Dotykové placky všude kolem nás
Vážení čtenáři,
již uplynul více než rok a půl od zahájení prodeje mimořádně úspěšného tabletu Apple iPad, který vzkřísil a v podstatě vytvořil zcela nový segment trhu. V dubnu tohoto roku byl představen iPad 2, který pozici Apple na trhu tabletů ještě více upevnil. Za zmiňovaných 18 měsíců se prodalo celkem 40 milionů iPadů, což je bezpochyby mimořádné číslo. Postupně se také začíná objevovat i použitelná konkurence, která proti "nakousnutému jablku" bojuje buď nižší cenou, nebo vyšší výbavou.
Jen v posledních týdnech bylo představeno několik nových multimediálních čteček – Kindle 4, Kindle Touch a Kindle Fire od Amazonu, český Wooky Tablet 2.0, či toto pondělí představený Nook Tablet od společnosti Barnes & Noble, největšího prodejce knih v USA. A pak tady máme samozřejmě i nové klasické tablety jako Samsung Galaxy Tab, Motorola Xoom 2, Acer Iconia Tab, či Asus Eee Pad Slider s výsuvnou klávesnicí. A ačkoliv žádný z nich v nejbližší době pozici iPadu pravděpodobně příliš neohrozí, společně s rozmachem chytrých telefonů je trend jednoznačný: "dotykové placky do každé packy".
Ať už si ale Ikara prohlížíte kurzorovými šipkami na klávesnici, scrollováním kolečka myši nebo pohyby prstu po dotykové obrazovce, určitě vás bude především zajímat, na co se můžete těšit. Listopadové číslo je zejména ve znamení zpráv a reportáží: ať už se jedná o Zápisky z Frankfurtu plné trollů a protikladů, španělský veletrh LIBER 2011, každoroční Knihovnický happening, mezinárodní seminář Classification & Onthology, či oficiální setkání knihovnických konsorcií ICOLC a zasedání mezinárodních agentur ISBN a ISMN.
Řada zajímavých akcí proběhla v minulých týdnech také v prostorách Národní technické knihovny – konkrétně seminář Searching Session zaměřený na vyhledávání, zářijová konference KRE 2011, či seminář o ochraně soukromí ve světě nových médiích. Dále si představíme systém Ex Libris Alma, podíváme se na současnost sémantického webu, společně se SKIPem se vydáme na exkurzi do Národní lékařské knihovny a inspirovat nás může i rekonstrukce knihovny v Plané nad Lužnicí.
Přeji krásné listopadové čtení,
Jan Rylich & redakce