Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Březen - měsíc neklidu

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Březen - měsíc neklidu

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

nejsem si jistý, čím si to zrovna březen zasloužil, ale dlouhodobě se jedná o měsíc snad s nejvíce různými názvy a přívlastky. Ať už to byl Březen – měsíc knihy, Březen – měsíc Internetu, nebo Březen – měsíc čtenářů. Poslední dobou se navíc zdá, že by se mohl nazývat také jako "měsíc neklidu", protože situace u nás ani ve světě není zrovna nejklidnější.

Na přelomu února a března například proběhl "Týden neklidu" reagující na často necitlivé návrhy reforem Ministerstva školství a ve stejné době Ministerstvo kultury překvapivě oznámilo ukončení Projektu internetizace knihoven (aby to po několika dnech vzali zpátky, podobně jako Vodafone stáhl zpřísnění datových limitů). Ostatně všelijak se protestuje v podstatě po celém světě: v Rusku proti Putinovi, v Řecku a Španělsku proti reformám, na Slovensku proti Gorile; na což reaguje i aktuální festival dokumentárních filmů "Jeden svět". Nemluvě o ostře sledované kauze údajné korupce Věcí veřejných, boj o akreditaci na plzeňských právech a dalších událostech posledních týdnů.

Zdá se, že po lednových a únorových celosvětových protestech proti regulaci Internetu se většina aktivity vrátila zpátky do "reálného světa". Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se aspoň chvíli protestovat nemuselo – ale to je v dnešní době asi přání na hranici utopie. Nezbývá tedy než doufat, že se brzy podaří vyřešit alespoň ty nejpalčivější otázky a dočkáme se přinejmenším klidného léta.

Co se týče obsahu aktuálního internetově-neklidného vydání, přinášíme vám kupříkladu podrobnou reportáž z odborné konference o internetové bezpečnosti, ohlédnutí a zamyšlení nad uplynulým Týdnem neklidu, připomínku výročí dvaceti let Internetu v ČR či fotoreportáž z představení publikace Osobní knihovna Karla Čapka.

Krom toho si také představíme nástroj EBSCO Discovery Service, studentský projekt Informační (ne)Bezpečí, finský crowdsouringový projekt Digitalkoot či nově zveřejněnou bio-bibliografickou kartotéku osobností Jaroslava Kunce. V rámci exkurze se vypravíme na sídliště Dědina, nahlédneme do dějin kultury a umění a zamyslíme se nad údajně genderově nekorektní Koncepcí rozvoje knihoven.

Příjemné a především klidné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Březen - měsíc neklidu. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 3 [cit. 2024-05-19]. urn:nbn:cz:ik-13834. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13834

automaticky generované reklamy
registration login password