Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V českodubské knihovně

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

V českodubské knihovně

0 comments
Autoři: 

Již popáté trávím vánoční svátky prohlížením webových stránek všech českých veřejných knihoven. Musím to stihnout do začátku ledna, aby únorové číslo Čtenáře mohlo otisknout mé každoroční zhodnocení. Bohužel rok od roku je to časově náročnější práce, protože počet knihoven, které mají vlastní stránky, rok od roku roste. Z malých knihoven, jejichž stránky měly premiéru v roce 2002, mne velmi zaujala městská knihovna v Českém Dubu.

Na první pohled nikdo nepřehlédne na hlavní stránce fotografii tohoto malého městečka na Liberecku, adresní údaje pod ní a rubriku Aktuální informace. Pozornost si však zaslouží především menu s devíti nabídkami na levé straně stránky. Jejich počet je neobvykle vysoký na to, že se jedná o stránky malé knihovny. Navíc čtyři nabídky se dají "rozbalit" na další podnabídky.

Platí to hned o první nabídce "O knihovně", která se skládá z devíti podnabídek. První je nazvána "Kde nás najdete" a obsahuje hezký jednoduchý plánek sloužící pro orientaci tomu, kdo knihovnu hledá. Potěšilo mne, že si českodubský webmaster neulehčil práci a nespokojil se jen s odkazem na méně přehlednou mapku na serveru Atlas, jako to udělal webmaster dačické či havlíčskobrodské knihovny, ale podobně jako břeclavský webmaster zhotovil plánek vlastní. Pokud se někdo ocitne v cizím městě, určitě ho však potěší, když na webu knihovny najde jakýkoliv plánek, a proto mne překvapuje, že na webových stránkách většiny knihoven stále taková užitečná pomůcka chybí. Přitom je možné využít nejen mapky ze serveru Atlas, ale i Seznam, jako to učinil labskoústecký webmaster, nebo interaktivní mapky, kterou si nechávají zpracovat některé městské úřady. Příklad si lze vzít z webu hlinské knihovny, která má na ni odkaz.

Pod českodubským plánkem je upozornění, že je v knihovně veřejná internetová stanice. Doporučoval bych umístit tento údaj hned na hlavní stránce ve formě loga "Veřejný internet", podobně jako to udělal karlovarský webmaster, protože to více upoutá pozornost návštěvníka stránek.

Druhá podnabídka vysvětluje, jak se přihlásit do knihovny. V některých knihovnách (např. českobudějovická) tuto radu umisťují do rubriky FAQ, českodubský webmaster to řešil neméně vynalézavě - algoritmem výstižných vět.

Se zájmem jsem si přečetl podnabídku "Historie a současnost", které by prospělo, kdyby byla zpestřena nějakými starými fotografiemi. Zřejmě se těžko shánějí, protože jsou k vidění na stránkách jen málokteré české knihovny (viz např. Jilemnice). Naopak podnabídka nazvaná "Statistika" je oživena grafem návštěvnosti v letech 1990-2001, podnabídka "Fotogalérie akcí" řadou fotografií. Např. Noc s Andersenem je dokumentována 16 kvalitními snímky.

Podnabídka "Knihovní řád" má v příloze ceník, z něhož se dozvídám, že knihovna zpoplatňuje dokonce půjčování střihů. Taková položka se nenajde ani v ceníku Knihovny Uměleckoprůmyslového muzea, jenž je rovněž mimořádně pestrý.

Pěkným nápadem se mi jeví i podnabídka "Citáty o knihovně". Českodubští do ní nasbírali 21 citátů (hezkou myšlenku Umberta Ecca schovanou na stránce s pokyny pro užívání online katalogu blanenské knihovny však opomněli).

Podobně se mi líbila podnabídka "Kalendárium", kde byly využity údaje z webu nakladatelství Libri, díky nimž jsou tyto stránky bohatší než např. nabídka "Kulturní výročí" na stránkách chomutovské knihovny, resp. nabídka "Významná výročí" javornické knihovny.

Druhá až čtvrtá nabídka patří k tomu, co je na webech knihoven běžné: mailové kontakty na pracovnice (ty jsou v českodubské knihovně tři), virtuální prohlídka tvořená 18 fotografiemi, služby knihovny, z nichž se dozvíme, že knihovna slouží i jako kulturní centrum městečka a organizuje vánoční trhy, koncerty, lampiónové průvody či vatry.

Se zájmem jsem si pročetl nabídku nazvanou "Internet", která zachytila hlavní historické mezníky zavádění internetu v ČR, a odzkoušel hledání v online katalogu firmy LANius.

Z nabídky nazvané "Aktuality, informace, pozvánky" jsem se dozvěděl, že knihovna nabízí službu posílání e-mailů a SMS s informacemi o akcích, podobně jako to provozuje již od loňska českolipská knihovna. Snad to podnítí i další knihovny, když takovou službu může poskytovat i knihovna ve městě, kde žije jen 3000 obyvatel. V této nabídce je i upozornění na otvírací dobu o Vánocích a novoroční přání pracovníků knihovny. Určitě by mu neuškodilo, kdyby bylo zpestřeno trochou vánočních symbolů, jako to udělali frýdecko-místečtí knihovníci na svých stránkách.

Pro úplnost se musím zmínit o předposlední nabídce nazvané "Odkazy", kde se najdou praktické adresy pro knihovníky (jako jsou odkazy na knihovny z katalogu Seznam) či pro Českodubčany (stránky českodubských úřadů a organizací).

Poslední nabídka s názvem "Kulturní klub, kino" poskytuje informace o akcích těchto dvou institucí. Program českodubského kina je navíc propojen se stránkou serveru www.365dni.cz, která umožňuje dozvědět se více podrobností o promítaných filmech.

Dosud jsem popisoval pouze nabídku v levé části hlavní stránky. Zaujme však i pravá strana. Ve spodní části je počítadlo firmy Netway a nad ním anketa. Na položenou otázku "Jaký máte názor na nové stránky knihovny" jsem bez váhání mohl odpovědět jako většina ze 172 respondentů: "Moc se mi líbí".

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BROŽEK, Aleš. V českodubské knihovně. Ikaros [online]. 2003, ročník 7, číslo 1 [cit. 2021-09-20]. urn:nbn:cz:ik-11198. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11198

automaticky generované reklamy