Březen - měsíc neklidu
Vážení čtenáři,
nejsem si jistý, čím si to zrovna březen zasloužil, ale dlouhodobě se jedná o měsíc snad s nejvíce různými názvy a přívlastky. Ať už to byl Březen – měsíc knihy, Březen – měsíc Internetu, nebo Březen – měsíc čtenářů. Poslední dobou se navíc zdá, že by se mohl nazývat také jako "měsíc neklidu", protože situace u nás ani ve světě není zrovna nejklidnější.
Na přelomu února a března například proběhl "Týden neklidu [4]" reagující na často necitlivé návrhy reforem Ministerstva školství a ve stejné době Ministerstvo kultury překvapivě oznámilo ukončení Projektu internetizace knihoven [5] (aby to po několika dnech vzali zpátky, podobně jako Vodafone stáhl zpřísnění datových limitů [6]). Ostatně všelijak se protestuje v podstatě po celém světě: v Rusku proti Putinovi [7], v Řecku a Španělsku proti reformám [8], na Slovensku proti Gorile [9]; na což reaguje i aktuální festival dokumentárních filmů "Jeden svět [10]". Nemluvě o ostře sledované kauze údajné korupce Věcí veřejných [11], boj o akreditaci na plzeňských právech [12] a dalších událostech posledních týdnů.
Zdá se, že po lednových a únorových celosvětových protestech proti regulaci Internetu [13] se většina aktivity vrátila zpátky do "reálného světa". Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se aspoň chvíli protestovat nemuselo – ale to je v dnešní době asi přání na hranici utopie. Nezbývá tedy než doufat, že se brzy podaří vyřešit alespoň ty nejpalčivější otázky a dočkáme se přinejmenším klidného léta.
Co se týče obsahu aktuálního internetově-neklidného vydání, přinášíme vám kupříkladu podrobnou reportáž z odborné konference o internetové bezpečnosti [14], ohlédnutí a zamyšlení nad uplynulým Týdnem neklidu [15], připomínku výročí dvaceti let Internetu v ČR [16] či fotoreportáž z představení publikace Osobní knihovna Karla Čapka [17].
Krom toho si také představíme nástroj EBSCO Discovery Service [18], studentský projekt Informační (ne)Bezpečí [19], finský crowdsouringový projekt Digitalkoot [20] či nově zveřejněnou bio-bibliografickou kartotéku osobností [21] Jaroslava Kunce. V rámci exkurze se vypravíme na sídliště Dědina [22], nahlédneme do dějin kultury a umění [23] a zamyslíme se nad údajně genderově nekorektní Koncepcí rozvoje knihoven [24].
Příjemné a především klidné čtení,
Jan Rylich & redakce