Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

(Pod)zimní resty: kampaň #metoo, Český slavík, katastrofy a síťová neutralita

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

(Pod)zimní resty: kampaň #metoo, Český slavík, katastrofy a síťová neutralita

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

podzim kolem našeho časopisu proletěl jako blesk a zatímco předchozí číslo přicházelo krátce po skončení léta, teď už mrzne a sněží (nebo aspoň prší) a zima je zkrátka v plném proudu.

Důvodů k tomuto výpadku bylo několik; od letního nedostatku článků (protože i autoři mají občas dovolenou; a tentokrát jsme neměli moc textů v zásobě), až po sérii podzimních (a částečně i zimních) zdravotních problémů, které se vyřádily na mně i na kolegovi z výkonné redakce.

Za tento skluz se každopádně omlouváme a do budoucna se na podobné výpadky zkusíme trochu lépe připravit.

Tak či tak, vzhledem k tomu, jak dlouhý byl náš „výpadek“ není jednoduché zmínit vše zajímavé, co se v poslední době stalo, protože se toho stala spousta. V říjnu u nás například proběhly volby do sněmovny, které s poměrně výrazným náskokem vyhrálo hnutí ANO, a jeho předseda Andrej Babiš byl následně jmenován premiérem. Do sněmovny se také poprvé dostali Piráti.

Z oblasti internetu a techniky stojí za zmínku, že Twitter v listopadu po 11 letech existence prodloužil délku zprávy ze 140 na 280 znaků. A Elon Musk ze společnosti Tesla v polovině listopadu představil dlouho očekávaný elektrický tahač Tesla Semi a novou verzi elektrického sportovního auta Tesla Roadster.

Na podzim také odstartovala nyní již celosvětová kampaň #metoo zaměřená na sexuální obtěžování. Jako první se v říjnu na titulní stránky médií dostal vlivný hollywoodský producent Harvey Weinstein, kterého ze sexuálního obtěžování (a dokonce i ze znásilnění) obvinilo celkem již více než 50 žen. Kampaň poté doslova explodovala a mezi obviněnými se objevil například herec Kevin Spacey, komik Louis C.K., moderátor Matt Lauer, americký senátor Al Franken či senátorský kandidát Roy Moore.

Příliš velký klid nebyl ani na sociální síti YouTube, kterou po řadě předchozích kontroverzí (jako byla například „adpokalypsa“) na konci listopadu zasáhl další skandál, tentokrát kvůli masivnímu výskytu velmi nevhodných videí určených pro děti. Videa byla plná oblíbených postav z pohádek a komixů (jako princezna Elsa nebo Spiderman), ale přitom obsahovala erotiku, krev, násilí a další nevhodný obsah. A YouTube tak v krátké době již podruhé opustila celá řada inzerentů.

Kontroverzní průběh měla letos i anketa Český slavík, když její pořadatelé nezapočítali všechny hlasy kontroverzní kapele Ortel z důvodu údajného porušení pravidel ze strany jejich fanoušků. Rozhodnutí pořadatelů nebylo příliš transparentní a nezaznělo během vyhlašování; a když to vyšlo najevo, týden to řešila všechna média a vítězná kapela Kabát se rozhodla zlatého slavíka vrátit. Kapela Ortel tak na celé záležitosti spíše jen mediálně vydělala a naopak nejvíce utrpěla reputace samotné soutěže.

Za zmínku také stojí, že společnost 4iQ našla na začátku prosince na dark webu obří databázi s 1,4 miliardami uživatelských jmen a hesel, doposud největší takovou databázi, o které víme. Znovu je tak vhodné připomenout, aby uživatelé nepoužívali jednoduchá hesla (typu 12345) nebo stejná hesla k různým službám (např. k e-mailu a Facebooku), ale snažili se své přístupové údaje chránit, pravidelně je měnit, a tam, kde je to možné, používat dvou-faktorou autorizaci.

Kromě různých kauz a kontroverzí došlo v posledních měsících i k celé řadě tragických událostí. Zemětřesení v Mexiku si na konci září vyžádalo 200 mrtvých, říjnové bombové útoky v Somálsku více než 300. Listopadové zemětřesení v Iránu dokonce více než 500 a cca 200 dalších obětí si vyžádala i prosincová tropická bouře a sesuvy bahna na Filipínách.

Ještě za začátku října také došlo v Las Vegas k dosud nejtragičtější masové střelbě v novodobé historii USA, kdy střelec z okna hotelu postřílel 58 lidí a více než 500 dalších utrpělo zranění. Cca o měsíc později došlo k další střelbě, tentokrát před kostelem v Texasu, při které zemřelo 26 lidí.

A alespoň telegraficky také stojí za zmínku, že prezident Zimbabwe Robert Mugabe byl po 37 letech vlády donucen rezignovat, Mezinárodní olympijský výbor na začátku prosince z důvodu systémového dopingu vyloučil Rusko ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu, a Federální komise pro komunikaci (FCC) v USA rozhodla o zrušení tzv. „síťové neutrality“, což poskytovatelům připojení otevírá možnost zrychlovat či zpomalovat přístup k různým stránkám na internetu podle svého uvážení (či podle „výpalného“ ve formě tarifů, balíčků a dalších plateb).

Jinými slovy, v podstatě jedinou pozitivní zprávou za poslední dva tři měsíce je, že se ze skal v bývalém kamenolomu u Bernartic na Tachovsku po více než týdnu podařilo zachránit jezevčíka Mildu – podobně jako v případě obdobné záchrany pejska Bárta v červenci.

Každopádně pozitivní i negativní zprávy stranou, nové číslo Ikara je konečně tady, a společně s již zmiňovanou omluvou k vám přichází i pár zajímavých článků – například o Festivalu vědy, o e-governmentu, o konferenci IT Inspiration, opavském Hyde Parku, či o konferenci IFLA.

Příjemné zimní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 4)
RYLICH, Jan. (Pod)zimní resty: kampaň #metoo, Český slavík, katastrofy a síťová neutralita. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 8 [cit. 2024-12-30]. urn:nbn:cz:ik-18156. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18156

automaticky generované reklamy