Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Prague Hacks: 13 nápadů, jak využít data pro zlepšení měst

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Prague Hacks: 13 nápadů, jak využít data pro zlepšení měst

0 comments
Anglicky
English title: 
Prague Hacks introduced ideas for open data applications

Praha se datově otevírá a poskytla údaje pro tzv. hackathon, víkendový maraton nápadů, na kterém týmy nadšenců hledaly nápady, jak zlepšit život ve městě. Vyšlo z něj 13 inovací z oblasti hromadné dopravy, bezpečnosti v ulicích či dostupnosti škol.

O akci referovala i mainstreamová média: Český rozhlas měl na Prague Hacks svou zpravodajku
O akci referovala i mainstreamová média: Český rozhlas měl na Prague Hacks svou zpravodajku.

Přestože druhý červnový víkend lákal spíše k venkovním radovánkám, v pražském coworkingovém centru Node5 se sešlo na 70 vývojářů, analytiků a tvůrčích lidí ze všech oborů. Spojila je jediná mise: použít pražská data a najít v nich nové souvislosti, které pomohou zlepšit život v metropoli. Prague Hacks uspořádal Fond Otakara Motejla spolu s GisMentorsIBM, Institutem plánování a rozvoje hl.m. PrahyMicrosoftemNadací VodafoneStartupYardem a konferencí reSITE. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, pražský magistrát a městské části Praha 7 a 8 poskytly stovky datasetů s informacemi o územním plánování, kriminalitě, veřejné dopravě nebo správním rozhodování. Zástupci města pak byli účatstníkům k dispozici, pokud potřebovali pomoci s interpretací dat či technickou podporu.

Ondřej Profant

Během pátečního večera se utvořilo 13 týmů, které se pustily do realizace různorodých nápadů. I přes tropické teploty hackeři pracovali až do pozdní noci a pomalu zhomotňovali své ideje... Nedělní odpoledne pak patřilo závěrečným prezentacím. Každý tým dostal 3 minuty, aby předvedl, kam za víkend svou myšlenku posunul. V publiku nedočkavě čekala necelá stovka diváků.

Tým projektu Štěstíčku naproti Tým projektu Štěstíčku naproti Tým projektu Štěstíčku naproti
Prázdné skleničky a zamyšlené tváře byly pro rozpálený hackathon typické. Na snímku tým projektu Štěstíčku naproti, který představil přístroj pro hodnocení nebezpečných míst ve městě a informování o nich. O tento projekt při vyhlášení projevily zájem a financování nabídly firmy Vodafone a IBM.

Hlavní cenu poroty získal projekt Naše školy, zaměřený na zlepšení poskytování informací o dostupnosti a kvalitě škol. Jeho autoři usilují o vybudování otevřené databáze, která rodičům umožní najít nejvhodnější školu v okolí, zjistit zda přijímá žáky a porovnat ji s ostatními školami.

Tým projektu Naše školy Tým projektu Naše školy
S tím, do jaké školy umístit své dítě, si v tuto roční dobu láme hlavu každý rodič. Tým projektu Naše školy vyvinul aplikaci, která odpovědi na tuto otázku usnadní. A za svůj nápad získal hlavní cenu soutěže.

Pro mnoho projektů byl ale víkendový maraton pouhým začátkem - organizátoři a partneři si vybrali nápady, které chtějí pomoci rozvíjet. Fond Otakara Motejla si vybral projekty NeverRun, Sbirej.to, Naše školy a Signalizátor, nabídl jim šanci dotáhnout nápady k realizaci ve spolupráci s radnicemi, včetně možnosti finanční podpory. Microsoft a IBM věnují software a hosting i marketingovou podporu. Tři nekomerční projekty se budou moci účastnit Laboratoře Vodafone a nejlepší aplikace s byznysový potenciálem získaly zrychlený přístup do podnikatelského akcelerátoru StartupYard.

Michal Kubáň

A to nejlepší nakonec: vedení města chce v nadcházejících měsících zpřístupnit mnohem více informací. Plánuje spustit portál, kde občané naleznou informace o dopravě, kriminalitě i hospodaření ve formátu otevřených dat, tedy strukturovaných a strojově čitelných formátech, které umožňují další smysluplné využití. Jak ukázaly nápady zrozené na Prague Hacks, otevřených data mají velký potenciál. Mohou nastartovat moderní služby pro občany, aniž by magistrát musel utratit statisíce. Právě teď je ta správná chvíle otevřít stověžaté město dokořán!

Práce na projektech Prezentace projektu Závěrečný potlesk
Práce na projektech, prezentace jednotlivých týmů a závěrečný potlesk; takový byl víkendový maraton nápadů, jak zacházet s otevřenými daty města

Poznámky: Autorem fotografií je Pavel Farkas.
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYBIČKOVÁ, Michaela. Prague Hacks: 13 nápadů, jak využít data pro zlepšení měst. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 6 [cit. 2024-04-16]. urn:nbn:cz:ik-17528. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17528

automaticky generované reklamy
registration login password