Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Fotoreportáž z knihovny Harolda Washingtona v Chicagu

Čas nutný k přečtení
9 minut
Již přečteno

Fotoreportáž z knihovny Harolda Washingtona v Chicagu

1 comments
Autoři: 

Thomas Hughes, spisovatel a někdejší člen Britského Parlamentu, byl v roce 1871 natolik otřesen zprávami o požáru v Chicagu, že pro toto město zorganizoval doma v Anglii sbírku knih. Snad každý anglický autor té doby přispěl svou knihou. Osm tisíc titulů se stalo základem Chicagské veřejné knihovny.

V takzvaném Větrném městě dnes pod hlavičkou této instituce najdeme desítky poboček. Ovšem vlajkovou lodí je Knihovna Harolda Washingtona. Budova pojmenovaná po prvním chicagském afroamerickém starostovi, byla otevřena v říjnu 1991. Když architekt Thomas H. Beeby vyhrál o tři roky dříve soutěž se svým projektem, možná už tušil, že jeho neoklasicistní stavba bude zanesena do Guinnesovy knihy rekordů jako největší budova knihovny na světě.

Knihovna Harolda Washingtona

Knihovna Harolda Washingtona

Vlajky se čtyřmi hvězdami připomínající průlomové historické okamžiky v historii města (pevnost Fort Dearborn postavenou r. 1803, Velký Chicagský požár r. 1871, Světovou výstavu r. 1893 a Výstavu světového pokroku r. 1933-34) vítají návštěvníky vstupující hlavním průčelím, ale zároveň také směrují pohled k několika výrazným prvkům budovy: především protáhlým oknům pnoucím se v červené mase cihel přes pět poschodí, jakožto i k nárožním (a třem centrálně umístěným) plastikám sov. Díky nim budova poutá pozornost návštěvníků města jedoucí  hromadnou dopravou i v okolí mnoha bloků; monumentální symboly moudrosti se ke knihovně hodí bezvýhradně, zajímavostí však je, že ji nezdobí od počátku. Na její střechu byly usazeny až v roce 1993.

Z budovy vyzařuje moudrost i sebevědomí

Z budovy vyzařuje moudrost i sebevědomí

Vstupní hala, ve které najdeme hlavní informační pult pro návštěvníky, kruhový otvor nabízející průhled do spodního patra a zároveň ochoz patra prvního, je ozdobena několika významnými uměleckými díly, která se vztahují k historii knihovny. Ochotní knihovníci vám dají tištěného průvodce, se kterým se můžete vydat na vlastní pouť po budově (organizované prohlídky knihovna nepořádá). Spodní patro je vyhrazeno pro společenské události: je zde projekční sál, společenský sál pro čtyři stovky hostů, nebo menší salonky. Lidová knihovna (Popular Library) je název oddělení v přízemí budovy umístěné u vchodu ze State Street. Nabízí nejnovější tištěné tituly, audiovizuální materiály a právě zde je také možné vyzvednout si položky, které jsme si zablokovali a chceme si je jen rychle vyzvednout a zase běžet po svých.

Pohled do rušné vstupní haly

Pohled do rušné vstupní haly

Jste-li dospělý muž, a máte-li navíc třeba viditelně umístěný fotoaparát (nejsem si jist, co je větší hrozbou), budete od chvíle, kdy vstoupíte do oddělení YOUmedia, nepřetržitě sledováni ostrahou. Jedná se o rozsáhlý prostor v přízemí určený dětem a mládeži. Je rozdělený do tří výrazných celků a za pomoci digitálních technologií si klade za cíl přilákat mládež do literárních projektů, stejně jako rozvíjet jejich kritické myšlení a kreativitu. Kromě knih je zde k dispozici přes sto počítačů a množství nejrůznějšího softwaru: teenageři si zde mohou vyzkoušet zvukové nahrávací studio, stříhat si své filmy, hrát hry a podobně. Konají se zde také debaty se spisovateli a různé semináře. K účasti na všech programech dětem stačí platná karta zákazníka knihovny.

V multimediálním oddělení nechybí ani hry

V multimediálním oddělení nechybí ani hry

A to, které nové děti kartu právě získaly, pyšně hlásá nástěnka v prvním patře. Kartu ovšem nezíská každé dítě – musí se kvalifikovat napsáním svého jména bez pomoci! Nástěnka se nachází v dalším ohromném prostoru určeném dětem. I zde sice najdeme počítače, ale tento prostor není primárně multimediální učebnou – podobá se spíše klasické dětské knihovně, která nabízí knihy nejrůznějších žánrů. V prosklené vitríně zde má čestné místo také dům pro panenky, ve kterém děti mohou nalézat desítky řešení hádanek z knih a říkanek. V programu tohoto oddělení nalezneme maňáskové divadlo, vyprávění příběhů nebo hudební a divadelní představení. Ty probíhají v sále pro 55 dětí. Děti mohou do oddělení zajít i během letních prázdnin, kdy v knihovně probíhá letní čtenářský program.

