Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CodeWeek 2017

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

CodeWeek 2017

0 comments
Autoři: 

V pátek 13. října 2017 se v prostorách Městské knihovny v Praze konala tisková konference (neboli “novinářská snídaně”) při příležitosti letošního ročníku CodeWeek 2017, neboli „týdne programování“, který v Městské knihovně v Praze probíhal v týdnu od 7. do 14. října 2017.

Český CodeWeek v Městské knihovně se konal v rámci (téměř stejnojmenné) evropské akce Code Week 2017, která se letos konala již po páté. Vloni se do „Evropského týdne programování“ zapojilo 50 zemí světa, ve kterých proběhlo na 23 000 akcí, které navštívilo 970 000 účastníků.

Budova Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze Jeden z workshopů v Dílně MKP
Vlevo: budova Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze; vpravo: jeden z workshopů v Dílně MKP

Říjnová tisková konference sloužila především jako stručné představení projektu a jeho partnerů. Moderátorkou konference byla Věra Ondřichová, ambasadorka projektu Code Week pro Českou republiku.

Jako první vystoupil s krátkým příspěvkem ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák, který zmínil, že programování vnímá jako kreativní činnost a mrzí ho, že dnes programuje méně lidí než dříve.

Technologie jsou samozřejmě mnohem dál a i programovací jazyky jsou mnohem přístupnější, než byly v době děrných štítků, ale problém vidí zejména v motivaci. Před 20 lety měli lidé pocit, že programováním změní svět – ale dnes už ho změnili, počítače jsou samozřejmostí, a není tak už (subjektivně) moc co měnit.

Novinářská snídaně před zahájením tiskové konference Věra Ondřichová
Vlevo: novinářská snídaně před zahájením tiskové konference; vpravo: ambasadorka projektu Code Week Věra Ondřichová

Poté vystoupil náměstek ministra školství Jaroslav Fidrmuc, který pohovořil o tom, jak digitální technologie mění vzdělávání – a to nejen jeho obsah, ale i formu. Důraz je dnes navíc kladen zejména na flexibilitu a konkurenceschopnost, kam patří mj. jazykové znalosti a práce s digitálními technologiemi.

Nová doba přináší mimo jiné i změnu myšlení; problémy se mění na úkoly a víc než cokoliv jiného je důležitá analýza a schopnost řešení problémů krok po kroku – což je přístup typický právě pro programování. Programování tak vidí jako důležitou součást výuky – a to nejen pro programátory.

S výukou informatiky ale není dobré čekat na základní nebo dokonce na střední školu; výuka by mohla začít klidně již od mateřské školy – samozřejmě formou her a hraček, nikoliv psaním kódu. Je to ostatně téma poměrně palčivé, protože v ČR aktuálně chybí asi 10.000 IT specialistů a „sama“ se ta situace nevyřeší.

Účastníci tiskové konference Jaroslav Fidrmuc a Tomáš Řehák
Vlevo: účastníci tiskové konference; vpravo: Jaroslav Fidrmuc a Tomáš Řehák

Jako další vystoupila Lucie Jurystová, projektová manažerka neziskové organizace Czechitas, která se věnuje „boji“ za vyšší IT gramotností u žen a podpoře žen v IT. Projekt byl v roce 2016 mj. oceněn cenou European Citizen Prize a od společnosti Google získali grant na přípravu rekvalifikačního kurzu Digitální akademie.

Ačkoliv se projekt Czechitas původně zaměřoval zejména na zmiňovanou podporu žen v IT; v poslední době svou cílovou skupinu rozšířili i na děti (ZŠ až středoškoláky); například v rámci projektu Nová Generace. A ve spolupráci s Městskou knihovnou pracovali právě na říjnovém „týdnu programování“.

Lucie Jurystová Webové stránky sdružení Czechitas
Vlevo: Lucie Jurystová ze sdružení Czechitas; vpravo: webové stránky sdružení Czechitas

Poslední příspěvek si připravil Jan Mayer, programátor a lektor projektu Czechitas, který aktuální kurzy v knihovně v rámci CodeWeek 2017 vedl. Programování vnímá jako neprávem opomíjenou činnost a ačkoliv nemusí být všichni vývojáři, informatické a analytické myšlení by se lidem určitě hodilo.

Co se týče programu akce, děti se v knihovně s programováním seznamovaly pomocí chytrých hraček, her a jednoduchých nástrojů, jako jsou LEGO roboti LEGO Boost (moderní verze "robota Karla"), programovatelní mini-roboti Ozoboti, vizuální programovací jazyk Scratch či programovací jazyk KODU Game Lab.

Jan Mayer Ukázka vizuálního programovacího jazyka Scratch
Vlevo: lektor a programátor Jan Mayer; vpravo: ukázka vizuálního programovacího jazyka Scratch

Závěrem

Českého CodeWeeku v Městské knihovně v Praze se účastnilo více než 300 dětí, které prošly minimálně jedním z cca 20 workshopů (obvykle ve skupince 15-20 dětí). Akce tedy byla z pohledu Městské knihovny i sdružení Czechitas úspěšná a velmi pravděpodobně se můžeme těšit i na další ročníky.

CodeWeek v Městské knihovně nicméně nebyl jedinou akcí v Česku nebo v Praze. Podobné akce probíhaly po celé republice a po celé Evropě. V Paralelní Polis například proběhl Hackers Congress, v areálu ČVUT se konala konference Linux Days 2017; programovalo se v Českých Budějovicích, Olomouci i v Plzni.

Jak na svých stránkách následně shrnulo sdružení Safer Internet, letos se do akce zapojili organizátoři z 56 zemí světa a jen v ČR proběhlo 70 akcí. Letošní ročník byl také úspěšnější než předchozí – a vzhledem k významu informatiky a ICT lze předpokládat, že i další ročníky budou v tomto trendu pokračovat.

Po skončení tiskové konference přišly na řadu rozhovory s jednotlivými médii Po skončení tiskové konference přišly na řadu rozhovory s jednotlivými médii
Po skončení tiskové konference přišly na řadu rozhovory s jednotlivými médii

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 2)
RYLICH, Jan. CodeWeek 2017. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 9 [cit. 2024-12-22]. urn:nbn:cz:ik-18160. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18160

automaticky generované reklamy
registration login password