Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Fantastické knihovny

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Fantastické knihovny

1 comments
Podnázev: 
Ook? Ook!
Autoři: 

Většina čtenářských průzkumů přichází se smutnými závěry – děti přestávají rozumět psanému textu a lidé vůbec málo čtou. Fantastika je ovšem v tomto moři beznaděje ostrovem zázraků. Existují specializovaná knihkupectví i e-shopy, ale co když na další knížky nejsou peníze a vlastně ani místo?

Přiznejte se, že byste chtěli mít doma tolik knížek?

Přiznejte se, že byste chtěli mít doma tolik knížek?

Jednou z možností, jak se ke knihám dostat, byly už odpradávna knihovny. Ale přiznejme si otevřeně – málokterá dokáže fanouška fantastiky uspokojit. Na regálech je pár většinou starších knih, novinky najdete zřídka, a když už se dostanete k nějaké sérii, málokdy seženete všechny díly. Na vině je hodně faktorů – těmi nejdůležitějšími jsou finance a nepříliš vstřícný postoj některých knihovníků k tomuto „pokleslému“ žánru. S tím prvním jen tak nic neuděláme, to druhé se v mnoha ohledech zlepšuje. Příkladem, že není vše ztraceno, jsou tři knihovny, kde scifárny nejsou za otloukánky. Seznamte se s oázami fantastiky v českém knihovnictví!

Ostrava

„Pro nedostatek fantastických knih, které se začaly objevovat po roce 1989 jako houby po dešti, jsem se tehdy rozhodl založit z vlastních finančních zdrojů v Knihovně města Ostravy SF klub. Tedy spíše speciální půjčovnu tohoto žánru, který jinak knihovna nekupovala,“ svěřuje se Bohdan Volejníček, na internetu známý též jako BoboKing, jeden z prvních propagátorů „scifáren“ v knihovnách. „Postupem času se situace zlepšovala a knihovna začala sama financovat fondy. Dneska máme tři tisíce sedm set titulů, které vyšly od roku 1989, a odhaduji, že k nám chodí dvě stě stálých fandů.“ V dobách před-internetových fungoval sci-fi klub i jako zdroj informací o chystaných novinkách, jako „drbárna“ i jako doupě sběratelů. Vrcholem klubové činnosti pak bylo v roce 2004 zorganizování Ovaconu. Kromě BoboKinga se ostravská knihovna může pyšnit ještě jednou osobností – tou je knihovník-spisovatel Petr Schink, kterého můžete potkat na pobočce ve Vítkovicích.

Praha – Smíchov

Smíchovská knihovna je poznat už z dálky – a zejména fanoušci steampunku ocení její secesní kabátek, který dýchá stoletou historií

Smíchovská knihovna je poznat už z dálky – a zejména fanoušci steampunku ocení její secesní kabátek, který dýchá stoletou historií

Před několika lety se i v Městské knihovně v Praze rozhodli, že nabídnou fanouškům fantastiky něco víc. Centrem dění se stala pobočka na Smíchově. Vestavěná galerie je nejenom místo, kde v regálech na své čtenáře čeká pěkná řádka knih a komiksů, ale i místo mnoha setkání.

Smíchovská knihovna je dějištěm mnoha malých conů; naposledy to byl Con na vrbě spojený se křtem antologie Žoldnéři fantasie

Smíchovská knihovna je dějištěm mnoha malých conů; naposledy to byl Con na vrbě spojený se křtem antologie Žoldnéři fantasie

Odehrála se zde řada malých conů, besed či křtů. A věcí, na niž je knihovna obzvlášť hrdá, je literární dílna „Mistři písmen“. S některými autory, kteří se v tomto workshopu vypsali, jste se mohli setkat i na stránkách Pevnosti. Nejvýraznější akcí knihovny je podzimní CONiáš. Každý rok je věnován jinému tématu (v roce 2012 očekáváme „Konec světa“). Zatímco tedy skutečný Koniáš knihy pálil, CONiáš je pomáhá šířit a propagovat.

Třinec

V Třinci na zájemce čekají stovky knih, stačí si jen vybrat

V Třinci na zájemce čekají stovky knih, stačí si jen vybrat (a protože si vybral i zmlsaný Pražák, není to jen reklamní slogan)

Do třetice představíme M klub Městské knihovny Třinec. Funguje teprve dva roky a je tedy úplným nováčkem. Ale nováčkem zatraceně nadějným. M klub je jednou z prvních vlaštovek v republice, která se pokouší otevřít knihovnu mladým (a to věkem i duchem). V Třinci vás přivítá jednak skutečně velký výběr knih a úctyhodná sbírka komiksů, ale i příjemné prostředí. Hraje zde hudba, když budete hodní, knihovníci vám připraví i čaj nebo kávu a do vyčerpání si budou povídat o tom, co zrovna četli a co je vhodné k doporučení.

Den ve Středozemi, i to je možné v knihovně zažít

Den ve Středozemi, i to je možné v knihovně zažít

Pořádá se zde řada akcí, zaměřených zejména na fantasy, besedy s autory a v plánu je i festival fantastiky. Mezi knihovníky se navíc ví, že v Třinci si nenechávají zkušenosti jenom pro sebe a šíří osvětu i do jiných knihoven. Dalo by se tedy říci, že se blýská na lepší časy. Fantastika totiž přestává být nevítaným cizincem a komiks sprostým slovem. Schválně zkuste zajít do nejbližší knihovny – třeba na vás čeká příjemné překvapení!

Kontakty na knihovny

Knihovna města Ostravy
www.kmo.cz
SF klub KMO se nalézá v ústřední knihovně 28. října 2, Mor. Ostrava, u Sýkorova mostu s ruským tankem naproti. Otevřeno je každý den kromě neděle. Registrace do všech oddělení a poboček je vždy na rok, pro mlaďochy za 100 Kč, pro dospěláky za 200 Kč.

Městská knihovna v Praze
www.mlp.cz
Smíchovská pobočka sídlí na adrese Náměstí 14. října 15, Praha 5. Otevřeno celý týden kromě neděle. Roční poplatek za registraci je 60 Kč – průkazka platí na všech pobočkách.

Městská knihovna Třinec
www.knih-trinec.cz
M klub sídlí na adrese Lidická 541, Třinec. Otevřeno je každý pracovní den od 13.00 do 18.00 kromě středy a dále v sobotu od 9.00 do 14.00. Roční poplatek za registraci je 50 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé.

Poznámka: Text vyšel v časopisu Pevnost.
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
LINC, Miloslav. Fantastické knihovny. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 8 [cit. 2022-12-03]. urn:nbn:cz:ik-13951. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13951

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Hezký článek :)

A jsem si téměř 100% jist, že doma mám víc knížek než na prvním obrázku. Ten Třinec vypadá moc pěkně.