Nástěnka s podpisy nových majitelů knihovní karty

Nástěnka s podpisy nových majitelů knihovní karty

Oddělení dětské literatury se však nezaměřuje výhradně na děti: je zde i referenční soubor disertačních prací s tématem dětské literatury, bibliografie, odborné knihy o dětském čtení a vyprávění nebo velká kolekce folklóru či historická sbírka artefaktů na mikrofiši. Stejně jako v celé budově je i zde příjemné neoslňující odražené světlo od mnoha stropních lamp. V jejich umístění je možné všimnout si určité navigační hierarchie využívající tmavých a světlých stínidel podle funkčnosti těch kterých prostor: chodby, průchody, jejich křížení, servisní oblasti apod. Jedná se takové tiché navigační značky, možná ne důležité, avšak chytře promyšlené.

Dům pro panenky obsahuje řešení oblíbených hádanek

Dům pro panenky obsahuje řešení oblíbených hádanek

Computer Commons zabírají většinu třetího patra, přesněji řečeno jeho celou jižní část. Množství počítačových terminálů s textovými editory a řada tiskáren jsou připraveny sloužit psaníchtivým návštěvníkům. Ve skutečnosti bude právě zde vytištěna stránka, kterou jako zákazník knihovny pošlete z jakéhokoliv počítače v budově. Jižní část patra je vyhrazena novinovým titulům: číst zde můžete jakékoliv noviny z celých Spojených států i anglická vydání novin zahraničních. Pokud je předmětem vašeho zájmu historie, právě zde se můžete oddávat výzkumu v kompletních ročnících New York Times, londýnských Times nebo Chicago Tribune na mikrofiši.

Zajímavě řešené osvětlení nechybí ani v sekci Computer Commons

Zajímavě řešené osvětlení nechybí ani v sekci Computer Commons

Čtvrté patro je zasvěceno tématům byznys, věda a technologie. Kromě nejrůznějších titulů z oblasti ekonomie, dopravy, marketingu apod. si zde můžete plánovat svou další profesní kariéru, hledat nabídky zaměstnání nebo se připravovat na kvalifikační zkoušky. Své informační potřeby tu uspokojí i burzovní investoři: právě zde naleznou výroční zprávy firem, záznamy o vývoji cen cenných papírů a podobně. A pokud jste teprve začínajícím podnikatelem, můžete zde najít i manuál k tomu, jak úspěšnou firmu založit. Pokud do patra přijedete po eskalátorech, uvítá vás Spící kráska, socha dokonale ladící s interiérem, od Alison Saarové.

Spící kráska od Alison Saarové

Spící kráska od Alison Saarové

Domácí kutilové zde najdou rozsáhlou kolekci manuálů ke svým zahradním strojů nebo domácím spotřebičům. Zde je ale i místo pro záznamy o zdravotním stavu obyvatelstva, informace pro oceňování spotřebního zboží nebo kompletní sada amerických patentů od roku 1790, stejně tak jako návody a příručky potřebné k podání patentu nového. Britské patenty z období let 1617-1994 jsou zde také, jakožto i průmyslové standardy, vládní specifikace a stavební zákony, knihy o počítačích i programech, manuály k novým i starým autům a ano – dokonce i kuchařky.

Návody, příručky, zákony, patenty.. knih co hrdlo ráčí

Návody, příručky, zákony, patenty.. knih co hrdlo ráčí

V polovině pátého patře má domov Library Talking Book Center, pobočka státní knihovny spolupracující s Národní knihovnickou službou pro nevidomé a hendikepované. Obyvatelé Chicaga si zde mohou zapůjčit knihy v Braillově slepeckém písmu nebo audioknihy. Nemusí však chodit osobně, vyžádané materiály (včetně čteček) jsou odsud zasílány přímo čtenáři, který je po použití zašle zpět (nevyplaceně). Jestliže však zákazník dorazí přímo do knihovny, je mu zde k dispozici řada pomůcek: Kurzweilova osobní čtečka, telesenzorický zvětšovač, JAWS či Zoom Text.

Jižní část patra je zaplněna vládními dokumenty: jednak publikacemi státu Illionis a jednak publikacemi obecního úřadu města Chicago. Tyto materiály nejsou volně přístupné, je nutno je vyžádat u pultu, stejně jako nejrůznější mapy publikované státními agenturami. K nahlédnutí jsou zde rovněž údaje ze sčítání lidu, záznamy jednání v Kongresu (od roku 1876), anebo těch probíhajících na státní úrovni.

Vládní dokumenty a mikrofiše

Vládní dokumenty a mikrofiše

Vzdělávání, historie, sociologie, filozofie, náboženství, psychologie, politické vědy, biografie, sport... to vše jsou oblasti, které nalezneme v dalším patře. Pokud sestavujete rodinnou genealogii a pátráte po svých předcích, šesté patro je místem, kde začít. Je zde i referenční kolekce zdrojů pro výzkumníky, najdou zde pomoc při psaní grantů a návrhů. Jste-li učitelem, je zde mnoho koordinovaných zdrojů právě pro vás.

