Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kauza PewDiePie, nové planety, Oscaři, Nokia 3310 a 25 let internetu v ČR

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Kauza PewDiePie, nové planety, Oscaři, Nokia 3310 a 25 let internetu v ČR

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

po svátečně klidném a ospalém prosinci a stále ještě relativně klidném lednu, který zvýraznila v podstatě jen inaugurace Donalda Trumpa a prvních několik přešlapů a karambolů jeho nové administrativy (které můžeme poděkovat mj. za fascinující termín „alternativní fakta“) je tady poměrně divoký únor plný zajímavých objevů, mediálních dramat a významných výročí.

Zatímco Donald Trump průběžně celý měsíc označoval všechny nelichotivé zprávy o sobě či o své vládě jako „fake news“, v českém politickém rybníčku se téměř virálně rozšířil Babišův výrok „Sorry jako“ následovaný Sobotkovým „ojebáním státu“. Posledních několik měsíců tak ukázalo, že se politika už asi nadobro přesunula z médií a poslaneckých lavic na Facebook a Twitter.

Začátek února byl ale také ve znamení kreativity. V reakci na inaugurační proslov prezidenta Trumpa, který se rozhodl postavit "Ameriku na první místo", zareagoval nizozemský zábavný pořad skvělým videem „America First – Netherlands Second“, které odstartovalo celoevropský a později i celosvětový trend, ve kterých se o imaginární druhé místo ucházela celá řada dalších zemí, od Německa po Finsko, od Namibie po Austrálii – a nechybí ani Česká republika! :)

V polovině měsíce také došlo k poměrně významné mediální události, kdy obvykle vesměs seriózní The Wall Street Journal uveřejnil článek, ve kterém osočil slavného youtubera Felixe Kjellberga známého jako PewDiePie z antisemitismu na základě několika vtipů a scének z jeho videí. Autoři WSJ zároveň bez možnosti Felixova vyjádření s tímto materiálem konfrontovali jeho největší partnery – společnost YouTube a společnost Disney – kteří s ním přerušili spolupráci.

Celá situace je poměrně závažná jednak z toho důvodu, že PewDiePie je s 54 miliony odběratelů nejúspěšnějším youtuberem na internetu; a jednak proto, že autoři článku zmiňované klipy zcela záměrně vytrhli z kontextu a sestříhali podle své potřeby – podobně, jako by dokázali udělat „rasistu“ např. z libovolného stand-up komika. A ať už se jednalo o článek na něčí objednávku nebo jen snahu „starých médií“ poškodit ta „nová“, je to velká škoda, protože zejména dnes, když jsou média pod neustálým útokem ze strany Donalda Trumpa a jeho příznivců, to poslední, co bychom potřebovali, jsou skutečně zmanipulované články a „fake news“.

Abychom ale přešli k něčemu pozitivnějšímu, v polovině února přišlo na řadu i jedno významné výročí – konkrétně 25. výročí připojení ČR (resp. ČSFR) k internetu! K této historické události došlo 13. února 1992 – a 13. února 2017 se u této příležitosti konaly hned dvě výroční akce – jednu organizoval CESNET a probíhala v pražských Dejvicích, druhou organizoval Seznam.cz a konala se v Holešovicích. A časopis Ikaros u toho samozřejmě nemohl chybět!

Co se týče dalších zajímavých událostí posledních týdnů, za zmínku stojí například oznámení agentury NASA, že byla objevena nová sluneční soustava se sedmi planetami podobné velikosti jako Země, přičemž na třech by mohla být i voda. Došlo také k vyhlášení Oscarů, které poznamenala nepříjemná chyba při vyhlašování výsledků za nejlepší film. A v neposlední řadě se vrací i legendární Nokie 3310! Resp. mohla se vrátit – ale výrobce se bohužel spíše jen vzdáleně inspiroval a podle prvních dojmů má „nová“ 3310 velmi daleko k původní „nezničitelné“ 3310.

O zajímavé události zkrátka nebyla v únoru nouze. Ale abychom nezapomněli ani na aktuální číslo, tak alespoň ve stručnosti: těšit se tentokrát můžete např. na prosincovou studentskou minikonferenci o počítačových hrách, již zmiňované únorové slavnostní setkání k 25. výročí připojení ČR k internetu, a ještě jedno ohlédnutí za lednovou konferencí Do černého.

Krom toho se podíváme také na poslední ročník konference knihovnických konsorcií ICOLC, na výzkum věnovaný kybernetickým útokům a chybět nebude ani další díl série článků doc. Vlasáka o informačních systémech a službách v Čechách.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. Kauza PewDiePie, nové planety, Oscaři, Nokia 3310 a 25 let internetu v ČR. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 2 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-17976. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17976

automaticky generované reklamy