Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Úvodní příspěvek (Vladimír Karen)

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Úvodní příspěvek (Vladimír Karen)

1 comments
Autoři: 

Vladimír Karen


Vladimír Karen otevřel Inforum 2009 tradičně odlehčeným příspěvkem. Letošní ročník Infora je podle něj zvláštní - rok 2009 je důležitý pro konferenci i pro společnost Albertina icome Praha, neboť konference slaví 15. let, zatímco společnost Albertina icome Praha (AiP) dorostla dospělosti (narozena 1991). V. Karen přiblížil vývoj firmy: na počátku byly tři sudičky zrozené ve znamení elektrikáře - Stanislav Psohlavec, Jan Mottl a Vladimír Karen. Sudičky se sešly v Loděnicích, kde vznikla dvě první československá CD-ROM (jedno mezinárodní a jedno v barvách trikolory). V srpnu roku 1991 byla založena ICOME s. r. o, jako znak byla vybrána karikatura obličeje jedné ze sudiček. Tentýž rok se společnost prezentovala na veletrhu Invex. V roce 1993 byla ve spolupráci s VŠE uspořádána konference Informace 93, předchůdkyně konference Inforum. Vycházejí další články, např. v černé rubrice Vzácné rukopisy na disketách. Poté je datován průnik i do světových médií a to již bylo blízko k mezinárodní konferenci infomedia Praha 95, přímé předchůdkyni Infora, která se konala v pražském planetáriu. Hlavním hostem byl nestor informační vědy byl Eugene Garfield, k dalším patřili M. Svoboda, M. Špála, B. Stoklasová aj. Společnost se prezentovala i na veletrhu Svět knihy. První sborník konference infomedia vyšel na CD-ROM Informace na dlani, poslední byl vydán v roce 2003 (už jako sborník konference Inforum).V. Karen se stává obchodním cestujícím s databázemi, zatímco kolegové se stali obchodními cestujícími s digitalizací. Velké změny přišly v roce 1999, kdy se Inforum (už pod současným názvem) poprvé konalo na VŠE. Ve stejném roce se AiP stěhovala z Revoluční do Štěpánské a zároveň vznikly dceřinné společností AiP Beroun (digitalizace) a AiP Safe (systém pro správu dokumentů).


Další významné události: zaměstnanci AiP jako barmani na CS Online a prodavači pouťových stánků na Lipně, vystoupení na konferenci Knihovny současnosti v roce 2000. Zde také začíná tradice trampských produkcí, které zpravidla dostávají ženy do extáze. V roce 2001 proběhly oslavy 10 let AiP. Rok 2002 je zajímavý tím, že kolega ing. Psohlavec konečně zúročil své celoživotní zkušenosti s kanoistikou - kanceláře firmy totiž byly i v těch patrech, které se při historické záplavě momentálně nacházely pod vodou. Ve stejném roce proběhla valná hromada na terase ve Štěpánské ulici.

Na Inforu 2005 proběhla přehlídka informačních šupsaků, které však dosud chybí vyhodnocení. Inforum 2007 přineslo metodu čtení myšlenek pomocí tomatografu, která byla následně prodána do Los Alamos. Na letošní konferenci Infos zase proběhla osvětová akce "Svetu mier, lekárom Ovid".

V. Karen následně statisticky shrnul dosavadní působení AiP: bylo vyřízeno 4500 objednávek, objednáno 4000 let předplatných, zorganizováno 17 konferencí, připraveno více než 1500 hodin seminářů a školení a přibližně 150 hodin společenských akcí. Pozoruhodné je zejména skóre 11 dětí na průměrně 10 pracovníků pražské kanceláře AiP.

Na závěr V. Karen popřál účastníkům příjemnou konferenci.

(lv)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Úvodní příspěvek (Vladimír Karen). Ikaros [online]. 2009, ročník 13, číslo 5/2 [cit. 2022-11-27]. urn:nbn:cz:ik-13109. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13109

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

K záznamu tohoto vystoupení jsme od jeho řečníka obdrželi následující komentář a upřesnění, která uvádíme níže:

Moc zdravím všechny Ikarosáky,

díky všem, kteří se účastnili zpravodajství z letošního Infora, je to opět velké dílo a velmi užitečný archivní zdroj! Nedá mi to, abych neupozornil na drobné nepřesnosti ve zpravodajství ze zahájení - vůbec se jim nedivím, musí to být hrozný fofr psát smysluplný text rovnou na přednáškách.

Ještě jednou moc díky a těším se na další spolupráci!!!

Zdraví VK

"Sudičky se sešly v Loděnicích, kde vznikla dvě první československá CD-ROM (jedno mezinárodní a jedno v barvách trikolory). "
VK: CD v barvách trikolory byla mezinárodní verze v angličtině, naopak to první (bílé) bylo tuzemské (v češtině)

"V srpnu roku 1991 byla založena ICOME s. r. o, jako znak byla vybrána karikatura obličeje jedné ze sudiček."
VK: Nikoli jedné - fousatí jsme tehdy byli všichni, takže logo bylo syntézou nás tří ;)

"Rok 2002 je zajímavý tím, že kolega ing. Psohlavec konečně zúročil své celoživotní zkušenosti s kanoistikou - kanceláře firmy totiž byly i v těch patrech, které se při historické záplavě momentálně nacházely pod vodou."
VK: Pod vodou byl naštěstí jen vchod do budouvy a celé přízemí, naše kanceláře byly v 1. patře, ale kolega Psohlavec do nich během povodně proplavával zatopeným vchodem...

"Na letošní konferenci Infos zase proběhla osvětová akce "Svetu mier, lekárom Ovid"."
VK: Letošní Infos byl již 35. a proběhl i večerní program RetroInfos ve stylu 70. let. Proto i heslo a výstavní stánek ve stejném stylu ;)

"Pozoruhodné je zejména skóre 11 dětí na průměrně 10 pracovníků pražské kanceláře AiP."
VK: průměr za všechny léta je rozhodně hodně pod 10 pracovníků. Byly započítáni pouze potomci narození během působení jednoho z rodičů v AiP (jinak by byl počet dětí vyšší) :)

registration login password