Kauza PewDiePie, nové planety, Oscaři, Nokia 3310 a 25 let internetu v ČR
Vážení čtenáři,
po svátečně klidném a ospalém prosinci a stále ještě relativně klidném lednu, který zvýraznila v podstatě jen inaugurace Donalda Trumpa a prvních několik přešlapů a karambolů jeho nové administrativy (které můžeme poděkovat mj. za fascinující termín „alternativní fakta“) je tady poměrně divoký únor plný zajímavých objevů, mediálních dramat a významných výročí.
Zatímco Donald Trump průběžně celý měsíc označoval všechny nelichotivé zprávy o sobě či o své vládě jako „fake news“, v českém politickém rybníčku se téměř virálně rozšířil Babišův výrok „Sorry jako“ následovaný Sobotkovým „ojebáním státu“. Posledních několik měsíců tak ukázalo, že se politika už asi nadobro přesunula z médií a poslaneckých lavic na Facebook a Twitter.
Začátek února byl ale také ve znamení kreativity. V reakci na inaugurační proslov prezidenta Trumpa, který se rozhodl postavit "Ameriku na první místo", zareagoval nizozemský zábavný pořad skvělým videem „America First – Netherlands Second [4]“, které odstartovalo celoevropský a později i celosvětový trend, ve kterých se o imaginární druhé místo ucházela celá řada dalších zemí [5], od Německa [6] po Finsko [7], od Namibie [8] po Austrálii [9] – a nechybí ani Česká republika [10]! :)
V polovině měsíce také došlo k poměrně významné mediální události, kdy obvykle vesměs seriózní The Wall Street Journal [11] uveřejnil článek, ve kterém osočil slavného youtubera Felixe Kjellberga známého jako PewDiePie [12] z antisemitismu na základě několika vtipů a scének z jeho videí. Autoři WSJ zároveň bez možnosti Felixova vyjádření s tímto materiálem konfrontovali jeho největší partnery – společnost YouTube a společnost Disney – kteří s ním přerušili spolupráci [13].
Celá situace je poměrně závažná jednak z toho důvodu, že PewDiePie je s 54 miliony odběratelů nejúspěšnějším youtuberem na internetu; a jednak proto, že autoři článku zmiňované klipy zcela záměrně vytrhli z kontextu a sestříhali podle své potřeby – podobně, jako by dokázali udělat „rasistu“ např. z libovolného stand-up komika. A ať už se jednalo o článek na něčí objednávku nebo jen snahu „starých médií“ poškodit ta „nová“, je to velká škoda, protože zejména dnes, když jsou média pod neustálým útokem ze strany Donalda Trumpa a jeho příznivců, to poslední, co bychom potřebovali, jsou skutečně zmanipulované články [14] a „fake news“.
Abychom ale přešli k něčemu pozitivnějšímu, v polovině února přišlo na řadu i jedno významné výročí – konkrétně 25. výročí připojení ČR (resp. ČSFR) k internetu! K této historické události došlo 13. února 1992 – a 13. února 2017 se u této příležitosti konaly hned dvě výroční akce – jednu organizoval CESNET a probíhala v pražských Dejvicích, druhou organizoval Seznam.cz a konala se v Holešovicích. A časopis Ikaros u toho samozřejmě nemohl chybět [15]!
Co se týče dalších zajímavých událostí posledních týdnů, za zmínku stojí například oznámení agentury NASA, že byla objevena nová sluneční soustava se sedmi planetami podobné velikosti jako Země [16], přičemž na třech by mohla být i voda. Došlo také k vyhlášení Oscarů, které poznamenala nepříjemná chyba [17] při vyhlašování výsledků za nejlepší film. A v neposlední řadě se vrací i legendární Nokie 3310! Resp. mohla se vrátit – ale výrobce se bohužel spíše jen vzdáleně inspiroval a podle prvních dojmů [18] má „nová“ 3310 velmi daleko k původní „nezničitelné“ 3310.
O zajímavé události zkrátka nebyla v únoru nouze. Ale abychom nezapomněli ani na aktuální číslo, tak alespoň ve stručnosti: těšit se tentokrát můžete např. na prosincovou studentskou minikonferenci o počítačových hrách [19], již zmiňované únorové slavnostní setkání k 25. výročí připojení ČR k internetu [15], a ještě jedno ohlédnutí za lednovou konferencí Do černého [20].
Krom toho se podíváme také na poslední ročník konference knihovnických konsorcií ICOLC [21], na výzkum věnovaný kybernetickým útokům [22] a chybět nebude ani další díl série článků doc. Vlasáka o informačních systémech a službách v Čechách [23].
Příjemné čtení,
Jan Rylich & redakce