Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Slovenští knihovníci dobývají vesmír

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Slovenští knihovníci dobývají vesmír

0 comments
Autoři: 

Centrum vědecko-technických informací SR (CVTI SR) pod dojmem nejnovějších poznatků vědy a techniky a především na základě úspěchů při dobývání kosmu začíná v předstihu pracovat na implementaci zcela nové služby, pracovně nazvané Interplanetary Book Service(IBS), neboli Meziplanetární knihovní služba.

Podle interních zdrojů blízkých vedení CVTI organizace uvažuje o získání potřebných finančních prostředků právě z Operačního programu Výzkum a vývoj. Předpokládá se tedy vypsání Národního projektu. Přestože půjde o částky řádově v miliardách eur (meziplanetární kosmická biblioloď jistě nebude létat zadarmo), projekt již údajně dostal požehnání z nejvyšších míst Slovenska.

Zpráva je překvapivá o to více, že se Slovensko dlouhodobě drží na předposledním místě v Evropě, co se týče procentuálního podílu z HDP určeného na vědu. Ale historie je nevypočitatelná. Pokud byste takovému grófu Apponyimu dejme tomu v roce 1907 řekli, že za pouhých sto let bude ten oštiepko-bryndzový téměř negramotný Feldivek  (Horní Uhry - milé označení pro SR) vyrábět nejvíce automobilů na jednoho obyvatele na světě, asi by vás považoval za blázna.

Zdá se tedy, že vůdčí elity si i na Slovensku konečně uvědomily, že nikoliv automobilky, dálnice či sofistikované důchodové systémy, ale VĚDA, VÝZKUM, VÝVOJ, INOVACE a v neposlední řadě KNIHOVNY jsou právě tím motorem, který Slovensku zajistí důstojné místo v rodině evropských národů.

Poznámka redakce: Pro úplnost ještě dodáváme, že Česká republika představila již před čtyřmi lety podobně odvážný projekt knihovnických bibliovrtů, který byl médii také často přijímán s despektem a nedůvěrou. Nicméně bibliovrty se během velmi krátké doby etablovaly u nás i v zahraničí a je tedy pravděpodobné, že podobných úspěchů dosáhne i projekt Meziplanetární knihovní služby.
Hodnocení: 
Průměr: 1 (hlasů: 2)
CVIK, Oleg. Slovenští knihovníci dobývají vesmír. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 13 [cit. 2024-06-20]. urn:nbn:cz:ik-13575. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13575

automaticky generované reklamy