Pražské imigranty zabaví migrující knihobudka
Po knihobudkách z vysloužilých telefonních budek či drobných výměnných knihovničkách, které ve veřejném prostoru fungují pod správou lokální veřejné knihovny, byla v říjnu 2015 zřízena i knihobudka migrující. Jedná se o vícejazyčnou knihovnu na kolečkách, která je v současné době umístěna na oddělení pobytu cizinců Ministerstva vnitra v Koněvově ulici na pražském Žižkově. Knihobudka bude po pár měsících migrovat, jak její název napovídá, a to na další oddělení pobytu cizinců v Praze.
První zastávka knihobudky
Slavnostní umístění knihobudky se konalo 7. října 2015 od 15 hodin za účasti tvůrců, zástupců společnosti InBáze a dalších návštěvníků, z nichž většina přispěla k projektu hned několika publikacemi. V nových poličkách tak byly k vidění knihy v češtině, angličtině, němčině, ruštině, španělštině a dalších jazycích. Knihobudka bude fungovat na dobrovolném principu. Zájemci si tedy mohou publikace volně půjčovat, odnášet, přinášet či vyměňovat.
Umisťování knihobudky na její prvotní stanoviště (foto: Kristýna Fialová)
Mosty mezi Čechy a cizinci
Jako součást projektu „Mosty – cizinci a Češi vytvářejí společný příběh“, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci fondů EHP, vytvořil knihobudku spolek InBáze, z.s. Hlavním cílem tohoto komunitního centra je integrace migrantů do české společnosti, což naplňuje mimo jiné tím, že více než čtvrtinu jejích zaměstnanců tvoří cizinci. Věnuje se také poradenství a komunitním aktivitám pro různé věkové skupiny. Dále provozuje sociální podnik Etnocatering, kde se připravují jídla z různých koutů světa. Mimo jiné spolupracuje také s Městskou knihovnou v Reykjavíku na Islandu při rozvoji interkulturních programů. A ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze pořádá cyklus Bedýnky příběhů; jedná se o vyprávění pohádek spojené s tvořivými dílnami, které je vždy zaměřeno na tradici a kulturu jedné země či geografické oblasti.
Knihovna na kolečkách
Velmi vkusně knihovničku na kolečkách navrhla grafička a ilustrátorka Michaela Casková, která spolupracuje i na další aktivitách v rámci projektu Mosty. K vlastnímu zhotovení došlo za pomoci Honzy Šípka a dětí z ateliéru InBáze. Migrující knihobudka je přibližně dva metry vysoká. Ze dvou stran má police na knihy, jeden postranní panel je určen k zavěšení informačních materiálů a protilehlý panel může sloužit pro zanechání písemného vzkazu či obrázku. Celá konstrukce je umístněna na kolečkách, která původně patřila staršímu modelu dětského kočárku. Dřevěný základ je pomalován různobarevnými jednoduchými motivy.
Autorka návrhu Michaela Casková a boční strana knihobudky, na kterou se dají zavěsit různé vzkazy (foto: Kristýna Fialová)
Místnost, kde cizinci vyčkávají na konzultaci či vyřízení žádosti, byla knihobudkou významně oživena a její přítomnost jistě přispěje k lepšímu pocitu z těchto administrativních prostor. Klienti, zaměstnanci oddělení, ale i další návštěvníci mohou využít knižní nabídky ke zkrácení dlouhé chvíle při čekání, vlastnímu potěšení z četby či prohlížení knih, ale i k rozšíření jazykových schopností. Knihobudky a miniknihovny si nezískávají tedy jen pevné místo ve veřejném prostoru, ale již také migrují a přispívají k integraci.
- INBÁZE, Z.S. 2015. První zastavení migrující knihobudky. Praha. Dostupné také z: http://www.inbaze.cz/wp-content/uploads/2015/10/knihobudka_inbaze_tiskova_zprava.pdf. Tisková zpráva.
- INBÁZE, Z.S. 2015. Výroční zpráva 2014. Praha. Dostupné také z: http://www.inbaze.cz/wp-content/uploads/2013/07/inbaze_vz2014_web1.pdf
- InBáze, z.s. [online]. 2015. Praha [cit. 2015-10-26]. Dostupné z: http://www.inbaze.cz/