ACTA, Anonymous a narozeniny českého Internetu
Vážení čtenáři,
v posledních několika týdnech jsme mohli i v "klasických" médiích zaznamenat řadu článků a reportáží, které se věnovaly aktuálnímu (a neobvykle bouřlivému) dění na Internetu. V novinových zprávách se objevily dříve neznámé zkratky jako SOPA či ACTA, v ulicích u nás i v Evropě probíhaly protesty a petiční akce, a dokonce i naše vládní servery musely opakovaně čelit útokům hackerů, převážně spojených s kyber-aktivistickým hnutím Anonymous.
Vzhledem ke všem těmto událostem jsme se rozhodli publikovat souhrnný článek SOPA, PIPA & ACTA aneb Boj o svobodu na Internetu [4], ve kterém by měly být všechny důležité informace jak o navrhovaných zákonech a dohodách, tak o protestech, demonstracích a kyber-útocích. V této souvislosti se také omlouvám za více než týdenní zpoždění vydání únorového čísla. Zejména situace kolem kontroverzní dohody ACTA se mění téměř každý den a článek byl proto několikrát aktualizován. Ostatně ještě minulé úterý se tomuto tématu věnovala i panelová diskuse ACTA – mýty a fakta [5], ze které vám taktéž přinášíme reportáž.
Také některé další články se týkají Internetu a nových médií. Ostatně není divu: vždyť český Internet tento měsíc oslavil již 20. narozeniny! Je tomu skutečně již dlouhých dvacet let, kdy České vysoké učení technické v Praze [6] rozeslalo pozvánky na 13. 2. 1992, kdy proběhlo "Oficiální zahájení provozu počítačové sítě INTERNET v ČSFR". V polovině roku 1993 vznikl český CESNET [7], v roce 1996 odstartoval Seznam.cz [8], a v roce 1997 vzlétl Ikaros [9]. Dál už byla pochopitelně jen samá pozitiva a sociální jistoty – tedy alespoň většinou… ;)
V tomto čísle jsme si pro vás proto připravili podrobnou reportáž z konference New Media Inspiration [10], představení projektu Digitálního repozitáře [11] Univerzity Karlovy v Praze, rozhovor s Martinem Krčálem [12] nejen o novinkách na portálu Citace.com, zprávu z novomediálního workshopu [13] občanské participace, a také shrnutí nedávné kauzy porušování autorského zákona ze strany Pirátských novin [14].
Kromě toho doporučujeme vaší pozornosti také článek o indexování s využitím tezauru [15] od našich maďarských kolegů, recenzi knihy Antonína Přidala Potulky knihami a časem [16], a velmi zajímavou fotoreportáž z knihovny Harolda Washingtona v Chicagu [17].
Přeji vám tedy příjemné čtení a českému Internetu všechno nejlepší přinejmenším do další dvacítky
Jan Rylich & redakce