Březen, měsíc čtenářů, internetu i technologií
Vážení čtenáři,
březnový měsíc je tradičně spojovaný s knihami, se čtenáři i s internetem, a nejinak tomu bylo i tentokrát. Každoroční akce Březen, měsíc čtenářů se letos oficiálně účastnilo na 350 knihoven po celé České republice, které uspořádaly stovky zajímavých akcí – včetně neméně tradiční Noci s Andersenem, která se letos konala v pátek 27. března.
Dříve pravidelná akce Březen, měsíc internetu, která probíhala v letech 1998 až 2008 by letos oslavila 18. narozeniny. Svůj úlohu nicméně splnila. Podle posledních výsledků Sdružení pro internetový rozvoj [4] (SPIR) (o kterých informoval například článek na Lupě [5]), má český internet již přes 7 milionů uživatelů a v internetové reklamě se ročně protočí více než 14 miliard Kč.
Velké peníze se na internetu točí samozřejmě i v zahraničí. Například společnost Google na konci února zaplatila 25 milionů dolarů za exkluzivní práva k top-level doméně .app. Ačkoliv se některé top-level domény již v minulosti prodaly (například společnost Dot Tech LLC koupila doménu .tech a Amazon doménu .buy), cena za doménu .app je zatím nejvyšší, jakou kdy nějaká společnost v doménové dražbě [6] zaplatila.
Co se týče nových technologií, poměrně významnou událostí byl březnový "Apple Event" (v pondělí 9. března), kde Apple ještě jednou a "oficiálněji" (na rozdíl od minulého září [7]) představil chytré hodinky Apple Watch, které by měly změnit svět wearables, neboli "nositelných technologií". Jak už to u nových produktů bývá, specifikace jsou zajímavé a cena poměrně vysoká - a praktický přínos teprve ukáže čas. Na trh by se měly dostat v průběhu dubna.
Na březnové konferenci Apple představil také nový MacBook s velmi dobrou výdrží baterie, novým touchpadem citlivým na tlak a překvapivě jen jediným konektorem typu USB-C, který by měl zastat datovou komunikaci, video výstup i napájení.
Mimochodem, když už jsme u chytrých hodinek, zmínku si určitě zaslouží také chystané hodinky Pebble Time, které na crowd-fundigové platformě Kickstarter [8] získaly rekordních 20 milionů dolarů. Na rozdíl od Apple Watch nejsou tak výkonné a nemají dotykový displej, ale za to jsou podstatně levnější a díky technologii e-ink (nyní již i v barevné variantě) vydrží na jedno nabití až týden. Na trh by se měly dostat v květnu.
A na závěr ještě jedna novinka z českých luhů a hájů: společnost Seznam ve středu 25. března slavnostně otevřela nové datacentrum v Horních Počernicích s názvem Kokura. V následujících dnech a týdnech tak společnost čeká stěhování cca 30 tun hardwaru (cca 1300 serverů a další vybavení). Zbývající servery zůstanou v současném datacentru Nagano.
Tolik tedy alespoň ty nejzajímavější události posledních několika týdnů. Ovšem neméně zajímavý snad bude i obsah březnového čísla našeho časopisu. Těšit se v něm můžete například na článek mapující vývoj konceptu eHealth v ČR [9], další krok modernizace výuky na ÚISK FF UK [10] a podíváme se na knižní veletrh ve Vilniusu [11] a knižní veletrh v Bruselu [12].
Dále se budeme věnovat například démonologickým postavám ve virtuálním prostředí [13], portálu OpenAIR [14] [9], a v rámci exkurze SKIPu se podíváme do knihovny Jabok [15].
Příjemné jarní čtení,
Jan Rylich & redakce