Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Lobbování knihovníků ukončilo křtění knih a cédéček vínem

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Lobbování knihovníků ukončilo křtění knih a cédéček vínem

0 comments
Autoři: 

Úžas v institucích Evropské unie a v odborných kruzích na celém světě vyvolala zpráva o neuvěřitelném úspěchu českých knihovníků při lobbování v poslanecké sněmovně.

Knihovníkům se podařilo přesvědčit poslance, aby přijali zákon, který zakazuje křtění čerstvě vydaných knih a hudebních CD vínem jako jev, který přispívá k poklesu povědomí o významu kulturních hodnot a v širším kontextu také morálky. Pro tuto převratnou novinku v legislativě hlasovali zástupci všech politických stran. "Sami jsme se nestačili divit, jak nám šli na ruku," komentoval spokojeně výsledek M. Hora z Národní knihovny ČR, který lobbování vedl.

Jeho vyjádření je příliš skromné, a proto si ho dovolíme doplnit. Knihovníci použili rafinovaných až extravagantních lobbistických praktik, které však splnily svůj účel. Kupříkladu navštěvovali poslance ve vypůjčených kostýmech a náležitě upraveni z divadelní maskérny ve snaze ukázat, že jejich zájmy podporují také známé osobnosti veřejného života. Po takovém frontálním útoku poslancům nezbylo, než kapitulovat.

Dostalo se však také na věcnou argumentaci. Knihovníci se opírali např. o stanovisko S. Psohlavce z firmy Albertina icome Praha, uznávaného odborníka na optické nosiče, které jsou zmíněným zlozvykem ohroženy více, než se na první pohled zdá. "Při testování kvality vypálených CD-R jsme zjistili, že alkohol je jednoznačně nebezpečný degradační faktor. Vždyť stačí si dát panáka a pak dýchnout na cédéčko a malér je na světě - záznam je zničen. Nejen to, naše diagnostické zařízení při čtení takového CD-R zkolabovalo. Doslova jsme ho museli nechat vystřízlivět do druhého dne!"

Knihovníkům vysekl poklonu sám guru světového lobbismu M. Pertschuk, před kterým se třesou šéfové tabákových koncernů. V neformálním dopisu předsedovi SKIP V. Richterovi doslova uvedl:

Moji milí knihovničtí přátelé!
Když jsem se dozvěděl o vašem úspěchu, nesmírně mě to zahřálo u srdce! Hezčí dárek pod stromeček jsem si nemohl přát. Budu vás napříště dávat za příklad našim knihovníkům a dalším kavárenským lobbistům.
S úctou Michael Pertschuk

Ke gratulaci se připojuje naše redakce a vzkazuje: Jen dál a houšť!


RedakceVazena redakce,
rozhorcene reaguji na dnesni clanek o lobovani knihovniku ve veci krteni dokumentu vinem. Bulvarni tisk zase jednou ukazal zoubky a proto POZADUJI zverejneni meho upresnujiciho mailu.
Samozrejme se Vami uvedene informace o vypujcenych kostymech atd. nezakladaji na pravde. Skutecnost je - jak to byva - prostsi a racionalnejsi.
Pred casem mne navstivil pan ministr Fencl s obdivnym postojem k nasemu programu VISK. Slovo dalo slovo a jak vite nedavno byl schvalen poslanci tzv. vinicni fond (spravne program ViSKa - rozumej Vinarsky sdruzeny kapital), ktery garantuje rozvoj vinic v nasledujicich peti letech. Doslo k necekane dohode o vzajemne lobisticke podpore ve veci VISK a ViSKa - vsak je mnoho spolecneho mezi rozvojem vinic a internetu v obcich (kdykoli vysvetlim)!!!
Pan Fencl zadal jedine - zakazat pouzivani vina pro krteni dokumentu (vyjimkou jsou podle zakona CD se slovackou hudbou).
Tedy je to vse obracene, vysli jsme vstric vinarum a oni podporili nas. Zadne kostymy a divadlo, ale racionalni spoluprace.
S pozdravy Michal Hora

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Lobbování knihovníků ukončilo křtění knih a cédéček vínem. Ikaros [online]. 2001, ročník 5, číslo 13 [cit. 2024-06-20]. urn:nbn:cz:ik-11042. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11042

automaticky generované reklamy