Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sonda na Marsu, nepovedený YouTube Rewind, Stan Lee a 100 let od konce 1. světové války

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Sonda na Marsu, nepovedený YouTube Rewind, Stan Lee a 100 let od konce 1. světové války

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

nový rok 2019 je už v plném proudu, a i když to mohlo chvíli vypadat, že už snad ani nikdy nevyjdeme, nové číslo časopisu Ikaros přeci jen konečně míří na obrazovky, displeje a monitory vašich počítačů, tabletů, smartphonů – a možná v některých případech i čteček.

Neznamená to ovšem, že vás teď čeká několik dalších měsíců „ikařího sucha“; naopak, další číslo by mělo vyjít přibližně v horizontu dvou až tří týdnů, protože jsme se rozhodli ještě chvíli experimentovat s lehce nepravidelným rytmem vydání a udržovat tak naše čtenáře neustále ve střehu :)

I z toho důvodu se nebudeme v aktuálním ohlédnutí za novinkami z domova i ze světa věnovat úplně všem událostem za posledních několik měsíců, ale v tomto úvodníku začneme nejprve několika resty ještě z konce minulého roku, kterým jsme se díky přípravám prosincových čísel už nestihli věnovat.

Z naší nejoblíbenější oblasti „vědy a techniky“ stojí za zmínku především úspěšné přistání sondy InSight na Marsu, která ze Země odstartovala 5. května 2018, a svým přistáním na konci listopadu zahájila svou přibližně dvouletou misi. Na konci prosince pak došlo k oficiálnímu představení testovacího tunelu společnosti Boring Company miliardáře Elona Muska pro vysokorychlostní přepravu osob (včetně první testovací jízdy).

Konec minulého roku byl také ve znamení několika technologických „kontroverzí“. Na začátku prosince společnost YouTube představila YouTube Rewind 2018, každoroční „oslavné“ video ohlížející se za uplynulým rokem na YouTube. A ačkoliv se YouTube Rewind potýká s kritikou už několik let, poslední ročník byl výběrem prezentovaných youtuberů i témat natolik „vzdálený“ své vlastní komunitě, že se během cca týdne stal nejnegativněji hodnoceným videem na celém YouTube (viz The Verge).

O několik dní později zasáhla kontroverze i crowdfundingovou platformu Patreon, která zrušila účet britskému youtuberovi Carlovi Benjaminovi, známému jako „Sargon of Akkad“, na základě údajného rasismu. Tento důvod ale Benjamin opakovaně odmítl a kritizoval Patreon, že nejedná ani podle svých vlastních podmínek. Situace v následujících dnech a týdnech vyeskalovala v otevřený bojkot, zejména ze strany konzervativních osobností, jako např. Dave Rubin či Jordan Peterson. Svůj účet na Patreonu na protest proti politickému biasu zrušil i spisovatel a neurovědec Sam Harris, který zde byl jedním z největších tvůrců (s výdělkem od svých „patronů“ v řádu desítek tisíc dolarů měsíčně).

Co se týče dalších zajímavých zpráv, zmínit můžeme například listopadové volby v USA, ve kterých Republikáni udrželi většinu v Senátu, ale ztratili ji ve Sněmovně reprezentantů, střelba v baru v Kalifornii, která si vyžádala 12 mrtvých, protesty tzv. „žlutých vest“ ve Francii, které začaly už v polovině listopadu minulého roku a pokračují de facto dodnes, střelba ve Štrasburku, která měla tři oběti, či tragické tsunami v Indonésii, které si na konci prosince vyžádalo více než 350 mrtvých.

Z domácích zpráv můžeme připomenout například svědectví syna Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, přepadení čerpací stanice na Mělnicku, při kterém lupiči zastřelili prodavačku, či výbuch metanu v Dole ČSM na Karvinsku, při kterém zemřelo 13 lidí. Prosinec byl také měsícem, kdy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost oficiálně varoval před používáním HW a SW čínských firem Huawei a ZTE, zejména v oblasti naší kritické ICT infrastruktury.

Konec minulého roku byl také ve znamení hned několika výročí. Legendární počítačová hra Half-Life oslavila v listopadu 20 let, Rychlé šípy oslavily v prosinci 80 let, a 11. listopadu si v podstatě celý svět připomněl výročí 100 let od konce 1. světové války.

Jako vždy došlo bohužel ale i k odchodu několika významných osobností. Ve věku 95 let zemřel Stan Lee, spolutvůrce komixové a filmové značky Marvel, a americký textař (a mj. držitel cen Oscar a Grammy) Norman Gimbel; u nás pak mj. herečka Jana Štěpánková či herec Lubomír Kostelka.

Ale vraťme se zpátky k Ikarovi. V aktuálním čísle se můžete těšit například na vyhlášení výsledků soutěže Křišťálová Lupa 2018 a soutěže Po stopách J. V. Myslbeka; dále na článek na téma digitální repozitář jako (digitální) objekt, či na první díl série o specifikách švédského knihovnictví. Podíváme se také na knižní veletrh v Bruselu a na výsledky studie Čtenáři a čtení v České republice v roce 2018.

Příjemné čtení,

Jan Rylich a redakce

Hodnocení: 
Průměr: 2.6 (hlasů: 5)
RYLICH, Jan. Sonda na Marsu, nepovedený YouTube Rewind, Stan Lee a 100 let od konce 1. světové války. Ikaros [online]. 2019, ročník 23, číslo 1 [cit. 2024-12-21]. urn:nbn:cz:ik-18336. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18336

automaticky generované reklamy