Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ACTA, Anonymous a narozeniny českého Internetu

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

ACTA, Anonymous a narozeniny českého Internetu

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

v posledních několika týdnech jsme mohli i v "klasických" médiích zaznamenat řadu článků a reportáží, které se věnovaly aktuálnímu (a neobvykle bouřlivému) dění na Internetu. V novinových zprávách se objevily dříve neznámé zkratky jako SOPA či ACTA, v ulicích u nás i v Evropě probíhaly protesty a petiční akce, a dokonce i naše vládní servery musely opakovaně čelit útokům hackerů, převážně spojených s kyber-aktivistickým hnutím Anonymous.

Vzhledem ke všem těmto událostem jsme se rozhodli publikovat souhrnný článek SOPA, PIPA & ACTA aneb Boj o svobodu na Internetu, ve kterém by měly být všechny důležité informace jak o navrhovaných zákonech a dohodách, tak o protestech, demonstracích a kyber-útocích. V této souvislosti se také omlouvám za více než týdenní zpoždění vydání únorového čísla. Zejména situace kolem kontroverzní dohody ACTA se mění téměř každý den a článek byl proto několikrát aktualizován. Ostatně ještě minulé úterý se tomuto tématu věnovala i panelová diskuse ACTA – mýty a fakta, ze které vám taktéž přinášíme reportáž.

Také některé další články se týkají Internetu a nových médií. Ostatně není divu: vždyť český Internet tento měsíc oslavil již 20. narozeniny! Je tomu skutečně již dlouhých dvacet let, kdy České vysoké učení technické v Praze rozeslalo pozvánky na 13. 2. 1992, kdy proběhlo "Oficiální zahájení provozu počítačové sítě INTERNET v ČSFR". V polovině roku 1993 vznikl český CESNET, v roce 1996 odstartoval Seznam.cz, a v roce 1997 vzlétl Ikaros. Dál už byla pochopitelně jen samá pozitiva a sociální jistoty – tedy alespoň většinou… ;)

V tomto čísle jsme si pro vás proto připravili podrobnou reportáž z konference New Media Inspiration, představení projektu Digitálního repozitáře Univerzity Karlovy v Praze, rozhovor s Martinem Krčálem nejen o novinkách na portálu Citace.com, zprávu z novomediálního workshopu občanské participace, a také shrnutí nedávné kauzy porušování autorského zákona ze strany Pirátských novin.

Kromě toho doporučujeme vaší pozornosti také článek o indexování s využitím tezauru od našich maďarských kolegů, recenzi knihy Antonína Přidala Potulky knihami a časem, a velmi zajímavou fotoreportáž z knihovny Harolda Washingtona v Chicagu.

Přeji vám tedy příjemné čtení a českému Internetu všechno nejlepší přinejmenším do další dvacítky

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. ACTA, Anonymous a narozeniny českého Internetu. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 2 [cit. 2023-04-01]. urn:nbn:cz:ik-13823. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13823

automaticky generované reklamy