CodeWeek 2017
V pátek 13. října 2017 se v prostorách Městské knihovny v Praze [4] konala tisková konference (neboli “novinářská snídaně”) při příležitosti letošního ročníku CodeWeek 2017, neboli „týdne programování“, který v Městské knihovně v Praze probíhal v týdnu od 7. do 14. října 2017.
Český CodeWeek [5] v Městské knihovně se konal v rámci (téměř stejnojmenné) evropské akce Code Week 2017 [6], která se letos konala již po páté. Vloni se do „Evropského týdne programování“ zapojilo 50 zemí světa, ve kterých proběhlo na 23 000 akcí, které navštívilo 970 000 účastníků.
[7]
[8]
Vlevo: budova Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze; vpravo: jeden z workshopů v Dílně MKP
Říjnová tisková konference sloužila především jako stručné představení projektu a jeho partnerů. Moderátorkou konference byla Věra Ondřichová, ambasadorka projektu Code Week [6] pro Českou republiku.
Jako první vystoupil s krátkým příspěvkem ředitel Městské knihovny v Praze [4] Tomáš Řehák, který zmínil, že programování vnímá jako kreativní činnost a mrzí ho, že dnes programuje méně lidí než dříve.
Technologie jsou samozřejmě mnohem dál a i programovací jazyky jsou mnohem přístupnější, než byly v době děrných štítků, ale problém vidí zejména v motivaci. Před 20 lety měli lidé pocit, že programováním změní svět – ale dnes už ho změnili, počítače jsou samozřejmostí, a není tak už (subjektivně) moc co měnit.
[9]
[10]
Vlevo: novinářská snídaně před zahájením tiskové konference; vpravo: ambasadorka projektu Code Week Věra Ondřichová
Poté vystoupil náměstek ministra školství Jaroslav Fidrmuc, který pohovořil o tom, jak digitální technologie mění vzdělávání – a to nejen jeho obsah, ale i formu. Důraz je dnes navíc kladen zejména na flexibilitu a konkurenceschopnost, kam patří mj. jazykové znalosti a práce s digitálními technologiemi.
Nová doba přináší mimo jiné i změnu myšlení; problémy se mění na úkoly a víc než cokoliv jiného je důležitá analýza a schopnost řešení problémů krok po kroku – což je přístup typický právě pro programování. Programování tak vidí jako důležitou součást výuky – a to nejen pro programátory.
S výukou informatiky ale není dobré čekat na základní nebo dokonce na střední školu; výuka by mohla začít klidně již od mateřské školy – samozřejmě formou her a hraček, nikoliv psaním kódu. Je to ostatně téma poměrně palčivé, protože v ČR aktuálně chybí asi 10.000 IT specialistů a „sama“ se ta situace nevyřeší.
[11]
[12]
Vlevo: účastníci tiskové konference; vpravo: Jaroslav Fidrmuc a Tomáš Řehák
Jako další vystoupila Lucie Jurystová, projektová manažerka neziskové organizace Czechitas [13], která se věnuje „boji“ za vyšší IT gramotností u žen a podpoře žen v IT. Projekt byl v roce 2016 mj. oceněn cenou European Citizen Prize a od společnosti Google získali grant na přípravu rekvalifikačního kurzu Digitální akademie [14].
Ačkoliv se projekt Czechitas původně zaměřoval zejména na zmiňovanou podporu žen v IT; v poslední době svou cílovou skupinu rozšířili i na děti (ZŠ až středoškoláky); například v rámci projektu Nová Generace [15]. A ve spolupráci s Městskou knihovnou pracovali právě na říjnovém „týdnu programování“.
[16]
[17]
Vlevo: Lucie Jurystová ze sdružení Czechitas; vpravo: webové stránky sdružení Czechitas
Poslední příspěvek si připravil Jan Mayer, programátor a lektor projektu Czechitas [13], který aktuální kurzy v knihovně v rámci CodeWeek 2017 vedl. Programování vnímá jako neprávem opomíjenou činnost a ačkoliv nemusí být všichni vývojáři, informatické a analytické myšlení by se lidem určitě hodilo.
Co se týče programu [5] akce, děti se v knihovně s programováním seznamovaly pomocí chytrých hraček, her a jednoduchých nástrojů, jako jsou LEGO roboti LEGO Boost [18] (moderní verze "robota Karla [19]"), programovatelní mini-roboti Ozoboti [20], vizuální programovací jazyk Scratch [21] či programovací jazyk KODU Game Lab [22].
[23]
[24]
Vlevo: lektor a programátor Jan Mayer; vpravo: ukázka vizuálního programovacího jazyka Scratch
Závěrem
Českého CodeWeeku v Městské knihovně v Praze se účastnilo více než 300 dětí, které prošly minimálně jedním z cca 20 workshopů (obvykle ve skupince 15-20 dětí). Akce tedy byla z pohledu Městské knihovny i sdružení Czechitas úspěšná a velmi pravděpodobně se můžeme těšit i na další ročníky.
CodeWeek v Městské knihovně nicméně nebyl jedinou akcí v Česku nebo v Praze. Podobné akce probíhaly po celé republice a po celé Evropě. V Paralelní Polis například proběhl Hackers Congress [25], v areálu ČVUT se konala konference Linux Days 2017 [26]; programovalo se v Českých Budějovicích [27], Olomouci [28] i v Plzni [29].
Jak na svých stránkách následně shrnulo sdružení Safer Internet [30], letos se do akce zapojili organizátoři z 56 zemí světa a jen v ČR proběhlo 70 akcí. Letošní ročník byl také úspěšnější než předchozí – a vzhledem k významu informatiky a ICT lze předpokládat, že i další ročníky budou v tomto trendu pokračovat.
[31]
[32]
Po skončení tiskové konference přišly na řadu rozhovory s jednotlivými médii