Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihoběžník se představuje

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Knihoběžník se představuje

1 comments
Anglicky
English abstract: 
The Knihobeznik project was launched in Slovakia in 2010. It made appearence in the Czech re-public in February 2012. The search for printed books in public spaces is supposed to bring joy and excitement into reading. Upon free registration, participants may look up an available book nearby, which is equipped with a special sticker, enquire the book and register into their internet account. The mileage achieved, condition of the book or various stories are stored in each book’s history.

Možná je zbytečné se ptát, jestli v dnešní době čteme hodně nebo málo, každý na to bude mít zcela individuální názor. Možná je čas si říct, že o množství čtení jde až v druhé řadě a v té první by mělo jít o zábavu, dobrodružství a příběhy. A nejen o ty příběhy, které jsou vepsané v knihách, ale třeba o příběhy samotných knih a těch, kdo je čtou.

Příkladem takového dobrodružství s knihou, o knize a se čtením může být například projekt Knihoběžník, který se v České republice objevil v únoru 2012. Přišel k nám ze Slovenska, kde běží od roku 2010 a zábavnou formou spojuje čtení se hrou geocaching (podrobnosti viz samostatný článek): abyste si knihu mohli přečíst, musíte ji totiž nejdříve objevit.

Knihy najdeme na krytých a suchých místech. No řekněte, nehodilo by se vám najít čtivou knihu třeba na nádraží, když mají všechna knihkupectví a trafiky zavřeno?

Knihy najdeme na krytých a suchých místech. No řekněte, nehodilo by se vám najít čtivou knihu třeba na nádraží, když mají všechna knihkupectví a trafiky zavřeno?

Knihoběžníka spustilo internetové knihkupectví Martinus.sk (u nás jeho odnož martinus.cz), oslovilo nakladatelství, zda do projektu chtějí věnovat knihy, vytvořilo webovou stránku a snaží se projekt prosazovat a informovat o něm. Zakladatelé říkají, že projekt vymysleli, protože mají rádi knihy a zábavu. A o obojí se s veřejností chtěli podělit. Informace, které pro hru potřebujete, zájemce najde na stránce http://www.knihobeznik.cz.

Kdo je knihoběžník?

Knihoběžník je člověk, který knihy hledá, nalézá, čte, a sám následně přispívá k jejich příběhu. Tím, že si každou nalezenou knihu „načte“ na své knihoběžnické konto, napíše, kam knihu vzal s sebou (knihy již po celém světě nacestovaly skoro 500 tisíc kilometrů), případně načte fotku ilustrující, kam se kniha dostala, zapíše informaci o zdravotním stavu knihy (případně jaké provedl opravy) a knihu znovu odloží a na stránku uvede informaci kam. Za každou „akci“ dostane knihoběžník jako odměnu body, které v součtu určují knihoběžnickou „hodnost“. Ta je graficky vyjádřena odznaky, které každý vidí po přihlášení ke svému kontu.

Jaké knihy můžeme najít?

Knihy, které jsou do projektu zapojené, jsou samy o sobě neobyčejné – někdo je našel, chtěl vyhodit nebo je (například nakladatelství) do projektu věnoval. V první fázi se v České republice s darováním knih zapojila nakladatelství Albatros Media, Dokořán, Fragment, Host, Labyrint, Paseka a distributor Partner Technic. Projektu celkem věnovali cca 500 knih. I sami knihoběžníci mohou přidávat svoje knihy, na webové stránce projektu stačí požádat o speciální nálepky, které označují knihy do projektu zapojené. Zároveň jsou v ČR k nalezení i knihy ze slovenského Knihoběžníka, tam jich je cca 3500.

Jak vidno, na veřejných místech se vyskytují i knihy do Knihoběžníka nezapojené. U poutního místa na Karlově mostě byla tato v sobotu 4. 8. 2012 dokonce zabalena v igelitu. Snad proto, aby odolala případným přeháňkám

Jak vidno, na veřejných místech se vyskytují i knihy do Knihoběžníka nezapojené. U poutního místa na Karlově mostě byla tato v sobotu 4. 8. 2012 dokonce zabalena v igelitu. Snad proto, aby odolala případným přeháňkám...

