Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Festival SIGNAL 2015

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Festival SIGNAL 2015

0 comments
Autoři: 

Ve dnech 15. - 18. října 2015 se v Praze konal třetí ročník festivalu SIGNAL. Na čtyři říjnové večery tak Prahu rozzářil bohatý a zajímavý festivalový program, který zahrnoval video-mapping na různé budovy, interaktivní instalace a další příklady světelného umění.

Novinkou letošního ročníku bylo uspořádání většiny instalací do jednosměrné trasy; nicméně kdo si chtěl projít opravdu všechno, za jeden večer to pravděpodobně stejně nestihl. Celkem bylo totiž pro návštěvníky připraveno více než dvacet instalací a několik dalších doprovodných akcí. Pro snazší orientaci byla pro návštěvníky k dispozici také mobilní aplikace s mapou festivalových zastávek a jejich popisem.

Festival byl oficiálně zahájen ve čtvrtek 15. října v 19:00 na náměstí Jana Palacha, kde byla umístěna instalace 1.26 od Janet Echelman, 70-metrová síť vznášející se před Rudolfinem nad hlavami diváků a osvětlovaná baterií barevných reflektorů. Počasí sice zahájení festivalu příliš nepřálo, ale i tak se náměstí poměrně rychle zaplnilo a festival mohl začít.

Instalace 1.26 a osvětlené Rudolfinum na náměstí Jana Palacha Instalace 1.26 a osvětlené Rudolfinum na náměstí Jana Palacha
Instalace 1.26 a osvětlené Rudolfinum na náměstí Jana Palacha

Co se týče samotných instalací, mezi ty největší a divácky nejvděčnější patřil jako obvykle video-mapping, tedy projekce na vybrané budovy. Letos se promítalo na palác Kinských na Staroměstském náměstí (projekce The Dive), na kostel svaté Ludmily na náměstí Míru (projekce Escape), na Šítkovskou vodárenskou věž na Mánesu (projekce Faces) a trochu mimo zmiňovanou jednosměrnou trasu i na letohrádek Kinských (Polyhx). Plus v rámci doprovodného programu i na Novou synagogu v Libni.

Projekce Escape na kostel svaté Ludmily na náměstí Míru Projekce Escape na kostel svaté Ludmily na náměstí Míru Projekce Escape na kostel svaté Ludmily na náměstí Míru
Projekce Escape na kostel svaté Ludmily na náměstí Míru

Projekce The Dive na Staroměstském náměstí Projekce The Dive na Staroměstském náměstí Projekce Faces na Šítkovskou vodárenskou věž Projekce Faces na Šítkovskou vodárenskou věž
Projekce The Dive na Staroměstském náměstí a projekce Faces na Šítkovskou vodárenskou věž

Oblíbené byly také interaktivní instalace, které mohli uživatelé sami ovládat nebo ovlivňovat. S přítomností diváka do jisté míry pracovaly všechny instalace, ale některé byly na interaktivitě přímo založené - například instalace Wide/Side v Cihelné ulici, kde mohli návštěvníci svými pohyby před senzory ovlivnit audiovizuální výstup na promítací ploše, M-B Tuned na Kampě, kde mohli lidé pomocí křivek připomínajících osciloskop ladit obrysy automobilu (Mercedes-Benz); a nebo instalace Dancing Cubes v piazzetě Národního divadla, kde si lidé za doprovodu hudby a světel mohli zatančit v barevných kostkách.

Dancing Cubes u Národního divadla Instalace Wide/Side Instalace B-M Tuned na Kampě
Instalace Dancing Cubes, instalace Wide/Side a instalace B-M Tuned

Mezi další instalace patřila například Strata #4 v Colloredo-Mansfeldském paláci, Horizontal Interference na Kampě, Magical Garden na Střeleckém ostrově, In Parralell v Galerii (A)Void, Citadels: Lightscape na náměstí Republiky, Onion Skin na náměstí Jiřího z Poděbrad, či Convergence na Rašínově nábřeží.

