Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Efektivní řešení přístupu k elektronickým zdrojům (Anna Tonakiewicz, Grazyna Komorowska)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Efektivní řešení přístupu k elektronickým zdrojům (Anna Tonakiewicz, Grazyna Komorowska)

0 comments
Podnázev: 
Zkušenosti ústřední knihovny Warsaw University of Technology
Anglicky
English title: 
Effective Solutions of Access to Electronic Resources
English subtitle: 
Based on Warsaw University of Technology Main Library Experiences
Autoři: 

Anna Tonakiewicz


Příspěvek se věnoval přístupu k informačním zdrojům na WUT (Main Library of Warsaw University of Technology). Automatizace v této knihovně začala roku 1999 a neustále pokračuje. Zasahuje všechny procesy knihovny, od akvizice, až po kvalitu informačních služeb. Nejdůležitějšími prvky, o kterých Anna Tonakiewicz hovořila, byly systémy Aleph, HAM a dLibra.

Aleph je známý integrovaný knihovnický systém. Dokáže integrovat a spravovat všechny tištěné informační zdroje WUT.  HAN je zkratka pro Hidden Automatic Navigator, a jedná se o systém, který kontroluje a řídí přístup k informačním zdrojům. Umožňuje přístup ke komerčním zdrojům z jakéhéhokoliv počítače, přičemž uživateli stačí k zalogování pouze karta do knihovny. HAN také gereruje celou řadu zajímavých statistik, kupříkladu kdy se uživatelé nejčastěji připojují, ke kterým databázím, a jak dloho s nimi pracují. A konečně dLibra je první polský software k tvorbě digitálních knihoven, který vyvinuli v superpočítačovém centu v Poznani.

Na závěr se také hovořilo o vyhledávacích nástrojích WUT. Těch je hned několik: od klasického hledání na hlavní stránce, přes interaktivní tabulku databází, až po abecední seznamy e-knih a e-časopisů. Smyslem všech zmíněných systémů a nástrojů je pochopitelně snaha nabídnout uživatelům co nejsnazší a nejrychlejší přístup k informacím.

(JR)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Efektivní řešení přístupu k elektronickým zdrojům (Anna Tonakiewicz, Grazyna Komorowska). Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 5/2 [cit. 2024-06-21]. urn:nbn:cz:ik-12544. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12544

automaticky generované reklamy
registration login password