Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Změny a novinky od Seznamu po Google

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Změny a novinky od Seznamu po Google

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

stejně jako v minulém čísle bych rád i tentokrát zmínil některé novinky a zajímavosti uplynulého měsíce. Společným jmenovatelem několika z nich je design. Zatímco v polovině září se o největší designové změny postaral Apple se svým novým systémem iOS7, v polovině října přišel se změnami také Seznam. Jako první proběhl redesign Stream.cz, ze kterého zcela zmizela uživatelská videa a jehož vzhledu teď dominuje velká obrazovka s náhodně zvoleným videem. Výsledkem je zatím pokles návštěvnosti. Poněkud rozpačitě působí i chystaný redesign Lidé.cz a plánovaná změna podoby výsledků vyhledávání. Ta je aktuálně k dispozici na slovenské adrese seznam.sk.

Jednou z nejdiskutovanějších událostí posledních týdnů je nedávná změna systému komentářů na YouTube a jejich integrace se sociální sítí Google+. Společnost Google se tímto krokem oficiálně snaží bojovat proti spamu a nevhodným komentářům, ale ve skutečnosti se spíše jen snaží dostat na svou sociální síť co nejvíce uživatelů. Každopádně diskuse jsou ve výsledku ještě mnohem horší než dříve a uživatelé proti této integraci velmi silně protestují. Propojení uživatelských účtů je navíc i výrazným zásahem do soukromí.

Část českého internetu v listopadu nepříjemně překvapila zpráva, že v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zemřel Michal Kolesa. Většina lidí o něm možná ani neslyšela, ale "ajťáci", internetoví publicisté a aktivní uživatelé diskusních serverů a sociálních sítí jej znali velmi dobře. Michal Kolesa byl mladý invalidní důchodce z Rakovníka, v reálném životě podivín a schizofrenik, ale na internetu se ale právě díky tomu stal legendou. Jeho nelehký život a zvláštní "internetovou slávu" shrnuje například nekrolog v Respektu. Zprávu o úmrtí přinesl dokonce i Blesk.

Naopak mnohem příjemnější zpráva přišla v polovině minulého týdne – a to zejména pro příznivce digitalizace. Federální oblastní soud v New Yorku totiž rozhodl, že miliony knih v Google Books neporušují autorská práva a uznal obhajobu Googlu, že jejich projekt skenování knih spadá do tzv. přípustného užití (neboli Fair Use). Jedná se o klíčový rozsudek ve více než osm let trvající sérii soudních sporů mezi spol. Google a americkým autorským svazem. Rozhodnutí soudu nicméně ještě není konečné a autorský svaz se pravděpodobně odvolá.

Tolik tedy druhý díl "podzimních novinek" a teď už zase zpátky k obsahu listopadového čísla. Doporučit můžeme například článek věnovaný nové Digitální veřejné americké knihovně, další díl každoroční oblíbené reportáže z Frankfurtského knižního veletrhu, či článek představující společné patentové třídění (Cooperative Patent Classification) Evropského patentového úřadu a Patentového a známkového úřadu USA.

Dále si přiblížíme projekt Modernizace bakalářského programu Informační studia a knihovnictví na FF UK a nejpřekládanější knihu Roberta Darntona. A čeká nás také několik reportáží: podíváme se na šedou literaturu, systém Evergreen, i Open Access; navštívíme výroční zasedání agentur ISBN a ISMN a setkání s názvem Jak prodat knihu knihovně; vypravíme se také do Knihovny Václava Havla a do nové budovy Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

Příjemné listopadové čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Změny a novinky od Seznamu po Google. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 11 [cit. 2025-01-03]. urn:nbn:cz:ik-14156. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14156

automaticky generované reklamy
registration login password