nejpozdější
"Stejně jako jsme nahradili klasickou žárovku úspornou, je na čase nahradit tištěnou knihu elektronickou" - to je příměr Jeffa Gomeze v knize Print is Dead, který Jiří Trávníček na začátku svého příspěvku přečetl. Následně představil data z reprezentativního výzkumu české dospělé populace uskutečněného v roce 2010. Výsledná data ukazují, že čtení a internet nejsou nepřátelé. Čtyři pětiny české populace si nedovedou představit, že by vyměnili papírovou knihu za elektronickou. Nicméně i v českém prostředí je patrný posun směrem k e-zdrojům a internetu, především v oblasti odborné literatury (toto sledoval jiný výzkum).
VícePaní Burke zahájila svoji prezentaci otázkou "Jaké hrozby pro knihovny představuje síť Internet?" Můžeme odpovědět, že podobné, jako pro ostatní odvětví lidské činnosti. Dnes děláme on-line celou řadu věcí - nakupujeme potraviny, elektroniku, boty... i knihy. Online public access catalog (OPAC) je mrtev.
Kupříkladu Amazon minulý měsíc prodal více elektronických knih než tištěných. Je tedy zřejmé, že uživatelé elektronické zdroje skutečně využívají. Po více než 10 let výzkumů začíná být patrné, že uživatelé dávají elektronickým zdrojům přednost, protože tyto zdroje se stávají rychle dostupnými a nezávislými na místě.
VíceAmerický odborník s moravskými kořeny George Machovec ve svém příspěvku zmínil některé důvody, proč jsou knihovny ochotny vzdát se používání papírových zdrojů. Elektronické zdroje mají nižší pořizovací náklady, umožňují snazší distribuci a oproti papírovým tiskům mají výhody např. i ve chvílích přírodních katastrof. Většina knihoven tak může spolehat výhradně na digitální repozitář - ačkoliv si mohou papírové zdroje stále uchovávat.
G. Machovec také zmínil předpověď futuristy Thomase Freye, který tvrdí, že akademické instituce budou během deseti let výhradně digitální a přestanou papír používat. To samozřejmě nemusí platit na 100%, ale trend je patrný již nyní. Z výzkumu například vyplývá, že univerzity Colorado State, CU Denver a University of Wyoming zaznamenaly v posledním roce pokles v objemu nákupu papírových knih téměř o polovinu.
VíceVladimír Karen se ve svém příspěvku věnoval dopisům diváků, kteří se zajímali především o nejnovější trendy v oblasti knih a informačních zdrojů - tedy čtení nikoliv "z papíru", ale s pomocí čteček, tabletů a mobilních telefonů.
Jako první společně s kolegy představil čtečku AK 48, která z dálky téměř připomínala mladou slečnu. Tento model je přenosný (byť poněkud těžký), ale velikou výhodou je dotykové rozhraní. Určitou drobnou nevýhodou jsou náklady na provoz, kam patří například výdaje za kadeřníka, nákup kosmetiky, sušenkovné a kávovné či značné dávky beta-karotenu. Nicméně i přesto Vladimír Karen nabádal knihovny, aby čtečky AK 48 nakoupily pro čtenáře, kteří by si je poté mohli půjčovat domů.
VíceKonferenci Inforum 2011 zahájil Jindřich Soukup, prorektor pro sociální záležitosti a finance Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve svém krátkém úvodním proslovu přivítal účastníky konference a připomenul, že letošní 17. ročník konference Inforum se na půdě VŠE koná již po třinácté.
Více