Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Zázračný přístroj na skenování knih i na českém trhu!

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Zázračný přístroj na skenování knih i na českém trhu!

0 comments
Autoři: 

Není tomu dávno, co nejmenovaná firma představila světu knižní skener, který dokáže sám otáčet stránky knih do něj vložených, a to s maximální opatrností. Vysoký výkon tohoto stroje, spojený s precizností nasnímání a výjimečnou kvalitou výstupů brzy uchvátil celou odbornou veřejnost. Nejeden archiv, knihovna či jiná moderní informační instituce se rozhodla používat výhradně této pomůcky, a to i proto, že konečně mohla propustit drahého informačního pracovníka a mohla místo něj najmout dva levné brigádníky - jednoho na obsluhu plně automatizovaného softwaru a druhého na "ládování" a odnos skenovaných publikací.

Nicméně, když odezněla první vlna nadšení, začaly se ozývat i kritické hlasy. Neúprosný tlak na digitalizaci fondů, rostoucí požadavky na výkon a specifické potřeby digitálních knihoven tak nakonec vyústily ve vytvoření nového typu tohoto přístroje, který nese dodatečné označení série "scRT" a který se v těchto dnech dostává do prodejen i v ČR. Oproti předchozímu typu se jeho výkon více jak zdvojnásobil, když se počet nasnímaných stran za hodinu v běžném provozu standardně pohybuje kolem 3 000 (!), a to při nesnížené kvalitě výstupů. Softwarová základna je již natolik zdokonalena, že nepotřebuje dozor a obsluhu tedy může vykonávat jediná osoba - nosič. Odpadly problémy se skladovacími prostory a disková pole serverů paměťových institucí se začala utěšeně naplňovat.

Protesty některých organizací jako např. EuBRWa (European Book Right Watch) nebo WWbWeb (World Wide Book Web) se povětšinou utišily poté, co byly na stránkách dané digitalizující instituce zpřístupněny e-varianty naskenovaných knih, a to zcela zdarma.

Doporučujeme Vám shlédnout následující krátké schéma fungování tohoto unikátního přístroje série "scRT".

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Zázračný přístroj na skenování knih i na českém trhu!. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 13 [cit. 2024-07-23]. urn:nbn:cz:ik-11981. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11981

automaticky generované reklamy