Sonda na Marsu, nepovedený YouTube Rewind, Stan Lee a 100 let od konce 1. světové války
Vážení čtenáři,
nový rok 2019 je už v plném proudu, a i když to mohlo chvíli vypadat, že už snad ani nikdy nevyjdeme, nové číslo časopisu Ikaros přeci jen konečně míří na obrazovky, displeje a monitory vašich počítačů, tabletů, smartphonů – a možná v některých případech i čteček.
Neznamená to ovšem, že vás teď čeká několik dalších měsíců „ikařího sucha“; naopak, další číslo by mělo vyjít přibližně v horizontu dvou až tří týdnů, protože jsme se rozhodli ještě chvíli experimentovat s lehce nepravidelným rytmem vydání a udržovat tak naše čtenáře neustále ve střehu :)
I z toho důvodu se nebudeme v aktuálním ohlédnutí za novinkami z domova i ze světa věnovat úplně všem událostem za posledních několik měsíců, ale v tomto úvodníku začneme nejprve několika resty ještě z konce minulého roku, kterým jsme se díky přípravám prosincových čísel už nestihli věnovat.
Z naší nejoblíbenější oblasti „vědy a techniky“ stojí za zmínku především úspěšné přistání sondy InSight na Marsu, která ze Země odstartovala 5. května 2018, a svým přistáním na konci listopadu [4] zahájila svou přibližně dvouletou [5] misi. Na konci prosince pak došlo k oficiálnímu představení testovacího tunelu společnosti Boring Company [6] miliardáře Elona Muska pro vysokorychlostní přepravu osob (včetně první testovací jízdy [7]).
Konec minulého roku byl také ve znamení několika technologických „kontroverzí“. Na začátku prosince společnost YouTube představila YouTube Rewind 2018 [8], každoroční „oslavné“ video ohlížející se za uplynulým rokem na YouTube. A ačkoliv se YouTube Rewind potýká s kritikou už několik let, poslední ročník byl výběrem prezentovaných youtuberů i témat natolik „vzdálený“ své vlastní komunitě, že se během cca týdne stal nejnegativněji hodnoceným videem na celém YouTube (viz The Verge [9]).
O několik dní později zasáhla kontroverze i crowdfundingovou platformu Patreon [10], která zrušila účet britskému youtuberovi Carlovi Benjaminovi, známému jako „Sargon of Akkad“, na základě údajného rasismu [11]. Tento důvod ale Benjamin opakovaně odmítl a kritizoval Patreon, že nejedná ani podle svých vlastních podmínek. Situace v následujících dnech a týdnech vyeskalovala v otevřený bojkot, zejména ze strany konzervativních osobností, jako např. Dave Rubin či Jordan Peterson. Svůj účet na Patreonu na protest proti politickému biasu [12] zrušil i spisovatel a neurovědec Sam Harris, který zde byl jedním z největších tvůrců (s výdělkem od svých „patronů“ v řádu desítek tisíc dolarů měsíčně).
Co se týče dalších zajímavých zpráv, zmínit můžeme například listopadové volby v USA [13], ve kterých Republikáni udrželi většinu v Senátu, ale ztratili ji ve Sněmovně reprezentantů, střelba v baru [14] v Kalifornii, která si vyžádala 12 mrtvých, protesty tzv. „žlutých vest“ [15] ve Francii, které začaly už v polovině listopadu minulého roku a pokračují de facto dodnes, střelba ve Štrasburku [16], která měla tři oběti, či tragické tsunami v Indonésii [17], které si na konci prosince vyžádalo více než 350 mrtvých.
Z domácích zpráv můžeme připomenout například svědectví syna Andreje Babiše [18] v kauze Čapí hnízdo, přepadení čerpací stanice na Mělnicku [19], při kterém lupiči zastřelili prodavačku, či výbuch metanu v Dole ČSM [20] na Karvinsku, při kterém zemřelo 13 lidí. Prosinec byl také měsícem, kdy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost [21] oficiálně varoval před používáním HW a SW čínských firem Huawei a ZTE [22], zejména v oblasti naší kritické ICT infrastruktury.
Konec minulého roku byl také ve znamení hned několika výročí. Legendární počítačová hra Half-Life oslavila v listopadu 20 let [23], Rychlé šípy oslavily v prosinci 80 let [24], a 11. listopadu si v podstatě celý svět připomněl výročí 100 let od konce 1. světové války [25].
Jako vždy došlo bohužel ale i k odchodu několika významných osobností. Ve věku 95 let zemřel Stan Lee, spolutvůrce komixové a filmové značky Marvel, a americký textař (a mj. držitel cen Oscar a Grammy) Norman Gimbel; u nás pak mj. herečka Jana Štěpánková či herec Lubomír Kostelka.
Ale vraťme se zpátky k Ikarovi. V aktuálním čísle se můžete těšit například na vyhlášení výsledků soutěže Křišťálová Lupa 2018 a soutěže Po stopách J. V. Myslbeka; dále na článek na téma digitální repozitář jako (digitální) objekt, či na první díl série o specifikách švédského knihovnictví. Podíváme se také na knižní veletrh v Bruselu a na výsledky studie Čtenáři a čtení v České republice v roce 2018.
Příjemné čtení,
Jan Rylich a redakce