Osudový déšť a geolokační léto
Vážení čtenáři,
přesně před rokem jsem psal o rozmarném počasí a havárii svého systémového disku – a aniž bych to plánoval, podařilo se mi dnes dokonale zmoknout. Je to náhoda? Osud? Konspirace? Nebo snad nezvratný důkaz, že se historie opakuje?
No dobrá, žádné reálné závěry bych z toho asi nevyvozoval, ale jsem každopádně rád, že jsem si na loňský editorial vzpomněl. Zmínil jsem totiž tehdy dvě zajímavá témata – ukládání dat do cloudu a sociální síť Google Plus – která si určitě zaslouží nějaké "znovuzamyšlení". Cloudové služby jsou totiž čím dál populárnější (byť nejsou zcela bez chyby) a uplynulý rok s Google Plus byl také poměrně zajímavý. Do příštího čísla se tedy můžete těšit na články na obě témata.
Mnohem víc vás ale možná zajímá, na co se můžete těšit už dnes. Tak například si přiblížíme digitalizační projekty Národního archivu ČR, představíme si turistickou geolokační hru geocaching a rovnou i zajímavý projekt Knihoběžník, který geolokačních služeb využívá.
Pokračovat budeme i v sérii článků o benchmarkingu webových stránek a optimalizaci SEO, zkusíme si otestovat uživatele knihoven (a možná i jejich zaměstnance), a podíváme se do Oddělení časopisů Knihovny Národního muzea i do trojice fantastických knihoven plných hrdinů, elfů a vesmírných lodí.
Pozornost si jistě zaslouží jednak článek o lékařských sítích (a interakci lékařů a pacientů), a v neposlední řadě i článek o OCLC v roce 2012, kde se budeme věnovat možným změnám v této organizaci, které mohou v následujících měsících a letech nastat po odchodu dlouholetého výkonného ředitele Jaye Jordana.
Tak tedy příjemné letní čtení (s GPS i bez)
Jan Rylich & redakce