Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Léto plné vzpomínek a osobností

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Léto plné vzpomínek a osobností

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

léto je v plném proudu a společně se slunečními paprsky (a údajně rekordními teplotami i rekordními suchy) k vám přichází i červencové číslo časopisu Ikaros – tentokrát více než kdy jindy doslova vzpomínkové.

Zhruba před dvěma měsíci jsme vás v krátkých zprávách informovali, že zemřel Dr. Stanislav Kalkus, významná osobnost českého i amerického knihovnictví, a pro mnohé z nás kolega, učitel či kamarád. Oslovili jsme tedy několik našich kolegů s žádostí o krátkou vzpomínku – a jejich příspěvky vám přinášíme. Na doktora Kalkuse tak vzpomínají kolegové z Ústavu informačních studií a knihovnictví Rudolf Vlasák a Richard Papík a ředitel Parlamentní knihovny v Praze Karel Sosna.

Úmrtí Stanleyho Kalkuse bohužel nebylo jedinou smutnou zprávou posledních týdnů. Na konci května zemřel také významný knihovědec PhDr. Jaroslav Vobr, jeden z největších znalců starých tisků. Životní dráhu doktora Vobra ve svém článku připomíná Věra Jelínková z Moravské zemské knihovny.

Také další články se věnují významným osobnostem našeho oboru. V návaznosti na červnový článek o prof. Sebeokovi se v aktuálním čísle podrobněji zaměřujeme na zoosemiotiku, vědní disciplínu, které americký sémiotik věnoval většinu svého profesního života. A aby byl výčet úplný, přinášíme také druhý díl seriálu o životě a díle profesora Jiřího Cejpka.

Červencové číslo ale přináší i další zajímavá témata. Ohlédneme se například za úspěšným projektem StaréMapy.cz, v reportáži si připomeneme květnový seminář o digitalizaci fotografických a zvukových archiválií, přečteme si recenzi knihy pojednávající o ničení knih, podíváme se na novinky v Knihovně knihovnické literatury a představíme si také chystanou roadshow "Quo vadis, knihovno?" věnovanou propagaci koncepce rozvoje knihoven ČR na léta 2011 – 2015.

Krásné léto a příjemné čtení

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Léto plné vzpomínek a osobností. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 7 [cit. 2024-02-29]. urn:nbn:cz:ik-14114. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14114

automaticky generované reklamy