – a přinášíme vám rovnou i podrobnou reportáž.
Ostatně větší důraz na rychlost a aktuálnost se v posledních týdnech snažíme klást i na našem webu a na našich sociálních sítích. Jen za poslední dva týdny jsme na stránkách Ikara streamovali hned tři akce pořádané NTK – 5. ročník Semináře ke zpřístupňování šedé literatury, 2. ročník semináře Open Access a již zmiňovanou konferenci Big Clean 2012. Rozhodnutí NTK streamovat většinu svých akcí můžeme jedině pochválit, protože v kombinaci s následnými články (viz např. Searching session, Seminář o šedé literatuře či Big Clean) se jedná o ideální cestu, jak tyto konference a semináře zpřístupnit co největšímu počtu lidí.
Co se týče sociálních sítí, na Facebooku jsme před několika dny oslavili jubilejních 600 "lajků". Při té příležitosti jsme si také položili možná až troufalou otázku, jestli se dokážeme do konce roku dostat, dejme tomu, na 700? A co víc, jestli dokážeme oslovit a motivovat i naše čtenáře na ostatních sociálních sítích, a získat ve stejném termínu třeba sto followerů na Twitteru nebo sto odběratelů a "plus jedniček" na Google Plus. Možná zůstane jen u odvážného přání, ale věřím, že s vaší pomocí to není nijak nereálný cíl.
Ale abych se vrátil zpátky k obsahu. V aktuálním listopadovém čísle na vás čeká celkem patnáct článků, reportáží i odborných příspěvků. Kromě výše uvedených akcí z NTK se mj. podíváme na znalostní management v knihovnách, vydáme se na Frankfurtský knižní veletrh, přiblížíme si první ročník festivalu TABOOK i srpnovou konferenci IFLA. Zmínku si zaslouží také plánované spojení nakladatelství Random House a Penguin Group, jehož výsledkem by mělo být nové nakladatelství Penguin Random House, které by mělo podle odhadů ovládat zhruba čtvrtinu celosvětové nabídky anglicky psané literatury.
Ať se vám tedy listopadové číslo líbí!
Jan Rylich & redakce