Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Opera 3.1 - malý zázrak na poli prohlížečů

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Opera 3.1 - malý zázrak na poli prohlížečů

0 comments
Dnes v době, kdy programy dosahují běžně velikosti několika desítek megabytů a nároky na výkon počítače neustále rostou, působí Opera 3.1 jako malý zázrak. Velikost instalačního souboru - pro Win95/NT - má pouhých 1,2 MB (instalace zabírá asi 2 MB) a pokud jde o nároky na vaše PC, stačí vám jen 386sx s 4 MB RAM (za předpokladu, že ovšem nepotřebujete JavaScript a SSL, vystačíte i se 2 MB RAM). Opravdu minimální hardwarové nároky ovšem nejsou jedinou výhodou Opery. Ještě přitažlivější Operu činí především její rychlost, Opera totiž zpracuje HTML kód asi o polovinu rychleji než Microsoft Internet Explorer 4.01 nebo Netscape Navigator 4.04 (viz tabulka). A jak sami brzy zjistíte, rychlost a minimální hardwarové nároky nejsou to jediné co může Opera 3.1 nabídnout.

Opera 3.1 náhled



Opera Software a jeho lidé

Opera vznikla v roce 1994 jako interní prohlížeč norské telekomunikační firmy Telenor. Když její autoři zjistili, že se jedná o velmi vydařený program, oddělili se od Telenoru a založili si vlastní firmu Opera Software. Operu tvoří desetičlenný tým lidí v čele s technickým ředitelem Jonem von Tetzchnerem (stále ještě píše zdrojový kód) a Geirem Ivarsřym. Již od samého začátku bylo cílem firmy vytvoření multimediálního prohlížeče, který by mohl konkurovat Microsoftu i Netscapu, nebyl by přitom náročný na technické vybavení počítače a byl by pro všechny počítačové platformy, tedy nejen pro platformu Wintel, k čemuž má pomáhá projekt MAGIC. Opera samotná je sharewarový program, který je po 30 denní zkušební lhůtě nabízen za 35$, resp. 18$ pro školy. Za povšimnutí stojí nepochybně i interval, kdy bývá uveřejněna nová verze, ten totiž obvykle nepřesáhne jeden měsíc (Opera Software tak velmi pružně reaguje na výskyt chyb v programu).

Přehled vlastností

Opera 3.1 podporuje HTML 2.0 a HTML 3.2 v souladu se standardy W3C, pakliže se vám některá stránka nezobrazí přesně tak, jak by jste asi očekávali, vězte že byla zřejmě vytvořena pro dle specifických (nesmyslných) standardů firem Microsoft a Netscape (samozřejmě pokud má odpovídat HTML 3.2). Tento postřeh ostatně potvrzují nejen slova ředitele Opery (o dodržování standardů W3C), ale i HTML Validator. Opera 3.1 dále podporuje JavaScript 1.1, 128 bitové (velmi bezpečné) Secure Socket Layer, podpora většiny plug-in Netscape 2.0 a některé pro verze 3.x a 4.x, send-only e-mail klient, diskusní skupiny, rámce, zvuk na pozadí, inline video. Na rozdíl od Navigatoru a Exploreru používá Opera Windows MDI (Multiple Document Interface), namísto několika zároveň spuštěných Explorerů a Navigatorů (každý pro jeden dokument; site) máte otevřeno jen několik oken, čímž se ušetří značné množství paměti a prohlížeč nemusí používat virtuální paměť. Opera navíc nabízí značnou konfigurovatelnost, můžete si tak nastavit maximální počet otevřených oken, velikost cache pro dokumenty a obrázky, použití synchronní DNS a mnohé další užitečné vlastnosti. Pozornost si určitě zaslouží i sofistikovaný Hot List (obdoba záložek - Bookmarks) i funkce ZOOM, pomocí které můžete dokument zvětšit nebo zmenšit v rozmezí od 20 do 1000 %.

