Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Březen, měsíc čtenářů, internetu i technologií

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Březen, měsíc čtenářů, internetu i technologií

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

březnový měsíc je tradičně spojovaný s knihami, se čtenáři i s internetem, a nejinak tomu bylo i tentokrát. Každoroční akce Březen, měsíc čtenářů se letos oficiálně účastnilo na 350 knihoven po celé České republice, které uspořádaly stovky zajímavých akcí – včetně neméně tradiční Noci s Andersenem, která se letos konala v pátek 27. března.

Dříve pravidelná akce Březen, měsíc internetu, která probíhala v letech 1998 až 2008 by letos oslavila 18. narozeniny. Svůj úlohu nicméně splnila. Podle posledních výsledků Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) (o kterých informoval například článek na Lupě), má český internet již přes 7 milionů uživatelů a v internetové reklamě se ročně protočí více než 14 miliard Kč.

Velké peníze se na internetu točí samozřejmě i v zahraničí. Například společnost Google na konci února zaplatila 25 milionů dolarů za exkluzivní práva k top-level doméně .app. Ačkoliv se některé top-level domény již v minulosti prodaly (například společnost Dot Tech LLC koupila doménu .tech a Amazon doménu .buy), cena za doménu .app je zatím nejvyšší, jakou kdy nějaká společnost v doménové dražbě zaplatila.

Co se týče nových technologií, poměrně významnou událostí byl březnový "Apple Event" (v pondělí 9. března), kde Apple ještě jednou a "oficiálněji" (na rozdíl od minulého září) představil chytré hodinky Apple Watch, které by měly změnit svět wearables, neboli "nositelných technologií". Jak už to u nových produktů bývá, specifikace jsou zajímavé a cena poměrně vysoká - a praktický přínos teprve ukáže čas. Na trh by se měly dostat v průběhu dubna.

Na březnové konferenci Apple představil také nový MacBook s velmi dobrou výdrží baterie, novým touchpadem citlivým na tlak a překvapivě jen jediným konektorem typu USB-C, který by měl zastat datovou komunikaci, video výstup i napájení.

Mimochodem, když už jsme u chytrých hodinek, zmínku si určitě zaslouží také chystané hodinky Pebble Time, které na crowd-fundigové platformě Kickstarter získaly rekordních 20 milionů dolarů. Na rozdíl od Apple Watch nejsou tak výkonné a nemají dotykový displej, ale za to jsou podstatně levnější a díky technologii e-ink (nyní již i v barevné variantě) vydrží na jedno nabití až týden. Na trh by se měly dostat v květnu.

A na závěr ještě jedna novinka z českých luhů a hájů: společnost Seznam ve středu 25. března slavnostně otevřela nové datacentrum v Horních Počernicích s názvem Kokura. V následujících dnech a týdnech tak společnost čeká stěhování cca 30 tun hardwaru (cca 1300 serverů a další vybavení). Zbývající servery zůstanou v současném datacentru Nagano.

Tolik tedy alespoň ty nejzajímavější události posledních několika týdnů. Ovšem neméně zajímavý snad bude i obsah březnového čísla našeho časopisu. Těšit se v něm můžete například na článek mapující vývoj konceptu eHealth v ČR, další krok modernizace výuky na ÚISK FF UK a podíváme se na knižní veletrh ve Vilniusu a knižní veletrh v Bruselu.

Dále se budeme věnovat například démonologickým postavám ve virtuálním prostředí, portálu OpenAIR, a v rámci exkurze SKIPu se podíváme do knihovny Jabok.

Příjemné jarní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Březen, měsíc čtenářů, internetu i technologií. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 3 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-17465. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17465

automaticky generované reklamy