nejpozdější
Vážení čtenáři,
VíceI přes ospalé a romanticky zasněžené sobotní ráno 21. ledna žila hlavní budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze čilým ruchem. Na první ročník konference New Media Inspiration se sjel překvapivě vysoký počet studentů i odborníků z oblasti marketingu, médií, IT a dalších souvisejících oborů. Více než 350 návštěvníků zaplnilo jak hlavní sál, kde probíhalo zahájení a úvodní přednášky, tak dvě další místnosti, kde později započal paralelní tematický program. Vysoká účast tak byla první známkou úspěchu organizátorů, kterými byl obor Studia nových médií na FF UK a sociální síť Tuesday Business Network.
Zasněžené sobotní ráno a registrace účastníků NMI 2012
"Wikipedie byla na 24 hodin odpojená", "protesty proti dohodě ACTA se stupňují", "skupina hackerů opět zaútočila na webové stránky vlády", "americká FBI odpojila server Megaupload"... V posledních týdnech se i klasická média začala věnovat poměrně závažným změnám a událostem, které na Internetu v poslední době probíhají. Neobvyklé množství diskusí a protestů způsobily především legislativní návrhy, které jsou oficiálně zaměřené proti pirátům a padělatelům, ale ve skutečnosti umožňují rozsáhlé zásahy do struktury Internetu i práv a svobod všech občanů.
Pojďme se tedy na události několika posledních týdnů podívat podrobněji.
VíceJako by nestačily problémy spojené s legislativními hrozbami SOPA, PIPA či ACTA, v posledních dnech se rozhořela ještě mediální kauza týkající se porušování autorského zákona ze strany Pirátských novin. A ačkoliv se nejedná o hrdelní zločin či drama světového významu, zástupcům České pirátské strany se podařilo vlastním přičiněním nejen vážně poškodit svou vlastní důvěryhodnost a reputaci, ale přinejmenším teoreticky poškodit i všechny příznivce volného, svobodného a otevřeného Internetu.
VíceV úterý 7. února 2012 se v pražském kině Atlas konala veřejná diskuse s názvem "ACTA - mýty a fakta". Organizátorem setkání byl server Lupa.cz, moderování se ujal šéfredaktor Lupy Patrick Zandl. Podrobnou úvodní přednášku, která sloužila jako přehledný úvod do problematiky si připravil známý publicista a IT odborník Jiří Peterka.
Logo veřejné diskuse "ACTA - mýty a fakta"
VíceDruhého února se konal workshop zkoumající investigativní potenciál on-line aplikací pro občanskou participaci. Jeho cílem bylo najít zajímavé spojitosti v rozsáhlých státních datasetech.
VíceTezaury (z latiny thesaurus) v různých jazycích jsou známy od středověku. Jednalo se o univerzální vědecké spisy, encyklopedická díla a zejména velké slovníky, nicméně v původním významu je tezaurus i výrazem pro pokladnici. Ostatně podle Ungváryho (2001) i „[v] počítačovém zpracování faktů a v jazykovědě tezaurus známe jako slovní zásobu nebo slovník”. Slovní zásoba v případě tezaurů znamená stručnou lexikologii, tj. sbírku slov. Ungváry (2001) dále uvádí, že „[v] jazykovědě – zvláště v generativní mluvnici – rozumíme tezaury slovníky, jež byly zhotoveny pro lingvistické použití; takové, ve kterých ke slovům připojujeme speciální sémantické, syntaktické a morfologické informace”. Pro tezaury je charakteristické shromažďování rozmanitosti, úplnosti či všech možných použití.
VíceSlužbu Citace.com a jejího duchovního otce Martina Krčála (KISK FF MU a Knihovna FSS MU) není třeba čtenářům Ikara dlouze představovat. V současnosti je sice v Ikarovi připomínají především krátké zprávy, díky využitelnosti a kvalitě se ale Citace.com snadno dostávají do povědomí nejen knihovnické odborné veřejnosti. Od svého vzniku projekt Bibliografické citace, nyní známý spíše jako Citace.com, prošel několika revolučními změnami, z nichž poslední proběhla nedávno. Jak vypadá a co nabízí současná podoba Citace.com? To nejlépe čtenářům Ikara představí Martin Krčál v rozhovoru, který proběhl 25. 1. 2012 v Brně.
Více