Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

3D Malování, Surface Studio, solární střechy a #ripNote7

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

3D Malování, Surface Studio, solární střechy a #ripNote7

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

zatímco v minulém úvodníku jsem začínal připomenutím zářijové konference Apple, kde byl bez větších překvapení představen nový iPhone 7, tentokrát musím na prvním místě zmínit tiskovou konferenci Microsoftu, která byla ještě o poznání zajímavější a plná překvapení. Microsoft zde v první řadě představil chystaný velký update pro Windows 10 nazvaný "Creator Edition", který bude ve znamení 3D a bude obsahovat např. nové 3D Malování či streamování her ve 4K, na telefony přinese 3D skenování a podpora 3D se objeví mj. i v balíku Office.

Novinky se ale objevily i v oblasti hardwaru. Jednak byl představen nový Surface Book 2 s dvojnásobným výkonem a delší výdrží na baterii, a jednak Microsoft představil úplně nový produkt, Surface Studio, hi-end pracovní stanici pro profesionály, které dominuje 28" dotykový IPS displej s rozlišením 4500×3000px a na kterém se kromě prstů a stylusu dá pracovat se zcela novou periferií, Surface Dial. S cenou začínající na 3000 dolarech se nejedná o mainstreamový produkt, ale profesionální grafici a fotografové mají rozhodně o čem přemýšlet.

Tiskovou konferenci ovšem v říjnu stihl i Apple, přičemž tentokrát se zaměřili na jedinou, zato již dlouho očekávanou novinku – představení nového MacBooku Pro. Nový MacBook je podle očekávání tenčí, lehčí a výkonnější; a na místo dotykové displeje Apple představil tzv. Touch Bar, dotykový proužek na klávesnici (v místech, kde bývají funkční klávesy). Na Touch Baru se tak mohou objevovat virtuální tlačítka a další nástroje podle otevřené aplikace. První dojmy ale pokazila vyšší cena a použití výhradně USB-C na úkor všech ostatních portů.

Zmínku si v tomto krátkém přehledu novinek a zajímavostí zaslouží ale i Elon Musk, který pár dnů před koncem měsíce představil novou verzi "domácí baterie" Powerwall 2 a zejména projekt Solar Roof, neboli solární střechu. Jedná se o novou generaci solárních panelů, které jsou zpracované tak, že vypadají jako tradiční střešní tašky. Na první pohled tak není vůbec vidět, že mají domy "solární panely".

Minulý měsíc byl ale na zajímavé události až nečekaně bohatý. Zatímco u nás probíhaly volby do krajů a do Senátu a v médiích se řešila návštěva Dalajlámy a státní vyznamenání, oblast techniky byla ještě napínavější. Samsung například po několikaměsíčních problémech s přehříváním baterie vedoucím i k několika výbuchům a požárům oficiálně ukončil výrobu Galaxy Note 7. Internet také zasáhl rozsáhlý DDoS útok na DNS servery společnosti Dyn, což zasáhlo i velké služby jako Twitter, PayPal či Netflix. Google také oslavil 10 let na českém trhu a Twitter oznámil ukončení vývoje aplikace Vine.

Co se týče aktuálního čísla, těšit se můžete například na ohlédnutí za festivalem SIGNAL včetně warm-up konference Transmit, nebo třeba výpravu na konferenci Liber 2016. Podíváme se také na diskusi o budoucnosti knihoven, na festival Humbook a chybět nebude ani další díl memoáru doc. Vlasáka.

Příjemné podzimní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. 3D Malování, Surface Studio, solární střechy a #ripNote7. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 10 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-17882. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17882

automaticky generované reklamy
registration login password