Instalace Onion Skin na náměstí Jiřího z Poděbrad Instalace Strata #4 v Colloredo-Mansfeldském paláci Instalace In Parralell v Galerii (A)Void
Instalace Onion Skin na náměstí Jiřího z Poděbrad, Strata #4 v Colloredo-Mansfeldském paláci a In Parralell v Galerii (A)Void

Instalace Convergence na Rašínově nábřeží Instalace Horizontal Interference na Kampě Instalace Citadels: Lightscape na náměstí Republiky
Instalace Convergence na Rašínově nábřeží, Horizontal Interference na Kampě a Citadels: Lightscape na náměstí Republiky

Za zmínku stojí také velmi zajímavá instalace Ocelot na Ovocném trhu, která kromě světelných efektů také v pravidelných intervalech vypouštěla dým. A zapomenout bychom neměli ani na patnáctiminutovou audiovizuální show Nimbes, která se promítala uvnitř průsvitného SIGNAL Dómu na Klárově. To byla také v podstatě jediná placená zastávka na festivalové trase.

Instalace Ocelot na Ovocném trhu Instalace Ocelot na Ovocném trhu SIGNÁL Dóm, kde se promítal Nimbes
Instalace Ocelot na Ovocném trhu (a pohled do jeho nitra) & SIGNÁL Dóm, kde se promítal Nimbes

Kromě zmiňovaných instalací, které byly v provozu každý den od sedmi večer do půlnoci, probíhalo v rámci festivalu i několik doprovodných akcí - například pětidenní konference Transmit, jednodenní setkání Signal Future Forum, několik hudebních klubových instalací, dvoudenní video-mapping na synagogu na Palmovce, světelná cyklojízda či RAW TagTool, neboli malování za pomocí světla na Hollaru.

Ilustrátorská show RAW TagTool na Hollaru Ilustrátorská show RAW TagTool na Hollaru Ilustrátorská show RAW TagTool na Hollaru
Ilustrátorská show RAW TagTool na Hollaru

SIGNAL Future Forum probíhalo v pátek 16.10. v Lichtenštejnském paláci a věnovalo se spolupráci na pomezí kreativity a politiky, státní správy a velkých korporací. Akci zaštítil (a pronesl i úvodní slovo) vice-premiér pro vědu, výzkum a inovace, Pavel Bělobrádek. Na fóru vystoupila např. umělkyně Janet Echelman, ředitel České televize Petr Dvořák, či Roman Berka z Institutu Intermédií.

SIGNAL Future Forum v Lichtenštejnském paláci SIGNAL Future Forum v Lichtenštejnském paláci Martin Pošta Petr Dvořák
SIGNAL Future Forum se konalo v překrásném prostředí Lichtenštejnského paláce. Vpravo: Martin Pošta, ředitel festivalu, a Petr Dvořák, ředitel České televize (zdroj: Festival SIGNAL / Petr Novák a Michal Ureš)

Pětidenní konference Transmit na pěti workwhopech, šesti panelových diskuzích a 22 přednáškách přivítala celou řadu umělců, výzkumníků a kurátorů v oblasti digitálního umění. Na konferenci se objevili jak umělci, kteří svá díla vystavovali na festivalu, tak i řada dalších hostů, jako například Shane Walter, Stanislav Glazov, česká skupina Cancel, Denisa Kera či Andrej Boleslavský.

Konference Transmit Konference Transmit - Janet Echelman Konference Transmit Konference Transmit
Pětidenní konference Transmit byla plná přednášek i praktických workshopů. Na druhém snímku hovoří Janet Echelman, autorka úvodní instalace 1.26 (zdroj: Festival SIGNAL / Fabiana Mertová)

Festival SIGNAL se během svých předchozích dvou ročníků stal (alespoň podle slov svých organizátorů) největším a nejnavštěvovanějším festivalem v České republice - a předpokládám, že letošní ročník by na tom mohl být, navzdory deštivému počasí, podobně. Víc než dvacítka instalací, dvě konference a zajímavý doprovodný program, to vše dalo dohromady jednu z nejzajímavějších letošních akcí – i když samozřejmě vždy je co vylepšovat a např. u video-mappingu mi letos trochu chyběly barvy.

Každopádně díky úspěšné crowdfundingové kampani, na které se vybralo přes 1 milion Kč, se už můžeme začít pomalu těšit na SIGNAL 2016 v říjnu příštího roku.

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 2)
RYLICH, Jan. Festival SIGNAL 2015. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 10 [cit. 2024-07-20]. urn:nbn:cz:ik-17607. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17607

automaticky generované reklamy