Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

WebCheck, roztomilá kulička s tajemstvím uvnitř

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

WebCheck, roztomilá kulička s tajemstvím uvnitř

0 comments
Mezi vyhledávacími nástroji se nedávno objevil program WebCheck, který umožňuje jednoduché, rychlé a nenáročné vyhledávání informací dostupných v síti Internet. Pokud navštívíte jeho domovskou stránku, máte možnost se registrovat jako uživatel WebChecku a stáhnout si tento nepříliš rozsáhlý prográmek zdarma. Registrace mi zpočátku dělala potíže. Ne snad, že bych si nemohla vzpomenout na svoji e-mailovou adresu, ale po vyplnění požadovaných údajů se stále vracelo chybové hlášení. Popadl mě strach, že systém odhalil moji obvyklou fintu s vyplněním fiktivních údajů a raději jsem vyplnila vše, tedy i nepovinné údaje, a správně. I tak server chvíli vzdoroval - asi byl přetížený - pak se však umoudřil a já si mohla stáhnout WebCheck a začít instalovat.

Webcheck

Instalace proběhla hladce a rychle a po jejím dokončení se na ploše obrazovky a ve spodním řádku vedle hodin objevila výrazná červená ikonka pro spuštění WebChecku. Po nastartování prográmku se nestane nic zvláštního, nehrčí disk celé minuty, ani se neotevírá žádné okno. O to větším překvapením je červená kulička, která se objeví v jakémkoli okně, které zrovna máte otevřené. Umístí se na obrazovku a po kliknutí na postranní ikonky na vás "vyplazuje" svoje šuplíky, ve kterých se skrývají možnosti nastavení a také řádka pro zadání vyhledávání. Kromě toho lze doprostřed kuličky kdykoli pomocí tažení a puštění myší umístit text, který bude použit jako zadání pro vyhledávání.

Zkoušela jsem prohledávat nejdříve zadáním jednoho klíčového slova nebo názvu, a to buď jeho napsáním do "vypláznutého" řádku po pravé straně kuličky nebo jeho označením v textu a spuštěním do kuličky pomocí myši. Psala jsem zrovna text o evropském programu Leonardo da Vinci a tak jsem zkusila slovo "Leonardo". Kupodivu kulička nenašla jen stránky fan klubů herce Leonarda di Capria, ale také zahraniční stránky programu Leonardo. S názvem "Ikaros" to však již bylo horší, český Ikaros zůstal pro kuličku zcela utajen! Snad se v budoucnu podaří vylepšit indexovaní natolik, že bude WebCheck použitelný i pro české stránky. Zkoušela jsem totiž také upustit do kuličky celý text. WebCheck nastartoval defaultní prohlížeč a vyhledal odpovídající stránky pouze zahraniční, českou ani jednu a to navíc pouze v případě, kdy jsem použila text o manažerském vzdělávání, kde se klíčová slova hodně často opakovala a text byl dost homogenní. V případě složitějšího textu nebyl však výsledek vůbec jistý. Jako výsledek vyhledávání se objevily různé stránky a dalo dost práce najít alespoň nějakou odpovídající obsahu textu.

Jakým způsobem vlastně pracuje vyhledávací stroj skrytý za designově krásně vypracovanou kuličkou, zůstává pro uživatele tajemstvím. Pro rychlé a především jednoduché prohledání je WebCheck ideálním nástrojem, pro sofistikovanější hledání by však bylo účelné vypracovat metody vah a především rozšířit indexování (což předpokládám probíhá). Pro sváteční uživatele Internetu a ty, kteří nemají zmapovánu celou řadu jiných vyhledávacích metod a nástrojů, je nápadná hezká kulička, která nikam "neuteče" (tj. nezmizí za řadou jiných nalezených URL), vhodným pomocníkem při práci.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JEDLIČKOVÁ, Petra. WebCheck, roztomilá kulička s tajemstvím uvnitř. Ikaros [online]. 2000, ročník 4, číslo 4 [cit. 2024-02-24]. urn:nbn:cz:ik-10524. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10524

automaticky generované reklamy