Každá kniha, která do projektu patří, má na sobě viditelně nalepenou samolepku s informací o projektu, takže je lehce rozeznatelná na jakémkoliv místě. Uvnitř knihy je umístěna další samolepka s jedinečným ID a heslem knihy, aby ji každý knihoběžník, který ji najde, mohl načíst na své knihoběžnické konto.

Na jakých místech můžeme knihy najít?

Jedná se o jakékoliv běžné, veřejné místo, kde lze knihu zanechat. Kavárna, knihovna, obchod, restaurace, obchodní centrum – všude, kde je sucho a bezpečno a je lidem veřejně přístupno. Místa s volnými knihami jsou k nalezení na www.knihobeznik.cz. Může se samozřejmě stát i to, že přijdete na místo, ale kniha tam není. V takovém případě se mohlo stát, že ji někdo našel před vámi a ještě ji nestihl zaregistrovat. Anebo ji našel někdo, kdo si chtěl knihu nechat. V takovém případě knihoběžníci hlásí knihy jako ztracené, i když se i taková kniha může do projektu později vrátit.

Webové stránky projektu Knihoběžník a mapa zobrazující rozmístění dostupných knih

Webové stránky projektu Knihoběžník a mapa zobrazující rozmístění dostupných knih

Jak se stát knihoběžníkem?

Pokud si v tuto chvíli říkáte, že tohle je přesně to pravé pro vás a přemýšlíte, jak se přidat, není nic jednoduššího, než se podívat na adresu projektu, pročíst si informace, zdarma se zaregistrovat, podívat se na mapu, kde se ve vašem okolí nachází nejbližší volná kniha a vyrazit za dobrodružstvím a dobrou knihou. Nezbývá než doufat, že tento projekt vydrží hodně dlouho a přivede ke čtení a ke hře s knihou co nejvíce lidí. I jako knihovny můžeme projekt podpořit a zapojit se, například tím, že poskytneme nebo alespoň budeme respektovat místo, kde je možné knihy z projektu schovávat. Takže: čtěme a posílejme dál!

Poznámka: Ilustrační fotografie: P. Farkas
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KHÁSOVÁ, Věra. Knihoběžník se představuje. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 8 [cit. 2024-07-20]. urn:nbn:cz:ik-13959. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13959

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Do projektu knihobeznik.sk jsem se zapojila zhruba před rokem, kdy jsem poslala do oběhu 4 knihy (všechny začaly svou pouť v Brně). Jedna zmizela hned po jejím umístění (místo na fakultě), další někdo vzal, zaregistroval a doposud neposlal dál. Poslední dvě jsou asi čtené - prošly rukama dvou čtenářů. Já sama jsem na zmíněných místech nikdy žádnou knihu nenašla (ovšem podívala jsem se tam jen vždy při umísťování svých knih - jinak chodím do knihovny ;).

Ještě poznámka. Knihoběžník a geocaching jsou odlišné hry. Geocaching je hledání schránek, které člověk na najde pomocí GPS souřadnic, zapíše se do návštěvního sešitu ve schránce (logbook) a schránku opět pečlivě skryje před nepovolanýma očima (tj. před lidmi, kteří geocaching nehrají). Krabičku (cache, keš) ale nikdy neodnáší! Jestliže si ze schránky něco vezme, vždy tam přidá předmět stejné či vyšší hodnoty než si vzal. Cacheři (keškaři, kačeři) se snaží hrát hru v utajení, aby je při vyzvedávání schránky nikdo neviděl. Ke hře je téměř nutné mít navigaci GPS, protože keše se hledají podle zeměpisných souřadnic (GPS souřadnice) a jsou často ukryty v lesích.

Knihoběžník je hra ke čtení knih - najdi, přečti, pošli dál. Knihy z knihoběžníka jsou (na rozdíl od keší) veřejně vystaveny a může je vzít kdokoliv, doma si je chvíli nechat a teprve pak poslat dál. Naopak je vítané, pokud se projekt rozrůstá o nové a nové hráče, kteří čtou a posílají knihy dál. Místo uložení knihy je popsáno na www stránkách knihoběžníka a pro "hraní této hry" není nutno mít žádné technické vybavení, stačí přístup k internetu.

Veronika

registration login password