Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Podzim plný novinek a zajímavostí

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Podzim plný novinek a zajímavostí

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

poklidné a prázdninově ospalé letní období už definitivně skončilo a místo něho přichází podzim plný novinek a zajímavostí. Řada z nich se zákeřně objevila v polovině září, takže těsně unikla i minulému úvodníku. Tak například ve středu 18. září byl oficiálně vydán iOS 7, nová verze operačního systému pro mobilní zařízení Apple. Systém přinesl spoustu nových funkcí a vylepšení, ale také největší změnu v designu od svého vzniku před šesti lety - čímž si vysloužil poměrně ambivalentní přijetí u uživatelů.

Vzhledem k tomu, že jsme se v minulém čísle věnovali i počítačových hrám, dovolím si zmínit i jednu novinku právě z této oblasti. V polovině září totiž vyšla dlouho očekávaná hra GTA V (Grand Theft Auto V) pro konzole PlayStation 3 a Xbox 360. A proč je to zajímavé? Protože během prvních 24 hodin vydělala 800 milionů dolarů a do tří dnů pokořila miliardu, čímž se stala nejrychleji prodávanou hrou v historii.

Významnou událostí posledních týdnů byl také vstup Google Music na český trh. Hudební součást služby Google Play byla zatím dostupná jen v USA a některých dalších zemích, ale od 1. října je hudební obchod k dispozici i v ČR. Kromě nákupu jednotlivých skladeb i celých alb (za mnohem příznivější ceny než v případě CD a často levněji i než na iTunes) přináší Google Music i velmi výhodný paušál: za 129 Kč měsíčně získají uživatelé volný přístup k více než 18 milionům skladeb v katalogu.

O velmi zajímavé překvapení se v neposlední řadě postarala také společnost eReading.cz, jeden z největších prodejců elektronických knih u nás. Na začátku minulého týdne totiž představili nejen novou generaci čteček, ale především možnost půjčování elektronických knih. Výpůjčky (zatím cca 900 titulů) bude možné realizovat právě na nových čtečkách, ale také na tabletech s iOS či Androidem. Cena za výpůjčku na 21 dní se pohybuje od 49 Kč (při využití předplatného) do cca 79 Kč.

Tolik tedy podzimní novinky. Co se týče obsahu Ikara, v aktuálním čísle se podíváme na mezinárodní konferenci HCI International 2013 v Las Vegas, konferenci iPRES 2013 věnované dlouhodobé ochraně digitálních dat, či na seminář IVIG 2013 zaměřený na informační gramotnost. Přiblížíme si také akci "Den sesterských knihoven" a podíváme se, jak proběhl první rok knihovny "Na Křižovatce".

Chybět nebudou ani návštěvy zahraničních knihoven – jednak si prohlédneme knihovnu v kanadském Vancouveru a společně s pobočkou České informační společnosti se vydáme do německých archivů a knihoven. Přiblížíme si také seminář o celoživotním vzdělávání (v rámci projektu Di-XL), představíme si "slovenského Sokrata" Adama Františka Kollára a knihu Život s literaturou Lubomíra Doležela.

Příjemné podzimní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Podzim plný novinek a zajímavostí. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 10 [cit. 2024-07-20]. urn:nbn:cz:ik-14144. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14144

automaticky generované reklamy
registration login password