Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Winter is coming

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Winter is coming

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

venku už začíná poměrně slušně mrznout a dokonce jsem dopoledne narazil i na jednu sněhovou vločku - a lze tedy s poměrně velkou jistotu předpokládat, že se blíží zima. Což zcela nepochybně potěší některé děti, které ještě dokáží alespoň na chvíli odložit smartphone nebo tablet a budou si moci zasáňkovat nebo se zkoulovat; a naopak to zcela nepochybně překvapí a vyděsí všechny silničáře a jako tradičně ochromí dopravu v Praze i v celé republice.

Motto "Winter is coming" ze známého seriálu "Hra o trůny" má ale i přenesený význam, a označuje blížící se těžkosti či jiné dramatické události. Což bohužel sedí i na smutné události posledních několika týdnů, jako byl útok v Turecku, sestřelení ruského letadla v Egyptě, útok v Libanonu a samozřejmě i nedávné útoky v Paříži. Těžko k tomu dodat něco, co již mnohokrát nezaznělo; byly to těžké týdny pro celý svět. Ale na druhou stranu nás tyto udalosti i spojily - viděli jsme smutek a destrukci, ale i účast a vzájemnou pomoc. A to je asi to nejdůležitější: nevzdávat se a nenechat se rozdělit. Ostatně po každé zimě nakonec přijde jaro.

Ale pryč od politiky a mezinárodní situace; společně s prvními sněhovými vločkami a přízemními mrazíky samozřejmě přichází i nové číslo časopisu Ikaros - a s ním i celá řada článků. Těšit se můžete například na Frankfurtský knižní veletrh, na konferenci o šedé literatuře, či na seminář Evergreen v českých knihovnách. Připomeneme si také 15 let oboru Informační služby – knihovnictví v Plzni, představíme si migrující knihobudku a přiblížíme si finálové výsledky jubilejního desátého ročníku ankety Křišťálová Lupa.

Krom toho jsme pro vás připravili i článek na první pohled trochu mimo obvyklé zprávy a reportáže - článek na téma Alzheimerovy choroby. Téma, které bylo velmi aktuální například pro spisovatele Terryho Pratchetta a zároveň bylo i tématem zářijového festivalu "...jako na smrt". Je to sice také trochu smutné a "listopadově sychravé" téma, ale někdy je zkrátka dobré diskutovat i o věcech, o kterých se většinou příliš nemluví. Tím spíš, že téma paměti a myšlení je pro naši současnou znalostní a informační společnost imho docela relevantní.

Každopádně ať už si v novém čísle vyberete jakékoliv téma, přeji vám příjemné listopadové čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 4.3 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. Winter is coming. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 11 [cit. 2021-12-08]. urn:nbn:cz:ik-17626. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17626

automaticky generované reklamy
registration login password