Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Informační politika UK: Zpřístupňování vládních informací občanům (Barbara Buckley Owen)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Informační politika UK: Zpřístupňování vládních informací občanům (Barbara Buckley Owen)

0 comments
Autoři: 

Barbara Owen nedávno obhájila svou disertaci na téma státní informační politiky ve Velké Británii. V úvodu svého příspěvku přítomné požádala, aby se přihlásil ten, kdo věří, že jeho vláda vždy činí správná rozhodnutí. Poté, co se nikdo nepřihlásil, prohlásila, že by to v Británii dopadlo stejně.

Barbara Owen účastníky nabádala, aby mysleli ve velkém

Barbara Owen účastníky nabádala, aby mysleli ve velkém

Přednášející připomněla slova vicepresidentky Evropské komise Neelie Kroes, která k Digitální agendě Evropské unie prohlásila, že Data jsou v informačním věku „novou ropou“. Přítomné seznámila také se jmény Williama Perrina či Tomáš Steinberga, která se spojují s komunitním občanským aktivismem. Nazývá je vzletně „hrdiny“, stejně jako další představené britské osobnosti: Toma Watsona – prvního politika, „ministra pro digitální zapojení“, Richarda Allana či Carol Tullo, ředitelku informační politiky a služeb Národního archivu. Také Johna Sheridana, který stojí za principem metodiky linked data a můžeme mu připsat prosazení tohoto přístupu v britské administrativě.

Mezi výčtem hrdinů a jejich zásluh samozřejmě nechyběl ani Tim Berners-Lee, který byl zmíněn nejen jako zakladatel World Wide Webu, ale rovněž jako výrazný zastánce otevřenosti dat státní správy. V neposlední řadě přednášející uvedla Marthu Lane Fox, která je zakladatelkou serveru lastminute.com a je dalším příkladem z řady lidí, kteří dokázali myslet ve velkém ku prospěchu lidí.

Barbara Owen opakovaně nabádala přítomné knihovníky, aby se stali pionýry inovace a vzali na sebe roli prostředníků komunikace mezi veřejností a vládami. „Vláda skutečně naslouchá a zajímá ji, kam se technologie ubírá,“ je přesvědčena. A kdo jiný by se měl stát takovým prostředníkem, než lidé, kteří jsou v tomto sále, vznáší řečnickou otázku. „Můžete začít v malém, důležité jsou velké myšlenky,“ uzavírá svou přednášku Barbara B. Owen. „Schopnosti máte!“

(pfar)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Informační politika UK: Zpřístupňování vládních informací občanům (Barbara Buckley Owen). Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 5/2 [cit. 2024-07-23]. urn:nbn:cz:ik-13894. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13894

automaticky generované reklamy