Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

O rozmarném počasí a ztracených datech

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

O rozmarném počasí a ztracených datech

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

uvádět na tomto místě legendární citát začínající slovy „Tento způsob léta…“ by asi bylo nošením dříví do lesa – případně nošením dříví z lesa, aby bylo večer čím zatopit. Podobnou větu (byť možná pronesenou méně poeticky) už zamumlal asi každý z nás při ždímání mokrého oblečení nebo hledání svetru. Na druhou stranu, kdyby řádila čtyřicetistupňová vedra, tak bychom si stěžovali také.

Kromě rozverného počasí mám poměrně čerstvou zkušenost i s neméně rozvernou výpočetní technikou. Před několika dny mi totiž odešel systémový disk v počítači, a navzdory více či méně pravidelnému zálohování si s sebou do křemíkového nebe odnesl i spoustu dokumentů (mj. včetně původní verze tohoto úvodníku). Začal jsem tak opět přemýšlet o aktuálním trendu zálohování do „cloudů“ – na jedné straně zde stále přetrvávají bezpečnostní rizika a otázky soukromí, ale současně to může výrazně usnadnit práci (pokud člověk používá více počítačů) a poskytnout průběžnou zálohu. Možná by nebylo od věci ještě se k tomuto tématu v jednom z příštích čísel Ikara vrátit.

Zmínku by si samozřejmě zasloužily i další (a často mnohem významnější) události posledních dnů a týdnů – například spuštění nové sociální sítě Google+, krach významného knihkupectví Borders nebo nedávné varovné zprávy o chystaném zrušení Projektu internetizace knihoven.

Ale abych nemluvil jen o plánech a námětech do dalších čísel, podívejme se do obsahu čísla aktuálního. Období prázdnin a dovolených se sice projevilo na množství článků, ale nikoliv na jejich kvalitě. Můžete se tak těšit například na představení portálu myLOC.gov Kongresové knihovny ve Washingtonu, reportáž z pražského UX CAMPu věnovanému uživatelským rozhraním a HCI, studijní zájezd SDRUK po jihotyrolských knihovnách, či zprávu o projektu COMMUNIA, který letos v únoru po necelých čtyřech letech skončil.

Dále nahlédneme za oponu zkušebního provozu projektu JUDIKATURA, tj. databáze soudních rozhodnutí, připomeneme si konferenci ELAG 2011 zaměřenou na význam propojování dat a jejich kontextu, popíšeme si kurz informačního vzdělávání v rámci projektu NAKLIV a společně se SKIPem se podíváme do Knihovny Náprstkova muzea.

S přáním co nejlepšího počasí,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. O rozmarném počasí a ztracených datech. Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 8 [cit. 2023-01-27]. urn:nbn:cz:ik-13749. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13749

automaticky generované reklamy
registration login password