O patro výše mají místo literární vědy a především Jazykové oddělení. Velikost sbírky beletrie napsané v angličtině nebo do angličtiny přeložené je úctyhodná, čítá na dvě stě tisíc titulů. Ovšem najdeme zde i oddělení cizojazyčné literatury, které disponuje současnými vydáními časopisů a novin z celého světa. Dle očekávání právě zde najdeme i učebnice amharštiny, bengálštiny, jazyků kreolizovaných nebo pidžinů. Motá se vám hlava? Pak máte na výběr třeba... češtinu.

V oddělení cizojazyčné literatury najdeme i české knihy

V oddělení cizojazyčné literatury najdeme i české knihy

Současná podoba budovy knihovny samozřejmě nebyla jedinou navrhovanou. O patro výše je možné prohlédnout si několik dalších soutěžních návrhů a rovněž popřemýšlet, kde vlastně leží hranice mezi knihovnou a muzeem, popř. jinou kulturní institucí: Oddělení výtvarných a múzických umění pokrývá architekturu, kostýmy a dekorativní umění, výtvarné umění, tanec, divadlo, fotografii, hudbu a notové záznamy, rozhlasové a televizní vysílání a film. V chodbách jsou umístěny dočasné výstavy ze sbírek knihovny nebo třeba Chicagských archivů bluesu. A pokud je předmětem vašeho zájmu právě hudba nebo film, můžete se usadit do jednoho z početných studijních boxů a nerušeně bádat. Jste-li ale aktivním hudebníkem sami, objednejte si tréninkový čas v jedné ze šesti studoven vybavených klavírem, nebo si rezervujte přímo cvičebnu pro komorní orchestr. Všechny jsou odhlučněné, a každý návštěvník se tak může více méně nerušeně oddávat své vášni.

Studijní box Studovna s klavírem Cvičebna pro orchestr

Knihovna nabízí výstavy uměleckých děl, studijní boxy i odhlučněné hudební místnosti

Na cestě do devátého a desátého patra můžete odložit svršky a odpočinout si ve vyhřáté zimní zahradě. Tedy pokud v knihovně nebude zrovna probíhat nějaká zvláštní akce. V polovině listopadu, kdy jsem ji navštívil já, se tu zrovna konala Bookamania!, každoroční festival pro děti. Odpovídaly tomu nejrůznější atrakce, živé postavy z pohádek, setkání s autory dětské literatury nebo projekce dětských programů. Zimní zahrada se rozpíná přes dvě patra, do výšky nějakých třiceti metrů, až ke skleněné střeše. Mezi vzrostlými olivovníky zde probíhají nejrůznější akce, přičemž knihovna nabízí možnost pronájmu těchto prostor. Sídlí zde také oddělení zvláštních sbírek a restaurátorská dílna, kde jsou k dostání různé historické artefakty, výtisky, fotografie nebo umělecká díla z období války Severu proti Jihu, obou světových výstav, nebo se dotýkající Harolda Washingtona, chicagských spisovatelů či historie města obecně.

Vyhřátá zimní zahrada Dětský festival Bookmania Dětský festival Bookmania

Ve vyhřáté zimní zahradě zrovna probíhal dětský festival Bookmania!

Moderní knihovna se nevyhýbá ani elektronickým zdrojům a čtečkám, pro veřejnost pořádá semináře o jejich používání. Je nasnadě, že provoz takové instituce spotřebovává množství finančních (a jiných) prostředků, a tak návštěvníka ani nepřekvapí, že napříč všemi odděleními se setkává s názvy oddělení pojmenovaných po sponzorech, nadacích či jen jednotlivých filantropech. Ve Spojených státech je to celkem obvyklý přístup, stejně jako je obvyklé, že filantropové existují a na provoz veřejně prospěšných institucí rádi přispívají. Je to přece jen nejen otázka prestiže, ale i sounáležitosti.

V knihovně Harolda Washingtona nechybí ani semináře věnované čtečkám elektronických knih

V knihovně Harolda Washingtona nechybí ani semináře věnované čtečkám elektronických knih

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 43)
FARKAS, Pavel. Fotoreportáž z knihovny Harolda Washingtona v Chicagu. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 2 [cit. 2023-06-08]. urn:nbn:cz:ik-13820. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13820

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Dobrý den pane Farkas,
přečetla jsem si tu vaší reportáž před cestou do Chicaga a rozhodla se díky ní, knihovnu navštívit. Bohužel neumím anglicky, takže pro mě právě ona reportáž byla rozhodující k návštěvě a porozumění, co v knihovně najdu. Byla jsem vnitřkem a vlastně i vnějškem budovy úplně nadšena a našla vše, podle vašeho popisu. Mám krásné fotografie a díky vám, i krásný zážitek, moc děkuji. A že jsem na váš článek narazila, byla také jen náhoda, asi to tak mělo být. Tak ať uděláte svými reportážemi i mnoha dalším lidem takovou radost, jako mně. Blanka Faltová email: