Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Den sesterských knihoven aneb "Irakurtzea modan dago!"

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Den sesterských knihoven aneb "Irakurtzea modan dago!"

0 comments
Anglicky
English title: 
The new tradition: Day of sister libraries
English abstract: 
September the 13th marked a new tradition, promoting the collaboration among European libraries. The Spanish seat of NAPLE (National Authorities on Public Libraries in Europe) suggested that any two public libraries could benefit greatly from a regular informal exchange of experiences and discussion. The organization runs a web site where there is the list of libraries available for contacting. Making contact is the primary goal of organizers, there is no financial funding involved. The article further describes the celebration of the first day of collaboration around Europe and also picks some interesting examples from the Czech Republic.

V některých evropských zemích mohla v pátek 13. září 2013 člověku na ulici dopadnout k nohám pohlednice uvázaná k pouťovému balónku. Text na pohlednici by dotyčného vyzval, aby navštívil nejbližší veřejnou knihovnu a půjčil si v ní knížku, protože "Čtení je v módě!". Právě toto prohlášení totiž bylo mottem akce na oslavu Dne sesterských knihoven NAPLE. Motto na pohlednici bylo vytištěno v angličtině a v národním jazyce, ovšem v kterémkoliv národním jazyce, podle toho, jaká pohlednice přišla nálezci do ruky. Mohl si tedy klidně přečíst třeba v názvu článku zmiňované "Irakurtzea modan dago!".

Vznik tradice s příchutí spolupráce

S informacemi o sesterských knihovnách jste se už v našem oborovém tisku setkali. Iniciativa vznikla na půdě španělského předsednictva organizace NAPLE (National Authorities on Public Libraries in Europe), mezinárodního nevládního sdružení, jehož hlavním cílem je podpora principů a strategií vládní politiky v oblasti veřejných knihoven. Veřejnými knihovnami se v kontextu úkolů NAPLE rozumějí knihovny zřizované a financované z veřejných prostředků (nejčastěji obce, města, regionu) a přístupné veřejnosti. Kompletní definici v našem pojetí viz pro srovnání v databázi TDKIV.

Cílem evropského kooperativního programu NAPLE Sister Libraries, tj. Sesterské knihovny NAPLE, je povzbudit veřejné knihovny ke spolupráci přesahující rámec blízkých regionů či euroregionů. Projekt není komplikovaný. Vždy dvě knihovny se domluví na pravidelné neformální spolupráci. Co konkrétně chtějí dělat, závisí jen na nich, přičemž není nijak omezeno, kolik sesterských vztahů knihovna naváže. Na webové stránce, kterou NAPLE věnovalo projektu sesterských knihoven, probíhá mj. burza adres knihoven, které hledají partnerskou, tedy sesterskou, knihovnu z jiné evropské země. Najdete tam také všechny důležité informace o podmínkách členství v programu. České veřejné knihovny (ve smyslu definice NAPLE) splňují jedinou striktní podmínku, protože působí v zemi, která je zastoupena v NAPLE a přihlásila se k programuProgram není spojen s finanční dotací a jeho hlavním přínosem je zprostředkování i vzdálených kontaktů, inspirace k činnosti a měly by jím být i společné akce, z nichž Den sesterských knihoven je první vlaštovkou.

Evropská benevolence

Autorkou nápadu, aby knihovny, které se přihlásily do programu sesterských knihoven, oslavily svůj den, je paní Aleksandra Zawalska-Hawel, ředitelka městské knihovny Piekary Śląskie (Polsko).

Náplň oslav byla zaměřena oborově, knihovnicky. Zahrnovala akce propagující četbu a tím také veřejné knihovny. Jednotným základem oslav mělo být vypuštění zmíněných balónků přesně v určený den a hodinu. Propagační pohlednice si knihovny vzájemně vyměnily a vytiskly. Doprovodné akce byly ponechány na vůli každé knihovny. Při přípravě se však ukázalo, jak je Evropa rozlehlá, takže ve zvolený den a hodinu byla v okolí Madridu očekávána výheň (a nikdo by asi nepřišel), ve Finsku už mohl ležet sníh a rozhodně by se stmívalo (a nikdo by asi nepřišel). Jinde by se knihovna vypuštěním balónků provinila proti ekologickým předpisům…

V konečné verzi tedy každá knihovna oslavila Den sesterských knihoven v dobu, která byla pro ni nejvhodnější. Také pohlednice, ačkoliv základním přepravním prostředkem zůstaly balónky, mohly knihovny distribuovat, jak jim vyhovovalo.

V Těšíně rozkvetl Pohádkovník

Nyní, když máme premiérové oslavy Dne sesterských knihoven úspěšně za sebou, lze vybrat některé zajímavé příklady. Na české straně se zúčastnila zatím naše jediná sesterská knihovna, Městská knihovna Český Těšín. V Těšíně pohlednice místní i spřátelených knihoven vyrostly na stromě Pohádkovníku, ke kterému jsou lidé zvyklí chodit na procházky i na akce pořádané knihovnou. Zároveň knihovnice předvedly ve vlastním podání Scénické čtení z těšínských pověstí pro děti a jejich rodiče v podání knihovnic - O Marušce a vodníkovi.

Ani při oslavě Dne sesterských knihoven se nezapomnělo na kooperaci se sesterskou knihovnou Pučka knjižnica i čitaonica v chorvatském Daruvaru. Motiv i text pohlednic obou knihoven upozorňoval na jejich spolupráci. Bližší informace najdete na webové stránce, kterou obě sesterské knihovny společně vytvořily.

Piekarská knihovna, která oslavy Dne sesterských knihoven inspirovala, oslavovala 16. září v městském parku. Vypuštění balónků doprovodila řada dalších akcí, mezi které patřila výstavka v plenéru nebo umělecká vystoupení. Místní osobnosti se zúčastnily veřejného předčítání. Knihovna je v programu sesterských knihoven činná od r. 2010 a má sedm sester v Chorvatsku, Finsku, Španělsku a Litvě.

Za všechny ostatní knihovny uvedu příklad z veřejné knihovny Gradska knjiznica Slavka Kolara v chorvatské Čazmě, které skutečně přálo štěstí. Den Sesterských knihoven vyšel téměř přesně na výročí jejího patrona, spisovatele Slavka Kolara a to jí zjevně pomohlo najít ve městě strategické partnery. Ve spolupráci knihovny s Chorvatskou poštou a studenty místní vysoké školy vydali pohlednice a známku, které zohlednily také město a literární jubileum. Vynalézavý a intenzívní způsob propagace knihovny. Mimochodem řečeno, tato šikovná knihovna je přihlášena v programu sesterských knihoven, ale v době psaní článku dosud marně hledala sestru. Podobných „nezadaných“ knihoven lze najít více.

Podrobnější informace o oslavách Dne sesterských knihoven NAPLE najdete na webové stránce http://sisterlibrariesnaple.wordpress.com/

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BARTŮŇKOVÁ, Eva. Den sesterských knihoven aneb "Irakurtzea modan dago!". Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 10 [cit. 2024-07-20]. urn:nbn:cz:ik-14140. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14140

automaticky generované reklamy