Výhledy do budoucna - Opera 4.0

Jistě Opera 3.1 postrádá řadu důležitých funkcí, které by však měla mít verze 4.0, ta má být hotova v průběhu léta. K novým funkcím budou patřit i kaskádové styly (CSS), XML (Extensible Markup Language), DHTML, HTML 4.0 a samozřejmě Java. Verze 4.0 by měla být stejně rychlá jako verze 3.0 a její velikost by neměla přesáhnout 2 MB. Jako JVM (Java Virtual Machine) u verze 4.0 bude použit public-domain produkt Kaffe, který je dobře znám uživatelům Linuxu, podporující JDK 1.1.3. Mimochodem Opera 4.0 má být modulární, neměla by být tedy podobným dinosaurem jako Explorer 4.01 a Navigator 4.04. Prohlížeč u Exploreru 4.0 má 13 MB (plná verze 25 MB) a u Navigatoru 4.0 11 MB (plná verze 20 MB).

Tipy, triky, postřehy

  • Používejte klávesové zkratky, na rozdíl od jiných prohlížečů mají opravdu smysl a značně urychlují práci (např. Ctrl-F6 pro přepínání mezi okny); Ctrl-Home však neznamená přesun na začátek stránky (jako ve MS Wordu), ale na vaší Domácí Stránku
  • Lišta pro zadávání URL je netradičně umístěna v dolní části obrazovky
  • Nápověda je dosti strohá a pro nezkušeného uživatele je i příliš technická, on-line verze není o mnoho lepší, pomoc tedy můžete najít spíše v diskusní skupině Opery
  • Začínajícím uživatelů nedoporučuji příliš zasahovat do přednastaveného nastavení, místo urychlení by jste si mohli způsobit problémy (např. se synchronním DNS)
  • Skrytím Hot Listu ušetříte místo na obrazovce (Ctrl-F2 nebo Shift-F7)
  • Nechápu proč je History skryto až v menu Window -> Special Window

Pár slov závěrem

Celkově lze říci, že Opera stojí opravdu za vyzkoušení, a to nejen jako alternativní prohlížeč, určitě si ji oblíbí nejen majitelé pomalejších počítačů nebo ti z nás, kteří používají komutovanou linku a modem. I přesto, že Operu neprovází gigantické kampaně, jak je tomu u Microsoftu i Nestcapu, nedá se říci, že by chybělo Opera Software sebevědomí, což ostatně potvrzují i odkazy v podobě známých "Download Buttons" na stránky Microsoftu a Netscapu na její Download stránce. Pokud bude mít Opera 4.0 opravdu ony slibované vlastnosti a bude uvolněna již v průběhu letošního léta, pak se můžeme těšit na opravdu dobrý produkt, který možná změní i dosavadní hegemonii Microsoftu a Netscapu.

Download!


Porovnání rychlosti prohlížečů

Tabulka I

Test převzat z HotWired (pro srovnání s mnou naměřenými hodhotami)

NEWS.COM CNN.COM HOTWIRED MICROSOFT.COM
Opera 3.0 1.6 2.5 3.2 1.7
Navigator 4.04 2.3 3.8 2.3 9.0
Explorer 4.01 2.3 2.8 3.8 3.8 [1]

Testováno na: PC s 233MHz a 32MB RAM

[1] Stránky Microsoftu obsahují DHTML, což do určité míry znevýhodňuje Explorer 4.01


Tabulka II

Soubor 114,6 KB [1]

Soubor 38.0 KB [2]

Soubor 31,3 KB [3]

Opera 3.01

3,2 s

1,5 s

1,2 s

Navigator 4.04

4.9 s

5.2 s

3.4 s

Explorer 4.01

5.0 s

5.3 s

3.2 s

Testováno na: PC AMD 5x86/133Mhz, 16MBRAM, WDC 3,3GB

[1] Nepříliš strukturovaný dokument (nabídka školení) - neobsahuje tabulky ani JavaScript

[2] Soubor, který tvoří asi z 50% tabulka

[3] Celý soubor je jen tabulka

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KAPLICKÝ, Jiří. Opera 3.1 - malý zázrak na poli prohlížečů. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 3 [cit. 2024-03-28]. urn:nbn:cz:ik-10179. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10179

automaticky generované reklamy
registration login password