Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ikaros o.p.s., Tesla & Falcon Heavy, Kingdom Come: Deliverance a Ester Ledecká

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Ikaros o.p.s., Tesla & Falcon Heavy, Kingdom Come: Deliverance a Ester Ledecká

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

podobně jako v případě našeho posledního čísla (když nepočítáme silvestrovský bonus), i tentokrát přicházíme s menším zpožděním. Pro změnu za to ale nemohl nedostatek článků nebo nějaká povánoční „rýmička“, ale menší redakční novoroční „prázdniny“ spojené s několika formálními změnami, které jsme museli dořešit.

Jak si někteří čtenáři možná vzpomenou, něco podobného jsme řešili již před cca čtyřmi lety – od ledna 2014 totiž došlo ke zrušení občanských sdružení a vydavatel Ikara, sdružení Ikaros o.s., se muselo na konci roku 2013 přeregistrovat. Podali jsme si tehdy žádost o změnu na obecně prospěšnou společnost, kterou nám nejdříve zamítli, načež jsme se odvolali, čekali, urgovali – a nakonec jsme byli po cca třech letech zpětně (k červenci 2015) zapsáni do rejstříku obecně prospěšných společností jako Ikaros o.p.s. A rovnou jsme si při té příležitosti dali i menší redakční prázdniny :)

Zbytek světa ale prázdniny rozhodně neměl, a došlo naopak k celé řadě poměrně zásadních událostí. U nás například koncem ledna proběhly prezidentské volby, ve kterých již podruhé zvítězil Miloš Zeman, Prahu několikrát ochromily protesty taxikářů, kteří protestovali proti své levnější „konkurenci“, společnosti Uber; a v březnu se zase v několika městech protestovalo proti jmenování poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS.

Speciální zmínku si zaslouží i vydání dlouho očekávané RPG hry Kingdom Come: Deliverance českého studia Warhorse, která po mnoha letech vývoje a několika odkladech doslova zaútočila na české i světové žebříčky. Ostatně ani ne po dvou týdnech se jí prodalo více než milion kopií.

Ze zahraničních událostí zase stojí připomenout historický test rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX včetně vypuštění automobilu Tesla do vesmíru a následného přistání dvou pomocných stupňů, americký prezident Donald Trump v únoru také poprvé přiznal, že se Rusko vměšovalo do amerických prezidentských voleb; a v neposlední řadě se udělovali Oscaři, které si letos odnesl například film Tvář vody, animovaný film Coco či herec Gary Oldman.

Speciální zmínku si zaslouží také XXIII. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu, a to zejména díky historickému úspěchu Ester Ledecké, která zde získala dvě zlaté medaile – a to jako první žena v historii ze dvou různých sportů na stejných hrách – na lyžích a na snowboardu.

Došlo ale také k řadě smutných a tragických událostí. Únorový pád letadla v Rusku si vyžádal 71 mrtvých, březnová havárie letadla v Nepálu dalších 40. Velmi ostře sledovanou událostí byla také masová střelba na floridské škole Stoneman Douglas v Parklandu, která si vyžádala celkem 17 mrtvých, zejména z řad studentů. V polovině března také ve věku 76 let zemřel pravděpodobně nejslavnější fyzik současnosti, profesor Stephen Hawking.

V celosvětovém měřítku je tak vydání nového čísla časopisu Ikaros jen drobností, ale snad vás i tak potěší. Vzhledem ke zmiňovanému skluzu je společným jmenovatelem „dohánění restů“; a tak se podíváme například na loňskou konferenci New Media Inspiration 2017, na Open Access Week 2017, konference OpenAlt a AKM, královéhradecký Barcamp, volně přístupné databáze z oblasti šedé literatury, či na prosincovou studentskou minikonferenci o počítačových hrách.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Ikaros o.p.s., Tesla & Falcon Heavy, Kingdom Come: Deliverance a Ester Ledecká. Ikaros [online]. 2018, ročník 22, číslo 1 [cit. 2023-02-07]. urn:nbn:cz:ik-18206. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18206

automaticky generované reklamy