nejpozdější
Autorky prezentovaly méně obvyklé možnosti využití citačních analýz.
VíceV. Rous představil Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a na příkladech z jeho praxe prezentoval základní charakteristiky učící se organizace (P.M. Senge), ke kterým patří: 1) mistrovství v oboru, 2) mentální modely související s procesním řízením (zaměstnanci znají procesy v organizaci a umí je měnit k lepšímu), 3) sdílení vizí (vč. definice cílů a účelů), 4) týmové učení, 5) systémové myšlení.
VíceRozvoj citačních rejstříků je spojen zejména s osobnostmi Eugena Garfielda, Roberta Mertona a Joshuy Lederberga. Princip citování má dlouho tradici (Talmud, americká legislativa), první citační rejstříky vznikly v 60. letech 20. století (E.
VíceR. Klimesch prezentoval komplexní systém fy Ovid Technologies určený pro oblast lékařství, Ovid Integrated Solution.
VíceMyšlenka pracoviště počítačové grafiky vznikla na LF UP v 2. polovině 90. let 20. století, základem se stalo zařízení Polaroid Digital Palette pro expozici barevných diapozitivů. Pracoviště bylo postupně vybaveno další technikou a také kvalifikovaným personálem, který poskytuje uživatelům komplexní grafické služby vč. školení. Od klasických diapozitivů se postupně přešlo k počítačovým prezentacím, pracoviště také začalo na základě potřeb uživatelů převádět do digitální podoby dokumenty různých formátů.
VíceE. Lesenková shrnula aktuální stav informačních systémů a knihoven ve zdravotnictví. Výkonové ukazatele systému lze měřit na základě ČSN ISO 11620, v poslední době se začíná rozvíjet i management (řízení) kvality.
VíceOdpovědnost informačního pracovníka je třeba chápat jednak z hlediska informačních procesů, jednak z hlediska (vědeckých) procesů v organizaci. Konkrétní odpovědnost se projevuje v jednotlivých krocích informačního procesu (volba informačních zdrojů apod.) a konkrétně v lékařství v jednotlivých fázích farmaceutického řetězce (od vývoje produktu k jeho prodeji). Rámec odpovědné činnosti je dán legislativně, morálně-eticky a potřebami uživatele.
VíceA. Malina představil Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), jehož je ředitelem, a systém lůžkové péče o pacienta DRG, který je v rámci pilotního projektu zaváděn od r. 1997 i v ČR. Pilotní projekt byl realizován IPVZ, v rámci projektu bylo zřízeno Národní referenční centrum (NRC) jako útvar IPVZ. Činnost NRC je založena na neziskovém principu, základními funkcemi NRC je implementace DRG, podpora lékové politiky, benchmarking, inf. podpora státní správy, sledování kvality zdravotní péče, edukační a poradenská činnost.
Více